Tábor Vesmírná odysea v roce 2021
Od letošního roku pořádá tábor Vesmírná odysea hvězdárna v Mikulášovicích. Informace o táboře vyjdou během března na stránkách hvězdárny, případně si můžete zavolat na číslo 737 826 352. Děkujeme. VB
Sekce pro děti a mládež e od 1.1.2021 zrušena
Vzhledem k dlouhodobému malému počtu členů a z toho plynoucí nízké aktivitě SDM byla sekce k 1.1.2021 zrušena. Práci s mládeží se však věnují ostatní sekce České astronomické společnosti. Stránky SDM zůstanou zachovány.
2020: Vesmírná odysea – Heechee
Letní astronomický tábor, který pořádá Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti, se letošním rokem dopracoval k deváté Vesmírné odysee. Letošní dobrodružství má podtitul Heechee a stejně jako sedm z osmi předchozích je inspirováno sci-fi románem. Ohlédněme se nejprve na celou historii našich letních astrotáborů a pak si povězme pár slov o tom letošním. Všechno začalo v roce 2009 v Říčkách v Orlických…
2019: Vesmírná odysea – Pád Straumli
Kvalitních sci-fi románů je nesrovnatelně míň než těch průměrných a podprůměrných. Navíc se nedá každý námět (kvalitního) sci-fi románu přetvořit do celotáborové hry. Takže je vždy velkou neznámou, kam vlastně poletíme s Vesmírnou odyseou příští léto… Naše jedenácté táborové dobrodružství (a osmá Vesmírná odysea!) začíná na planetě Straumli. Vyspělá civilizace, jedna z mnoha na okraji galaktické Slupky, narazí při svém archeologickém výzkumu…
2018: Vesmírná odysea – TRAPPIST 1
Astronomický tábor SDM ČAS slaví 10 let! Čas letí jako zběsilý. Když jsme se před desíti lety společně se Žlutým květem rozhodli uspořádat astro-kosmo tábor, neměli jsme konkrétní program, vedoucí, dalekohledy, přednášející a v podstatě jsme ani nevěděli, jestli by o podobnou náplň prázdninových dnů měly děti vůbec zájem. No a vida, je tu desátý takový tábor a dokonce na dvou…
Malý Messierův Maraton 2017
Každoročně začátkem dubna pořádá DDM Moravská Třebová, Hvězdárna Boleslava Tecla v M.T. a Sekce pro děti mládež České astronomické společnosti malou obdobu akce, která je mezi astronomy notoricky známá a nese jméno po Charlesu Messierovi. Tento francouzský astronom (*1730) se proslavil sestavením katalogu mlhavých objektů noční oblohy. Prapůvodně se chtěl věnovat objevování komet, ale s kometami to vždycky bylo těžké…
2017: Vesmírná odysea – Epsilon Eridani
Astronomický a kosmonautický tábor v Orlických horách je už téměř tradicí. Letos za hvězdami, tajemstvím vesmíru, krásnou přírodou a dobrodružstvím pojedeme už podeváté. A podruhé přitom na chatu Hradečanka ve Zdobnici v Orlických horách, která se nám loni tolik osvědčila. Není snadné po mnoha letech změnit místo tábora a tak loňskou výměnu Říček za Zdobnici provázely pochopitelné obavy: jaké…
Pokus osmý – model Sluneční soustavy
Stavba modelu Sluneční soustavy zabere určitě víc času, než pokusy předcházející. Výsledkem ale bude názorná pomůcka, která může zdobit pokojík malého vědce nebo malé vědkyně po dlouhou dobu. Co potřebuješ: nůžky, žlutý krepový papír, lepidlo na papír, asi metr a půl provázku, tužku, normální kancelářský papír, 1 čtvrtku A3 nebo jiný tvrdý papír (my jsme použili zadní stránku starého…
Pokus sedmý: ruční měřidlo
Co potřebuješ: papír s tužkou, vlastní ruku a výhled do okolí Prohlédni si následující obrázky: NA FOTKÁCH: Malíček – 1 stupeň; Palec – 2 stupně; Sevřená pěst – 10 stupňů; Rozražené prsty – 15 stupňů Obrázky ukazují, jak pomocí své ruky můžeš přibližně určit…
Pokus šestý: Co umí a neumí naše oči
Co potřebuješ: bílý papír, tužku, pastelky, nůžky, zrcátko, baterku Postup: POKUS PRVNÍ 1. Počkej si, až se venku setmí. V místnosti si sedni ke stolu, na který sis připravil všechny potřebné věci. Zatím nech rozsvíceno. 2. Teď zjistíme, jestli naše oči vidí všechno. List papíru rozstřihni na půl, jednu půlku zatím odlož stranou. Na druhou půlku nakresli ke kraji…