Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na podzimní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.
Role Evropské unie v české veřejné diskuzi o uprchlické krizi
MARKÉTA KLÁSKOVÁ
Když se v letech 2015 - 2016 ve vysílání České televize mluvilo o uprchlické krizi, jak často se diskuze účastnili i reprezentanti Evropské unie a jaká byla jejich role? Kvantitativní analýza politických požadavků, které zazněly během jednoho roku ve vysílání, ukazuje na jednostrannost veřejné diskuze - zatímco čeští národní aktéři poměrně často adresovali politická prohlášení svým evropským protějškům, komunikace ze strany EU, jejích institucí a reprezentantů byla velmi omezená.
Markéta Klásková je doktorandkou na Katedře sociologie Institutu sociologických studií Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se zaměřuje na europeizaci veřejné sféry a uprchlickou krizi. Zabývá se politickou sociologií a sociologií médií.
Caught in Networks: Actors’ Perspective on Project Capitalism
KRISTIÁN ŠRÁM
Od 90. let minulého století lze pozorovat změnu ve způsobu, jakým je interpretována a ospravedlňována současná podoba neoliberálního kapitalistického uspořádání dnešních západních společností. Do manažerského jazyka stále silněji pronikají metafory projektů a sítí, jejichž logika se promítá i do způsobu porozumění žité zkušenosti. Výzkumná otázka, jakým způsobem zapojení aktéři rozumějí a jak prožívají zapojení organizačních principů projektu a sítě do organizace práce, se dotýká řady širších společenských otázek. Kdo jsou projektoví lidé? Jakým způsobem se manažerská rétorika a s ní spojená praxe etabluje v prostředí ČR? Co pro nás znamená představa plánování životního projektu? Konferenční příspěvek šířeji představí disertační projekt a otevře diskusi nad výstupy realizovaného kvalitativního výzkumu.
Kristián Šrám je Ph.D. výzkumníkem na Institutu sociologických studií Karlovy Univerzity. Ve svém disertačním výzkumu se věnuje problematice současné podoby kapitalismu a neoliberálním proměnám společnosti zejména v kontextu postsocialismu. V pozici výzkumného pracovníka na projektu Transeuropean Populism and European Democracy (GAČR 2018-20) se věnuje problematice současných transevropským hnutí. Pedagogicky působí na CIEE v Praze, kde vyučuje kurzy Eurostory: Rise of Populism in Neoliberal Times a Transatlantic Relations: Past and Present, a Karlově Univerzitě, kde spoluvyučuje kurz Economic Sociology and European Capitalism.
Mělké a hluboké programování v sociologii
JIŘÍ BUREŠ
V příspěvku představím příležitosti vývoje vlastních "sociologických aplikací". Toto odlišuji od užití programovacích jazyků ke sběru dat, simulacím, vizualizacím a automatizaci současných kvantitativních metod.
Jiří Bureš je doktorský student na ISS FSV a programátor v Behavee.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter