Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (ÚČL), je největším neuniverzitním pracovištěm v České republice, které se věnuje základnímu výzkumu v oblasti literární vědy. Je garantem výzkumu národní identity v oblasti literatury a nejsilnější institucí svého vědního oboru – literárněvědné bohemistiky – ve světovém měřítku.
Předmětem výzkumů prováděných v ÚČL jsou historie i současnost české literatury v jejím jazykovém i teritoriálním vymezení (tedy literatura v českém jazyce i literatura z Čech, Moravy a Slezska v různých jazycích, které se zde v historii používaly, zejména latinském, českém, německém). K předmětu bádání pracovníků ÚČL patří dále vztahy české literatury s literaturami jiných jazyků či regionů, teorie literatury a rovněž literární život v českých zemích od jeho počátků až po dnešek. Zabývá se přitom jak literaturou uměleckou, tak i populární či triviální, dále pak dějinami českého divadla a dramatu.
Od roku 2016 ÚČL provozuje výzkumnou infrastrukturu Česká literární bibliografie a je spoluvydavatelem ediční řady Česká knižnice, zprostředkující studentům, pedagogům a širší veřejnosti klasická díla české literatury od středověku po současnost.
Aktuality
Katedra bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR připravují Cenovou bilanci 2019–2020, seminář nad českými a slovenskými literárními díly vydanými v letech 2019 a 2020.
Online přednáška Kristiny Andělové z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR „Di do hajzlu, ty sajrajte!“ Spor o kulturu v českém disentu a samizdatu v úterý 11. 5. uzavře jarní cyklus Literárněvědného fóra. Začíná jako obvykle v 17 hodin.
Devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference byl mimořádný: poprvé se konal online a vystoupila na něm téměř čtyřicítka referujících s příspěvky z nejrůznějších oblastí literární vědy. Vzhledem k vysoké kvalitě příspěvků byl rekordní i počet oceněných.
Dne 29. dubna 2021 vychází opus magnum La vie de l'esprit en Europe centrale et orientale depuis 1945 (Duchovní život střední a východní Evropy po roce 1945), encyklopedický slovník, do nějž kromě mnoha jiných přispělo i několik našich kolegyň a kolegů.
Dovolujeme si vás pozvat v úterý 4. května od 17 hodin na přednášku Jany Kolářové z katedry bohemistiky FF UP v Olomouci o duchovní poezii Jiřího Bartholda Pontana z Breitenberka.
Od 27. do 29. dubna můžete online sledovat nabitý program odloženého devatenáctého ročníku Studentské literárněvědné konference pořádané Ústavem pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s katedrou bohemistiky FF UP v Olomouci. Součástí konference je i veřejná přednáška prof. Petra Steinera Digital Humanities a ruský formalismus: darwinismus a anti-darwinismus v literární historii (28. 4.).
Srdečně zveme na online workshop, který představí 28. 4. 2021 od 14 hodin výsledky projektu Česká literární bibliografie – Český literární internet: data, analýzy, výzkum.