Intranet

Fyziologický ústav AV ČR

Špičková věda pro zdraví

Aktuality

Zapojte mozek do akce (nejen) během Týdne mozku! (25.2. 2021)

V rámci Týdne mozku 2021 připravilo FGÚ možnost vyzkoušet si vybrané psychologické testy, které jsou používané ke zjištění postižení paměti a prostorové orientace u pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií nebo schizofrenií. Testy byly vyvinuté vědci z oddělení Neurofyziologie paměti, kteří zkoumají příčiny vzniku poruch paměti a orientace a zabývají se vývojem nových diagnostických testů využitelných v klinické́ praxi.

Stáže na FGÚ jsou mezi SŠ studenty nejžádanější! (18.2. 2021)

Stáže pro středoškolské studenty v projektu Otevřena věda 2021 se setkaly s velkým ohlasem. Největší zájem ze strany středoškoláků zaznamenal Fyziologický ústav AV ČR, mířila sem celá pětina přihlášek! O stáže v ústavu mělo zájem 184 studentů, kteří poslali 354 přihlášek. V rámci Otevřené vědy na FGÚ bude probíhat 8 stáží, kterých se zúčastní 16 vybraných studentů. Studenty nejvíce zaujalo téma „Epilepsie jako metabolické onemocnění“, které vypsal Jakub Otáhal a také téma vypsané Michaelou Tencerovou „Jak tvrdé jsou kosti a co se pod nimi skrývá?“. Do celého projektu se zapojilo 31 ústavů AV ČR,  85 lektorů povede 103 stáží pro 196 studentů. Více o projektu Otevřená věda

Vzpomínky Prof. Tomáše Radila (28.1. 2021)

Prof. MUDr. Tomáš Radil, DrSc. je emeritním vědeckým pracovníkem ve Fyziologickém ústavu AV ČR. K 76. výročí návratu prof. Tomáše Radila z koncentračního tábora v Osvětimi odkazuje německý portál WELT.de na jeho životopisnou knihu "Ein bisschen Leben vor diesem Sterben. Mit 13 in Auschwitz". Dílo se podařilo v roce 2020 vydat za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti v německém překladu původního českého díla "Ve čtrnácti sám v Osvětimi" z roku 2009. Portál WELT.de líčí příběh Tomáše Weisse, bratislavského rodáka a vězně s vytetovaným číslem B-14543, který zažil lednové osvobození Osvětimi Rudou armádou v roce 1945. Prof. Radil vzpomíná i na události, které osvobození Osvětimi předcházely.

 

Tomáš Čajka je spoluautorem unikátního softwaru pro analýzu komplexních lipidů v biologických vzorcích (15.1. 2021)

Zpracování přístrojových souborů získaných během necílené metabolomické a lipidomické analýzy představuje náročný úkol. Odhaduje se, že lze anotovat pouze 20 procent signálů („features“) získaných během necílených metod využívajících kapalinovou chromatografii s hmotnostní spektrometrií (LC–MS). MS-DIAL představuje uživatelsky přívětivý software s otevřeným přístupem pro zpracování přístrojových souborů získaných během necílených metabolomických a lipidomických analýz. Nejnovější verze obsahuje atlas (databázi) 117 lipidových podtříd s predikovanými retenčními časy, tandemovými hmotnostně-spektrometrickými spektry (MS/MS) a kolizními průřezy (CCS) pro anotaci komplexních lipidů v biologických vzorcích. Použitím MS-DIAL 4 je dosaženo vyšší míry anotace komplexních lipidů v biologických vzorcích ve srovnání s jinými softwarovými programy v této oblasti, což umožňuje smysluplnější interpretaci dat.

H. Tsugawa, K. Ikeda, M. Takahashi, A. Satoh, Y. Mori, H. Uchino, N. Okahashi, Y. Yamada, I. Tada, P. Bonini, Y. Higashi, Y. Okazaki, Z. Zhou, Z.-J. Zhu, J. Koelmel, T. Cajka, O. Fiehn, K. Saito, M. Arita, M. Arita: A lipidome atlas in MS-DIAL 4. Nature Biotechnology 38 (2020) 1159–1163. IF = 36.558 DOI

Načíst další