Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
19. 03. 2021

Pohoří a nížiny. To jsou dva základní typy lokalit, které se liší rozmanitostí flóry. Vědci z Botanického ústavu AV ČR přinášejí odpověď na otázku, jak se na nich vyvíjela biodiverzita od konce poslední doby ledové. Pomocí rozboru pylu v sedimentu dokážou změny přesně kvantifikovat. Výsledky studie zveřejnil mezinárodní časopis Journal of Biogeography.

19. 03. 2021

V Česku vznikne nový investiční fond zaměřený především na spin-off společnosti v oblasti přírodních věd, medicíny a biotechnologií z akademického prostředí ČR i okolních zemí. Stojí za ním spolupráce mezi pražským i&i Prague (ÚOCHB) a Evropským investičním fondem (EIF).

18. 03. 2021

Mezi antigenními testy na českém trhu jsou až stonásobné rozdíly. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli snadný způsob jejich porovnání, do něj zahrnuli 13 různých testů. Nevyškolené osoby se ve vyhodnocování testů výrazně liší a častěji hodnotí testy falešně negativně.

18. 03. 2021

Jako ostrá jehla se tyčí k nebi uprostřed Brdské vrchoviny televizní a rozhlasový vysílač. Jeho domovem je nepříliš vysoký vrch Kopanina, známější pod jménem Cukrák. Už šest desetiletí vysílač pokrývá signálem střední Čechy. Nabízí ovšem i jiné, neméně důležité využití – vzhledem ke své konstrukci je významným pomocníkem při testování vlivu větru a dalších meteorologických podmínek na stavby. Výstupy z měřicích zařízení na něm studují vědci z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. U příležitosti fotografování pro časopis A / Věda a výzkum jsme jim dělali společnost.

18. 03. 2021

V plánovaném, byť prozatím odloženém návratu dětí do škol hrají důležitou roli testy. Nikoli ty z dějepisu nebo českého jazyka, ale na koronavirus SARS-CoV-2. Podmínkou prezenční výuky má být pravidelné antigenní testování žáků, které však podle expertů není pro děti vhodné. Zlatým standardem je totiž molekulární test RT-PCR.

18. 03. 2021

Vzhledem připomínají hlodavce, ale evolučně jsou příbuznější slonům nebo mořským sirénám. Řeč je o afrických bércounech. Mezinárodní tým biologů pod vedením Josefa Bryji z Ústavu biologie obratlovců AV ČR nyní odkryl evoluční vztahy mezi jednotlivými druhy těchto drobných živočichů. Získané výsledky dokazují, jak málo dosud víme i o tak významných skupinách organismů, jako jsou savci.

18. 03. 2021

Vědci a vědkyně z pracovišť Akademie věd ČR pomáhají i v druhé vlně koronavirové nákazy. V tomto článku naleznete stručný seznam pouze některých z mnoha aktivit AV ČR v této oblasti. Aktuality řadíme podle data. Podrobnější informace naleznete po kliknutí na jednotlivé odkazy. Více rovněž na sociálních sítích pod hashtagem #Veda_proti_covidu.

18. 03. 2021

Bércouni jsou málo známí afričtí savci podobní hlodavců, evolučně ale mají blíž ke slonům či mořským sirénám. Mezinárodní tým biologů, který vede Josef Bryja, nyní odkryl evoluční vztahy mezi jednotlivými skupinami bércounů. Získané výsledky dokazují, jak málo dosud víme i o savcích.

17. 03. 2021

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang představuje pro Čínu strategické území. V roce 1949 bylo připojeno ke vznikající Čínské lidové republice. „Politické převýchovné tábory a detence jsou v poslední době systematicky propojovány se závody výrobními,“ říká v rozhovoru Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR. V současnosti s kolegy řeší projekt podpořený prémií Lumina quaeruntur, který zkoumá souvislosti národnostní a zahraniční politiky Číny.

17. 03. 2021

Citelné horko v letních měsících trápí obyvatele Česka už mnoho let. Problém to není jen z hlediska osobního komfortu, sucha zasahují především do zemědělství, a jsou tak závažným ekonomickým fenoménem. Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, dvou brněnských univerzit a pracovišť v Německu a Švýcarsku z analýzy uhlíku a kyslíku v letokruzích stromů napříč dvěma tisíciletími soudí, že aktuální situace je za celé období nejvážnější.