underlineallarticles

FLÚ v médiích

Kdo s koho nebo kdo, s kým, o čem a pro koho?

Modely zachycující lidské chování by podle obecného přesvědčení měly ukazovat, že lidský druh je naprogramován tak, že pro sebe člověk hledá bezprostřední užitek. Skutečnost je ovšem mnohem barvitější. O nové knize Člověk v zrcadle teorie her filosofa Jaroslava Peregrina (Oddělení logiky, FLÚ AV ČR) hovoří Petr Vizina na ČRo Plus.

Číst dál...

O roli umělců z řad ruské emigrace v kultuře meziválečného Československa

V pořadu Akcent na Český rozhlas Vltava hovoří historik Petr Hlaváček z výzkumné skupiny pro dějiny evropského myšlení Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK a Jakub Hauser, autor nové knihy Sans Retour, Výtvarníci ruské emigrace v meziválečné Praze.

Číst dál...

Basilejská kompaktáta jako unikátní kompromis

V čem tkví unikátnost basilejských kompaktát, coby kompromisu mezi katolickou církví a husity? Nejen o tom v rozhovoru s Adamem Pálkou z Centra medievistických studií při FLÚ AV ČR a FF UK na Radiu Wave.

Číst dál...

Rozhovor s Ivanem Chvatíkem: Nevypouštět zdánlivě učenou mlhu

V mládí se rozhodl pro studium jaderné fyziky, asistoval při zavádění kybernetiky v komunistickém Československu, pak ale propadl filosofii. Rozhovor s Ivanem Chvatíkem, zakladatelem Archivu Jana Patočky při FLÚ AV ČR a spoluředitelem Centra pro teoretická studia o jednom z nejvýznamnějších českých filosofů, významných životních okamžicích, hledání moudrosti i aktuálních plánech. Celý rozhovor v Magazínu Reportér.

Číst dál...

Filosof M. Hauser v posledním filmovém dokumentu K. Vachka

Poslední filmový román Karla Vachka nazvaný Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie prozkoumává současnou politiku, filosofii, náboženství i umění. Bilancuje společenský vývoj, hledá možnosti, jak učinit svět lepším místem k životu. Mezi osobnostmi, které přijali režisérovu výzvu k dialogu je i filosof Michael HauserOddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR.

Číst dál...

Pandemie covidu-19 jako bod obratu

Pandemie covidu-19 jako bod obratu neboli proč neoliberální kapitalismus není fraška, nýbrž tragédie. Text filosofa Michaela Hausera (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR) je jednou z esejí nové knihy Pandemie covid-19: konec neoliberální globalizace? editorek Ilony Švihlíkové a Veroniky Sušové-Salminen. Sborník se na pandemii dívá z pohledu ekonomie, ekologie, filozofie, sociologie, kulturologie, politologie i historické vědy. 

Číst dál...

Češi a český stát: rozvod se Západem?

O Češích a jejich vztahu k Západu, specifické západní sebenenávisti, české identitě i postojích Čechů k evropské integraci. V rozhovoru s historikem a filosofem Petrem Hlaváčkem (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR). Vyšlo též v polském časopise Teologija Polityczna.

Číst dál...

Kosík, Sviták a ti další

V podcastu Kolaps #27 deníku A2Alarm hovoří Jan Mervart a Jiří Růžička (Oddělení moderní české filosofie, FLÚ AV ČR) o reakci československé stranické inteligence na konec stalinismu, jejích snahách znovu promyslet socialismus a o své nedávno vydané knize věnované právě myšlení poststalinské modernity.

Číst dál...

Martin Nodl v podcastu Na dotek Petra Viziny

Martinem Nodlem (Centrum medievistických studií, FLÚ AV ČR) o morových ranách, nové knize Mor, flagelanti a vraždění Židů: 14. století jako období krize, kterou připravil k vydání, i osudovém vlivu profesora Františka Šmahela na jeho profesní směřování. V podcastu Na dotek Petra Viziny.

Číst dál...

Návrat k rajskému stavu. Rozhovor s komeniologem Vladimírem Urbánkem

O myšlenkové originalitě i dobrodružstvích Jana Amose Komenského v rozhovoru s historikem a předním znalcem jeho díla i života Vladimírem Urbánkem (Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR). V časopisu Interview.

Číst dál...