Výzkum

Velká fyzikální pohádka Eleny Buixaderas

Anotace

Fyzička, básnířka a překladatelka Elena Buixaderas se sice narodila v Murcii, ale do Prahy ji neunesl drak Huldabord jako v Čapkově pohádce. Jak sama přiznává, je tu i proto, že je tvrdohlavá, a když něco chce, dokáže si zatím jít. Letos se dostala se svým článkem na obálku speciálního čísla Women in Ferroelectrics Research and Development, připraveného k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě.

Nový světový rekord laseru BIVOJ

Anotace

Rekord z roku 2016 byl překonán. Na laseru BIVOJ bylo stabilně dosaženo energie 145 J a v maximu 146,5 J v 10 ns trvajícím pulzu při opakovací frekvenci 10 Hz na vlnové délce 1030 nm. Úspěch se podařil týmu vědců Martina Divokého, který vede skupinu Vysokoenergetické deskové lasery v centru HiLASE. Výzkumníci na projektu spolupracují s britskými partnery z Central Laser Facility STFC.

Odhalení tajemství nedokonalých krystalů je výzvou pro Lukáše Palatinuse

Anotace

Krystaly jsou jako stavebnice. Jsou poskládané z miniaturních kostiček, kterými jsou velmi často molekuly. Lukáš Palatinus dokáže určit, jak molekuly vypadají a jak se v krystalu skládají. Vytváří tak nové modely krystalových struktur. Nedokonalý krystal, jež se vyznačuje tím, že v uspořádání kostiček jsou chyby a nepřesnosti, je další vědeckou výzvou pro Lukáše Palatinuse.

Od supermřížek k superkrystalům

Anotace

Vědci z FZU v rámci široké mezinárodní spolupráce objevili, že v supermřížkách tvořených vrstvami feroelektrického materiálu a tenkých kovových mezivrstev se elektrické dipóly uspořádávají do neobvyklé a pravidelné doménové struktury, která má mimořádné dielektrické vlastnosti.

Robot detekuje koronavirus ze slin

Anotace

Přístroj na detekci viru SARS-CoV-2 ze slin je o krok blíže k využití v praxi. Jedinečná technologie, kterou vymysleli vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, prokázala citlivost srovnatelnou s PCR testy. 

 

 

Fotonické krystaly ovladatelné světlem

Anotace

Vědci z Fyzikálního ústavu ve spolupráci s Lomonosovovou univerzitou v Moskvě připravili nové fotonické krystaly na bázi porézního křemíku se směsí fotochromních kapalných krystalů, které lze ovládat světlem. V odborném článku, jehož obrázek se dostal na zadní stranu listopadového vydání Advanced Optical Materials, ukázali, že tyto materiály mají velký potenciál ve fotonických aplikacích.

Hvězdy ve středu mléčné dráhy aneb záhadné omládnutí

Anotace

„Rudí obři“ jsou pro astronomy zajímavý typ obrovitých, jasně svítících hvězd. I z kosmického hlediska jsou to staré hvězdy, které prošly dlouhým vývojem. V oblasti středu naší Galaxie se však nachází překvapivě málo těchto hvězdných gigantů, naproti tomu zde bylo odhaleno zvýšené zastoupení mladších hvězd. Studie navrhující proces, který tuto zvláštnost vysvětluje, právě vychází v časopise The Astrophysical Journal. Podíleli se na ní i vědci z Akademie věd ČR.