Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

1.4.2021

Lidé a zvířata potřebují kyslík, aby mohli získávat energii z potravy. O rostlinách se ve škole učíme, že kyslík naopak vyrábějí. To je sice pravda, ale ne celá.

26.3.2021

Pokud stejně jako my máte rádi jaro a probouzení rostlin ze semínek, zkuste si podle naší fotoreportáže vypěstovat doma mangovník. Mangovník je tropický strom, na kterém rostou ovocné plody, označované jako mango. Vše co k tomu budete potřebovat je jedno zralé mango, kelímek s vatou, květináč s půdním substrátem a také trpělivost. Pokud se rozhodnete mangovník vypěstovat, budeme rádi, když nám pošlete fotku Vašich pěstitelských úspěchů.

22.3.2021

Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obiloviny – žita. Na výzkumu se podíleli také odborníci z našeho olomouckého pracoviště.

19.3.2021

V Rostlině s příběhem na březen si představíme další modelovou rostlinu. Vědci dnes už zdaleka nezkoumají jen huseníček rolní, jeho bratrance, nebo další krytosemenné rostliny. Mnohdy nebývá od věci ve svém výzkumu ukázat, že například naši zkoumanou bílkovinu nebo metabolickou dráhu měl už předchůdce krytosemenných rostlin, tedy že během evolučního vývoje vznikla už dávno. 

19.3.2021

Přijměte pozvání našich vědců a nahlédněte s nimi do světa rostlinných buněk. Prozkoumáte taje opylení a oplození, přepravu rostlinných hormonů i zákonitosti buněčného dělení.

17.3.2021

Obyčejný savý papír čili piják vám může prozradit leccos zajímavého o barvách, se kterými se denně potkáváte. Třeba že v hnědém fixu ve skutečnosti není žádné hnědé barvivo. Pojďte se přesvědčit!

Syndikovat obsah