Intranet Areál web

Fyziologický ústav AV ČR

Špičková věda pro zdraví

Aktuality

Jakub Otáhal byl jmenován profesorem (10.5. 2021)

Doc. MUDr. Jakub Otáhal, Ph.D. byl 8.5. 2021 prezidentem republiky jmenován profesorem pro obor Lékařská fyziologie a patofyziologie. Jmenovací řízení proběhlo na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze.

7 vědců z Fyziologického ústavu je mezi 2 % nejcitovanějšími vědci světa (10.5. 2021)

Elsevier a SciTech Strategies společně s John P. A. Ioannidisem ze Standfordovy univerzity připravili seznam 2 % nejcitovanějších vědců ze všech oborů, které zahrnuje databáze Scopus za rok 2019. Na českých výzkumných institucích jich působí celkem 359 (107 je jich přitom z Akademie věd ČR). Je mezi nimi 7 současných i bývalých vědců z Fyziologického ústavu: Petr Ježek, Stanislav Tuček, Pavel Mareš, Tomáš Čajka, Ivan Mikšík, Lucie Bačáková a Jiří Vaněček. Více

Zemřel doc. RNDr. Petr Lánský, DrSc. (28.4. 2021)

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 24. dubna 2021 zemřel ve věku 72 let doc. RNDr. Petr Lánský, DrSc., vedoucí vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd a zakladatel oboru početních neurověd /computational neuroscience/ v České republice.

Docent Lánský se během své odborné kariéry věnoval především matematickému popisu a statistické analýze aktivity nervových buněk. Byl světově uznávanou autoritou v oblasti metody difúzní aproximace, která umožňuje zkoumat komplikované chování biofyzikálních modelů neuronů. Publikoval mnoho prací v prestižních časopisech, byl řešitelem českých i mezinárodních grantů a také zvaným řečníkem na oborových sympoziích. Rozvíjel a udržoval bohatou spolupráci s řadou zahraničních odborníků a v roce 1995 založil tradici mezinárodních konferencí “Neural Coding”. V neposlední řadě byl školitelem studentů a doktorandů. Zde uplatňoval nejen svoji odbornou autoritu, ale také přátelský přístup a nadhled. Odchodem docenta Lánského ztrácí česká věda a Fyziologický ústav významného vědce, bývalí kolegové také skvělého mentora a vzácného přítele.

Psychologické testy Memory Parku zaujaly přes 1200 lidí (24.3. 2021)

Vybrané psychologické testy, které FGÚ zpřístupnilo, jako součást letošního online Týdne mozku měly úspěch. Během týdenní akce si jeden z testů zkusilo udělat 1261 lidí, alespoň jeden test dokončilo 1023 lidí a alespoň jeden dotazník vyplnilo 864 lidí (úplná statistika testů). Zájemci si mohli vyzkoušet test pracovní a epizodické paměti, test převzetí perspektivy nebo test skrytého cíle. Testy jsou používané ke zjištění postižení paměti a prostorové orientace u pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií nebo schizofrenií. Testy je i nadále možné vyzkoušet na tomto odkazu.

Zapojte mozek do akce (nejen) během Týdne mozku! (25.2. 2021)

V rámci Týdne mozku 2021 připravilo FGÚ možnost vyzkoušet si vybrané psychologické testy, které jsou používané ke zjištění postižení paměti a prostorové orientace u pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií nebo schizofrenií. Testy byly vyvinuté vědci z oddělení Neurofyziologie paměti, kteří zkoumají příčiny vzniku poruch paměti a orientace a zabývají se vývojem nových diagnostických testů využitelných v klinické́ praxi.

Stáže na FGÚ jsou mezi SŠ studenty nejžádanější! (18.2. 2021)

Stáže pro středoškolské studenty v projektu Otevřena věda 2021 se setkaly s velkým ohlasem. Největší zájem ze strany středoškoláků zaznamenal Fyziologický ústav AV ČR, mířila sem celá pětina přihlášek! O stáže v ústavu mělo zájem 184 studentů, kteří poslali 354 přihlášek. V rámci Otevřené vědy na FGÚ bude probíhat 8 stáží, kterých se zúčastní 16 vybraných studentů. Studenty nejvíce zaujalo téma „Epilepsie jako metabolické onemocnění“, které vypsal Jakub Otáhal a také téma vypsané Michaelou Tencerovou „Jak tvrdé jsou kosti a co se pod nimi skrývá?“. Do celého projektu se zapojilo 31 ústavů AV ČR,  85 lektorů povede 103 stáží pro 196 studentů. Více o projektu Otevřená věda

