Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (ÚČL), je největším neuniverzitním pracovištěm v České republice, které se věnuje základnímu výzkumu v oblasti literární vědy. Je garantem výzkumu národní identity v oblasti literatury a nejsilnější institucí svého vědního oboru – literárněvědné bohemistiky – ve světovém měřítku.
Předmětem výzkumů prováděných v ÚČL jsou historie i současnost české literatury v jejím jazykovém i teritoriálním vymezení (tedy literatura v českém jazyce i literatura z Čech, Moravy a Slezska v různých jazycích, které se zde v historii používaly, zejména latinském, českém, německém). K předmětu bádání pracovníků ÚČL patří dále vztahy české literatury s literaturami jiných jazyků či regionů, teorie literatury a rovněž literární život v českých zemích od jeho počátků až po dnešek. Zabývá se přitom jak literaturou uměleckou, tak i populární či triviální, dále pak dějinami českého divadla a dramatu.
Od roku 2016 ÚČL provozuje výzkumnou infrastrukturu Česká literární bibliografie a je spoluvydavatelem ediční řady Česká knižnice, zprostředkující studentům, pedagogům a širší veřejnosti klasická díla české literatury od středověku po současnost.
Aktuality
Výsledky nejnovějšího výzkumu, který se zabýval čtenářstvím v době koronakrize, představí Jiří Trávníček společně s Hanou Friedlaenderovou (Nielsen Admosphere) a Vítem Richterem (Národní knihovna ČR) v úterý 9. 3. v 10 h na online tiskové konferenci „Čtení v čase koronakrize" pořádané Národní knihovnou.
Doktorský studijní program Teorie a dějiny novější české literatury je uskutečňován na základě dohody o vzájemné spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou (FF JU) a Akademií věd ČR, v. v. i. (ÚČL AV ČR). Přihlášku ke studiu je možné podávat do 30. dubna 2021.
Srdečně zveme na další online setkání z cyklu Literárněvědné fórum. V úterý 9. března 2021 můžete od 17 hodin sledovat diskusi Jessie Labov s Piotrem Wciślikem o jeho připravované knize Dissident Legacies of Samizdat Social Media Activism: Unlicensed Print Culture in Poland 1976–1990. Jazykem debaty bude angličtina.
Prvním svazkem edice Drama, kterou vydává Nakladatelství Academia ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, je obsáhlá publikace Expresionistické drama z českých zemí. Knihu editovali kolegové z Týmu pro výzkum moderního českého divadla – Zuzana Augustová, Lenka Jungmannová a Aleš Merenus.
V další přednášce z cyklu Staročeský dýchánek 2. března 2021 od 17.00 Jindřich Marek z Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK ukáže, jak je rukopisná knižní kultura prezentována v portálu Knihověda.cz.
Ústav pro českou literaturu AV ČR vydává knihu Marie Kubínové Časoprostor lyriky. Autorka, jejíž profesní dráha byla mnoho let spojena s Akademií věd ČR, se v ní věnuje otázce, jak česká novodobá lyrika vytyčuje trasy, po nichž se má ubírat čtenářova představivost, a jak konkrétně je v básnických textech vytvářeno jejich časové a prostorové zakotvení.
Odložený devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference pořádané Ústavem pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s katedrou bohemistiky FF UP v Olomouci se uskuteční online 27.–28. dubna 2021.