Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

17.3.2021

Obyčejný savý papír čili piják vám může prozradit leccos zajímavého o barvách, se kterými se denně potkáváte. Třeba že v hnědém fixu ve skutečnosti není žádné hnědé barvivo. Pojďte se přesvědčit!

6.3.2021

V naší další reportáži si můžete prohlédnout, jak si bude hladová housenka zápředníčka polního (Plutella xylostella L.) vybírat ze dvou listů brukve řepky (Brassica napus). Tento výběrový test se používá pro zjištění, jestli sledovaná látka nebo rostlina napadená patogenem je pro housenky přitažlivější nebo housenka raději dává přednost kontrolnímu ošetření.

Reportáží nás provedla Bára Jindřichová z Laboratoře patofyziologie rostlin.

19.2.2021

Epidemiologická situace stále nedovoluje konání akcí pro děti a tak jsme se rozhodli každý měsíc vypsat online soutěž s rostlinnou tématikou. Naše lednová zimní soutěž se zaměřila na poznávaná dřevin podle pupenů. Děti měly za úkol určit 6 dřevin a namalovat nebo vyfotit pupen nějakého dalšího stromu. Vítěze soutěže, kterým byl zaslán rostlinný pokus na doma, jsme vyhlásili v půlce února. Na fotografiích si můžete prohlédnout obrázky od vítězů.

12.2.2021

Efektivnější přenos genů z planých druhů do pšenice a získávání nových odrůd s unikátními vlastnostmi umožní identifikace důležitého genu Ph2. Na objevu se významně podíleli naši odborníci z Olomouce.

5.2.2021

V ústavním výzkumu studujeme různé rostlinné druhy. O huseníčku rolním jste už asi slyšeli, ale vědci z Laboratoře biologie pylu se zajímají i o jeho bratrance, o němž bude pojednávat únorová rostlina s příběhem.

29.1.2021

V naší další krátké fotoreportáži se můžete podívat, jak na našem ústavu pěstujeme rostliny. Vyžíváme in vitro techniky (=pěstování ve skle), růstové komory, kultivační místnosti a skleníky. Všechny tyto způsoby pěstování  nám zajištují dostatek rostlinného materiálu na pokusy po celý rok.

Syndikovat obsah