CMS Centre for Medieval Studies

Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Popularization

Popularizace

Popularizace

Řekni mi, čemu se směješ...

how disOdborníci na studium středověku, medievisté Martin Šorm a Vojtěch Bažant z Centra medievistických studií, vyprávějí o humoru jako o fenoménu, který sice odráží svou dobu, ale upozorňují i na to, že naše představy o schopnosti předchozích generací dopustit se vtipu, který si na základě pramenů vytváříme, mají svá omezení.

Rozhovor najdete na webu Filozofické fakulty Small Talk.

 

 

 

21-04-2021 20:22:02

Read more...

Václav Žůrek o rukopisech Národní knihovny

Václav Žůrek společně s Tomášem Klimkem představili několik zajímavých a slavných středověkých rukopisů ze sbírek Národní knihovny v Praze.

 

 

 

31-03-2021 00:00:00

Read more...

Adam Pálka na Radiu Wave (nejen) o Basilejských kompaktátech

V pořadu Hergot! si moderátoři povídali s Adamem Pálkou. Témata se dotýkala náboženských dějin 15. století - o společenských změnách, koncilech a situaci v českých zemích.

 

07-03-2021 00:00:00

Read more...

Rozhovor s Martinem Nodlem v časopise Téma

TEMACo v nás zůstalo ze středověku? V čem jsme stejní jako naši předkové? Jak vnímali čas? Jak stáří? Jak se ve středověku udávalo, řešily sousedské nesváry, očerňovali protivníci či bojovalo o radnice? V čem to bylo podobné dnešku? Kde se vzal český nacionalismus a kdy vznikly první cestovky? O tom všem hovořil znalec života a mentality středověkého člověka, docent historie Martin Nodl v časopise Téma.

Celý rozhovor si můžete stáhnout ve formátu PDF (645 kB).

 

 

 

 

 

 

 

05-02-2021 00:00:00

Read more...

Vojtěch Bažant a Martin Šorm v Divadla NaHraně

Pravidelné nedělní vysílání Divadla NaHraně, tentokrát s hosty Vojtěchem Bažantem a Martinem Šormem o hranicích smíchu ve středověku a knězem Vojtěchem Eliášem nejen o charitě v Libérii v době eboly.

31-01-2021 00:00:00

Read more...

Podcast Na dotek s Martinem Nodlem

S Martinem Nodlem o morových ranách, Danielu Landovi i o tom, proč dnes názory historiků nepadají na úrodnou půdu. Nejnovější kniha, kterou Martin Nodl připravil k vydání, nese trudný název Mor, flagelanti a vraždění Židů. V druhé polovině osmdesátých let ji ve švýcarské Basileji napsal český exulant František Graus. Vedle ní nakladatelství Argo, kde se Nodl redakčně stará o historickou literaturu, brzy vydá také Studie k počátkům husitského Tábora od legendy českého bádání o středověku, profesora Františka Šmahela. Právě on přitom stojí za Nodlovou volbou vystudovat historii a věnovat se témuž období.

27-01-2021 00:00:00

Read more...

Vojtěch Bažant a Martin Šorm v časopise Vital

viteal

„Středověké kultury nejsou zvláštní tím, že by se nějakým pevným rysem systematicky odlišovaly od kultur exotičtějších, starších nebo mladších. Definuje je to, že s nimi jako s ‚jinými' zacházeli lidé v pozdějších staletích." To na příkladu komična a vážnosti v literárních aktualizacích středověku z konce 19. století i v současnosti ukazují Vojtěch Bažant a Martin Šorm v článku „S panem Broučkem do středověku a zase zpátky. K dějinám humoru a korektnosti" v časopisu Vital (2/2020), jejž vydává Elpida, o.p.s.

 

 

 

17-07-2020 10:04:27

Read more...

Pavel Soukup v časopise Reportér

reporterPavel Soukup provedl Tomáše Poláčka, redaktora magazínu Reportér, po historické Praze i zákrutami dění vzrušeného roku 1420. Z husitského tématu vznikl pilotní článek aktuálního vydání Reportéra.

Celý text si můžete přečíst na webových stránkách magazínu.

28-06-2020 00:00:00

Read more...

Online rozhovor s Pavlem Soukupem

purdueOnline rozhovor na blogu Purdue University u příležitosti vydání anglického překladu knihy Pavla Soukupa Jan Hus: The Life and Death of a Preacher.

Celý rozhovor najdete na stránkách Purdue Libraries and School of Information Studies.

 

06-12-2019 00:00:00

Read more...

Pavel Soukup v dokumentu o Janu Želivském

po1irrlbUž současníci ho přezdívali „krvavý kněz". Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. Po stopách kněze Jana se v dokumentu vydá herec Jiří Dvořák v doprovodu historika Petra Čorneje.

V dokumentu Vzestup a pád kněze Jana vystoupil také Pavel Soukup. Celý film lze zhlédnout na webu České televize.

17-09-2019 00:00:00

Read more...

Joomla SEF URLs by Artio

CMS © 2014 | webdesign / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Logo Filosofický ústav AV ČR AV ČR