E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Koronavirus - otázky a odpovědi

Ztrácíte se v protiepidemických opatřeních na naší fakultě? Hledáte, co aktuálně platí a nenacházíte? Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam otázek a odpovědí, který usnadní orientaci v džungli nařízení.

Publikováno 5.1.2021

Velká výstava bezobratlých i letos online

Velkou výstavu bezobratlých nebylo ani letos možné zorganizovat na jejím tradičním místě - v Botanické zahradě. I letos tedy dorazí tématická alba s fotografiemi a komentáři nejrůznějších taxomů bezobratlých živočichů prostřednictvím facebooku Přírodovědci.cz. Jednotlivá alba budou přibývat do 13.6.

Publikováno 4.6.2021

Vychází páté číslo 30. ročníku Geografických rozhledů s tématem Střední Evropa

Kde leží střední Evropa a jak vymezit region na základě mentálních map, česko-rakouské vztahy v kostce či jak a proč se proměnilo české a polské pivovarnictví, aplikace pro rozvoj práce s mapou nebo jak využít příběhy v učebnicích zeměpisu - toto i mnoho dalšího se dočtete v novém čísle RG s tématem Střední Evropa.

Publikováno 4.6.2021

Článek v Science: Globální vegetační změny se zrychlují nejvíce za posledních 18 000 let

Zrychlování změn biodiverzity začalo již před několika tisíciletími a bylo překvapivě větší než přechod od poslední doby ledové. Ukazuje to studie publikovaná v jednom z nejprestižnějších světových odborných časopisů Science, na níž se podíleli i čeští vědci: dr. Ondřej Mottl z University of Bergen a doc. Petr Kuneš z katedry botaniky PřF UK. Gratulujeme!

Publikováno 20.5.2021

Je evoluce předvídatelná? Záleží na měřítku

Dá se předvídat, pomocí kterých genů se organismy vypořádají se změnami prostředí? Jak se geneticky přizpůsobí ke změnám klimatu, znečištění přírody nebo k novým patogenům? Výzkum vědců vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, publikovaný v prestižním časopise Americké akademie věd (PNAS), ukázal, že to do jisté míry možné je - především při srovnání blízce si příbuzných populací a druhů.

Publikováno 21.5.2021

Nabídka šablony webů pro výzkumné skupiny

Pro výzkumné týmy působící na Přirodovědecké fakultě Univerzity Karlovy nově nabízíme možnost vytvořit si jednoduchou, atraktivní a zároveň responzivní webovou prezentaci své výzkumné činnosti. Pro zájemce o novou webovou prezentaci jsme připravili WordPressovou „šablonu“. Samotná šablona obsahuje kromě vytvořené WP šablony i předpřipravené stránky, pluginy a základní nastavení.

Publikováno 18.5.2021

The Parc: od molekuly k tabletce

Česko je silné v medicinální chemii, ale z molekul už neumíme vyrobit léčivo. Pomoci by mohlo výzkumné centrum The Parc, na němž se podílejí i odborníci z naší fakulty.

Publikováno 31.5.2021

Belgicko-český tým vědců objasnil, jak hormony brasinosteroidy řídí růst kořene

Mechanismus účinku rostlinných hormonů brasinosteroidů na růst kořenů se podařilo objasnit týmu biologů z Belgie a České republiky. Výsledky jejich výzkumu vlivu hladiny brasinosteroidů na dělení a růst buněk kořene, které zveřejnil prestižní odborný časopis Nature Plants, přispějí k lepšímu pochopení vývoje kořenového systému a v budoucnu se mohou uplatnění v zemědělství, například při zvyšování odolnosti plodin. Na výzkumu se podílí i Matyáš Fendrych z katedry experimentální biologie rostlin.

Publikováno 19.5.2021

Konference "Živá voda v historických krajinách" tentokrát online

Vzhledem k epidemické situaci proběhne 17. historickogeografická konference s podtitulem "Živá voda v historických krajinách" netradiční distanční formou. Od 19. května 2021 najdete na webových stránkách Výzkumného centra historické geografie všechny přihlášené příspěvky. Program je velmi bohatý a tak se neváhejte zapojit do doplňkové soutěže Zeměměřičského úřadu o geografické ceny. Těšíme se na vaši účast.

Publikováno 19.5.2021

Akce dokumentů