Akademie věd ČR

Buď hrdinou své doby!

Buď na rok VĚDCEM v Akademii věd ČR. Vyzkoušej si, jak se dělá věda!

pedagog
smouha

Organizujeme odborné vzdělávací kurzy pro pedagogy přírodovědných a humanitních oborů. Získáte spoustu užitečných tipů i praktických zkušeností, jak obohatit Vaši výuku.

kurzy pro popularizátory vědy

popularizátor
smouha

Zajišťujeme cyklus vzdělávacích kurzů pro pracovníky AV ČR, kteří mají ve své gesci popularizaci vědy na svých pracovištích. Cílem kurzů je seznámení vědecké obce s prostředky komunikace vědy v dnešním mediálním světě.

veřejnost
smouha

Pořádáme zajímavé akce pro širokou veřejnost, školy i rodiny s dětmi. Chcete se s vědou seznámit blíže? Přijďte na Veletrh vědy, kde Vás čeká bohatý program. Nabízíme také možnost zapůjčení našich výstav do muzeí, knihoven a dalších veřejných prostor ve Vašem městě.

pro veřejnost

Novinky

Nepřehlédněte informace o dění
ve světě Otevřené vědy

Najít další možnosti využití nanotechnologií pro zelenou chemii, pomáhají vědcům i tři středoškoláci

Příležitost docházet na stáž zaměřenou na zelenou chemii a nanotechnologie, letos dostali tři středoškoláci - Kristýna Manová, Eliška Nejedlá a Matyáš Stehlík. Navzdory nepříznivé epidemiologické situaci, se jim za dodržení všech bezpečnostních opatření, daří od začátku roku docházet do laboratoří Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, kde pracují pod vedením svého lektora Stanislava Valtery.

Jak můžeme obohacovat naši půdu a zlepšovat její stav, bude zkoumat středoškolák Adam Jech

Středoškolák Adam Jech má k blízko k zemědělství, proto ho zaujalo téma, které se věnuje výzkumu půdy a jejího složení. Pod vedením své lektorky Veroniky Jílkové z Biologického centra AV ČR se bude snažit přijít na kloub tomu, jaká půdní aditiva mohou zlepšit kvalitu našich půd a pomáhají jí udržet si potřebnou vláhu, která je zásadní nejen pro růst rostlin. Co je letos na společné stáži čeká? Přečtěte si v rozhovoru…

Objevovat, jak funguje mozek myší i lidí, letos budou tři středoškolačky z Prahy

Trojice středoškolaček z různých pražských gymnázií se sešla nad tématem výzkumu mozku a řízeného chování, které zkoumají vědkyně a vědci z oddělění Neurochemie Fyziologického ústavu AV ČR. Vědkyně Helena Janíčková pro ně totiž letos otevřela stáž: Mechanizmy cholinergního řízení striata. V rámci roční praxe, v laboratořích tohoto specializovaného výzkumného pracoviště, se studentky budou snažit pochopit principy fungování mozku a naučí se mimojiné i to, jak pomocí behaviorálních testů přimět myši, aby se odnačily staré a naučily nové.

NEZ kreslená věda

je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol.