Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (ÚČL), je největším neuniverzitním pracovištěm v České republice, které se věnuje základnímu výzkumu v oblasti literární vědy. Je garantem výzkumu národní identity v oblasti literatury a nejsilnější institucí svého vědního oboru – literárněvědné bohemistiky – ve světovém měřítku.
Předmětem výzkumů prováděných v ÚČL jsou historie i současnost české literatury v jejím jazykovém i teritoriálním vymezení (tedy literatura v českém jazyce i literatura z Čech, Moravy a Slezska v různých jazycích, které se zde v historii používaly, zejména latinském, českém, německém). K předmětu bádání pracovníků ÚČL patří dále vztahy české literatury s literaturami jiných jazyků či regionů, teorie literatury a rovněž literární život v českých zemích od jeho počátků až po dnešek. Zabývá se přitom jak literaturou uměleckou, tak i populární či triviální, dále pak dějinami českého divadla a dramatu.
Od roku 2016 ÚČL provozuje výzkumnou infrastrukturu Česká literární bibliografie a je spoluvydavatelem ediční řady Česká knižnice, zprostředkující studentům, pedagogům a širší veřejnosti klasická díla české literatury od středověku po současnost.
Aktuality
Ústav pro českou literaturu má s literárněvědně orientovanými bohemistickými pracovišti na univerzitách v Brně, v Českých Budějovicích, v Olomouci a v Ostravě uzavřené dohody o vzájemné spolupráci, podílí se tak na několika doktorských studijních programech. Nabízíme přehled aktuálně vypsaných výběrových řízení.
Středoškolským učitelům literatury, kteří hledají způsob, jak oživit online výuku, nabízí trojice vědců z Ústavu pro českou literaturu možnost „vpádu do hodiny“.
Online přednáška Lenky Veselé, Andrey Jelínkové (Knihovna AV ČR) a Marty Hradilové (Masarykův ústav a Archiv AV ČR) představí v úterý 6. 4. od 17 hodin publikaci Paralelní existence: rukopisy a tisky v českých zemích raného novověku.
Ústav pro českou literaturu AV ČR vyhlašuje výběrové řízení na přihlášky externích i interních kandidátů do Programu perspektivních lidských zdrojů – Mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR.
Knihu představující stěžejní Zábranovy básnické sbírky, nedokončený soubor Zeď vzpomínek a třináct povídek z 50. let vydaly Nadační fond Česká knižnice, Ústav pro českou literaturu AV ČR a nakladatelství Host, edičně ji zpracovala Adéla Petruželková.
Obsáhlou monografii Václava Smyčky Objevení dějin, která popisuje, jak se na přelomu 18. a 19. století vyvíjel způsob zachycování minulosti v dějepisectví, literatuře či na divadle, vydalo Nakladatelství Academia.
Výsledky nejnovějšího výzkumu, který se zabýval čtenářstvím v době koronakrize, představí Jiří Trávníček společně s Hanou Friedlaenderovou (Nielsen Admosphere) a Vítem Richterem (Národní knihovna ČR) v úterý 9. 3. v 10 h na online tiskové konferenci „Čtení v čase koronakrize" pořádané Národní knihovnou.