Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin

Věnujeme se studiu dědičné informace zemědělských plodin. Pomáháme získávat důležité poznatky a vyvíjet metody, které přispívají ke šlechtění nových odolnějších odrůd s lepšími vlastnostmi. Náš tým se  zasloužil o přečtení dědičné informace pšenice, ječmene, žita, hrachu a dalších druhů rostlin. V rámci pomoci rozvojovým zemím už mnoho let studujeme dědičnou informaci banánovníku a ve spolupráci s africkými zeměmi pomáháme při zavádění nejnovějších molekulárních metod při jeho šlechtění.
 

Novinky

více novinek
Aleš Pečinka mluvil ve vysílání Studia 6 ČT o . . .
Studie publikovaná Evropskou komisí k novým technikám editace genomu může znamenat průlom v přístupu ke geneticky modifikovaným plodinám. Její závěry budou nyní posuzovat legislativní a politické skupiny na úrovni Evropské unie a na konci této cesty by mohla být směrnice benevolentnější k vědeckým názorům na GM plodiny. 
Studie může změnit pohled na cílené úpravy genomu rostlin
Evropská komise publikovala průlomovou studii k novým technikám editace genomu (NGT). Mimo jiné se v ní uvádí, že využívání nových technik mutageneze a cisgenoze u rostlin v rámci NGT je stejně bezpečné jako tradiční techniky šlechtění, a proto je vhodné stávající evropskou legislativu přizpůsobit nejnovějším vědeckým poznatkům a technologickému pokroku.
Akademie věd ČR: Zelená pro genetické úpravy plodin . . .
Genetické modifikace organismů jsou kontroverzní téma. Na jedné straně vědecký pokrok a ekonomické výhody, z nichž mohou těžit všichni lidé na planetě, na straně druhé obavy, zda zasahování do genomu není proti přírodě. 

Videa

Seminář Viry kolem nás a v nás
Přednáška Je možné zajistit udržitelnou produkci . . .
Hrozí lidstvu v budoucnu nedostatek potravin? Rizika a . . .

Naše aktivity

Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i.  Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen v roce 1962. V současnosti má 14 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci.      ÚEB provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii, fytopatologii a biotechnologiích. Je . . .
Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský . . .
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum je výsledkem spolupráce mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a olomouckými pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v .v. i. a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Každý z partnerů do vybudovaného centra přinesl své specifické know-how, své odborníky a . . .
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum je prvním pracovištěm Akademie věd ČR, jehož hlavním cílem je zpřístupnit nejnovější výsledky a metody základního výzkumu šlechtitelům a zemědělské praxi. Aplikační laboratoř byla založena v rámci programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 v roce 2017 a provozuje ji Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. v Olomouci.Naše služby Aplikace cytogenetických . . .
Výzkumný program Akademie věd ČR Potraviny pro . . .
Strategie Akademie věd ČR reaguje na aktuální společenské výzvy promyšlenou formulací výzkumných programů, založených na spolupráci oborů a institucí při jejich řešení. Výzkumné programy Akademie věd ČR jsou otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím. Výzkumné programy jsou navrhovány a formulovány po dohodě vedení Akademie věd s řediteli . . .