V pondělí 2. listopadu začíná on-line Týden vědy a techniky AV ČR. Přednášky předních českých vědců i dokumentární filmy budou reflektovat dvě témata: 130 let historie neuniverzitního výzkumu v českých zemích a Pracoviště AV ČR v boji s koronavirem covid-19.
Prohlášení odborných společností a akademických pracovišť k zahájení přípravy plavebního koridoru Dunaj–Odra–Labe
Ve čtvrtek 15. října vychází Živa 5/2020 – monotematické číslo, které přináší víceúhelný pohled na komplikovaný předmět poznávání – naši krajinu, která je v současnosti pod enormním tlakem. Toto číslo Živy jsme věnovali Vojenu Ložkovi (1925–2020), velké osobnosti naší vědy – svým dílem a životem obsáhl a propojil neuvěřitelný prostor a čas v tom, co krajinu skládalo a posunovalo.
Srdečně vás zveme na výstavu Petra Pokorného: Hledání ztracené divočiny. Po celý srpen 2020 v Literární kavárně v 1. patře knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.
Nové číslo Živy 3/2020 vychází ve čtvrtek 18. června. Kromě pokračování seriálů nabídne např. výukový článek z fyziologie člověka, několik příspěvků věnovaných 100. výročí vzniku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy i 120. výročí Botanické zahrady PřF UK, téma parazitů a roztroušené sklerózy, fyziologické adaptace netopýrů nebo otázku potravní ekologie blešivce potočního.
Nové číslo Živy 2/2020 vychází ve čtvrtek 16. dubna. Kromě pokračování seriálů nabídne např. výukové články z rostlinné fyziologie, téma vápnomilných rostlin Velké kotliny, návratu divokých koní do Podyjí a sledování populací hnědásků, nebo představení evropských pavouků 2020.
Vyšlo číslo 1/2020 Živy. Všem čtenářům i uživatelům naší webové stránky se omlouváme za déle trvající nefunkčnost. Snažíme se odstranit vzniklé problémy a webovou stránku aktualizovat. Děkujeme za pochopení a zachování přízně.
Učená společnost České republiky vás srdečně zve na přednášku PhDr. Davida Černého, Ph.D., na téma Etika umělé inteligence. Akce se koná v úterý 21. ledna 2020, v 16 h, v budově AV ČR, Národní 3, Praha 1.
Nové číslo Živy 6/2019 vychází ve čtvrtek 12. prosince
Z obsahu:
Století české biologie V. Počátky výzkumu dědičnosti a ustavení genetiky
Velryby a velrybové v pražském Náprstkově a Národním muzeu
Život na hranici říší
Evoluce parazitických výtrusovců z fotosyntetického předka
Borovice blatka, příbuzní a kříženci: Zapomeňte na Pinus rotundata, P. pseudopumilio a P. pumilio
Jelení jazyk celolistý – vzácná kapradina ukrytá ve městech
Historická ekologie: dlouhodobé interakce přírody a člověka III. Lidé – součást pravěkých ekosystémů
Sto let České geologické služby
K výuce: Zakuklená doba ledová
Reintrodukce denních motýlů v ČR – zbytečná zábava, nebo nástroj ochrany přírody?
Cípatec jižní na Moravě
Cípatec jižní v Cerové vrchovině na Slovensku
Nová výzva pro vlaštovku obecnou
Ostrov krabů
Údolí velbloudů – národní park Wadi El Gemal
Štěnice „na paprice“ aneb Jak se vaří obsah jaderné DNA
K výskytu čolka horského v Praze
Věda fotogenická – popularizace Akademie věd ČR v roce 2019
Srdečně vás zveme na výstavu Radky Boškové: Ryby ve vědecké ilustraci. Po celý prosinec 2019 v Literární kavárně v 1. patře knihkupectví Academia, Václavské nám. 34, Praha 1. V únoru 2020 pak bude výstava instalována v Literární kavárně Academia v Brně.
Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.
Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.