Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
02. 03. 2021

V tokamaku, experimentálním zařízení pro jadernou fúzi, vzniká teplota kolem sta milionů stupňů Celsia. Vědci proto pracují na způsobu, jak ochránit vnitřní stěnu tokamaku před poškozením. Evropský tým, jehož součástí jsou i badatelé z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, vyvinul speciální systém s vysokorychlostními kamerami.

02. 03. 2021

Přesně rok po prvním doloženém výskytu viru SARS-CoV-2 v České republice vstupujeme nařízením vlády do dalšího přísného režimu s cílem co nejvíce minimalizovat počet kontaktů, a tím pádem zamezit šíření nemoci. Vědci z think-tanku IDEA při CERGE-EI analyzovali, jak se v průběhu uplynulých dvanácti měsíců proměňovalo množství lidí, se kterými jsme se setkávali. „Důležitou roli na podzim hrálo, že zaměstnanci méně pracovali z domova,“ říká sociolog Filip Pertold.

01. 03. 2021

V plánovaném, byť prozatím odloženém návratu dětí do škol hrají důležitou roli testy. Nikoli ty z dějepisu nebo českého jazyka, ale na koronavirus SARS-CoV-2. Podmínkou prezenční výuky má být pravidelné antigenní testování žáků, které však podle expertů není pro děti vhodné. Zlatým standardem je totiž molekulární test RT-PCR.

26. 02. 2021

Komplikovaný vztah evropské společnosti k židovské minoritě se dlouhodobě projevuje nejen v textech, ale i v obrazech. Na tento druh antijudaismu a antisemitismu v dějinách i současnosti se zaměřuje nová kolektivní monografie vydaná nakladatelstvím Artefaktum Ústavu dějin umění AV ČR nazvaná Obrazy nenávisti: Vizuální projevy antisemitismu ve střední Evropě.

24. 02. 2021

Syntéza proteinů vdechuje našemu tělu život. Když se jejich „pásová výroba“ zvrtne, mohou naopak přispět k rakovinnému bujení a smrti organismu. Díky nové metodě, již vyvinul tým Leoše Valáška z Mikrobiologického ústavu AV ČR, mohou badatelé lépe pochopit, co se děje v buňkách, které se například vlivem nemoci dostanou do stresu. V aktuálním čísle časopisu A / Věda a výzkum hovořil i o příkladné kooperaci konkurenčních laboratoří.

22. 02. 2021

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

19. 02. 2021

Jak bydlí mladí lidé? A jak by si přáli bydlet? Dotazníkový průzkum ve čtyřech velkých univerzitních městech provedl tým badatelů z oddělení socioekonomie bydlení v Sociologickém ústavu AV ČR. Zjišťoval, jak jsou na tom mileniálové s fenoménem mamahotel, a ptal se jich, zda jsou spokojení s rolí státu v bytové otázce.

18. 02. 2021

Porosty ve východní Asii se dokážou poměrně zdatně vyrovnat s tropickými cyklony. Na zasažených místech vyrůstají stejné druhy stromů, které tam byly původně. Změněné klimatické podmínky na ně nemají v tomto smyslu výraznější vliv. Zjištění přinesla studie publikovaná v časopise Global Ecology and Biogeography, na níž se podíleli vědci z Botanického ústavu AV ČR.

18. 02. 2021

V sobotu si už po dvaadvacáté připomeneme Mezinárodní den mateřského jazyka. Po celém světě se slaví jako upomínka kulturní a jazykové rozmanitosti. O tom, jak funguje osvojování mateřštiny, jsme si povídali s Filipem Smolíkem z Psychologického ústavu AV ČR v časopise A / Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

16. 02. 2021

V nové epizodě podcastu Věda na dosah hovoříme s imunologem Václavem Hořejším z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, nositelem prestižního ocenění pro vědce Česká hlava. Ptáme se ho, jak může nemoc covid-19 zaútočit na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka. Proč neplatí, že nový koronavirus ohrožuje pouze starší a zranitelné osoby? Pomůže nám očkování? Objevuje se už konečně v pandemii covidu-19 nějaké světlo na konci tunelu? A skončí někdy doba covidová?