Vzpomínky Prof. Tomáše Radila (28.1. 2021)

Prof. MUDr. Tomáš Radil, DrSc. je emeritním vědeckým pracovníkem ve Fyziologickém ústavu AV ČR. K 76. výročí návratu prof. Tomáše Radila z koncentračního tábora v Osvětimi odkazuje německý portál WELT.de na jeho životopisnou knihu "Ein bisschen Leben vor diesem Sterben. Mit 13 in Auschwitz". Dílo se podařilo v roce 2020 vydat za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti v německém překladu původního českého díla "Ve čtrnácti sám v Osvětimi" z roku 2009. Portál WELT.de líčí příběh Tomáše Weisse, bratislavského rodáka a vězně s vytetovaným číslem B-14543, který zažil lednové osvobození Osvětimi Rudou armádou v roce 1945. Prof. Radil vzpomíná i na události, které osvobození Osvětimi předcházely.

 

Tomáš Čajka je spoluautorem unikátního softwaru pro analýzu komplexních lipidů v biologických vzorcích (15.1. 2021)

Zpracování přístrojových souborů získaných během necílené metabolomické a lipidomické analýzy představuje náročný úkol. Odhaduje se, že lze anotovat pouze 20 procent signálů („features“) získaných během necílených metod využívajících kapalinovou chromatografii s hmotnostní spektrometrií (LC–MS). MS-DIAL představuje uživatelsky přívětivý software s otevřeným přístupem pro zpracování přístrojových souborů získaných během necílených metabolomických a lipidomických analýz. Nejnovější verze obsahuje atlas (databázi) 117 lipidových podtříd s predikovanými retenčními časy, tandemovými hmotnostně-spektrometrickými spektry (MS/MS) a kolizními průřezy (CCS) pro anotaci komplexních lipidů v biologických vzorcích. Použitím MS-DIAL 4 je dosaženo vyšší míry anotace komplexních lipidů v biologických vzorcích ve srovnání s jinými softwarovými programy v této oblasti, což umožňuje smysluplnější interpretaci dat.

H. Tsugawa, K. Ikeda, M. Takahashi, A. Satoh, Y. Mori, H. Uchino, N. Okahashi, Y. Yamada, I. Tada, P. Bonini, Y. Higashi, Y. Okazaki, Z. Zhou, Z.-J. Zhu, J. Koelmel, T. Cajka, O. Fiehn, K. Saito, M. Arita, M. Arita: A lipidome atlas in MS-DIAL 4. Nature Biotechnology 38 (2020) 1159–1163. IF = 36.558 DOI

Soutěž o nejlepší publikace FGÚ (16.12. 2020)

V úterý 15. prosince byly vyhlášeny výsledky Soutěže o nejlepší publikace s autory z FGÚ za rok 2019. 

Cenu v Soutěži o nejlepší publikace s autory z FGÚ za rok 2019 získal RNDr. Jan Neckář, Ph.D. za publikaci:

Neckář J, Md Hye Khan A, Gross GJ, Cyprová M, Hrdlička J, Kvasilová A, Falck JR,  Campbell WB, Sedláková L, Škutová Š, Olejníčková V, Gregorovičová M, Sedmera D, Kolář F, Imig JD: Epoxyeicosatrienoic acid analog EET-B attenuates post-myocardial infarction remodeling in spontaneously hypertensive rats. Clinical Science. 2019, roč. 133, s. 936-951. IF: 5,223 DOI

Cenu Pavla Flachse za nejlepší publikaci s autory z FGÚ za rok 2019 s korespondujícím autorem do 35 let získala Ing. Markéta Zikmundová (Bačáková), Ph.D. a Mgr. Júlia Pajorová za publikaci:

Bačáková M, Pajorová J, Brož A, Hadraba D, Lopot F, Zavaďáková A, Vištejnová L, Beňo M, Kostič I, Jenčová V, Bačáková L: A two-layer skin construct consisting of a collagen hydrogel reinforced by a fibrin-coated polylactide nanofibrous membrane. International Journal of Nanomedicine. 2019, roč. 14, s. 5033-5050. IF: 5,115 DOI

Zároveň proběhlo vyhlášení výsledků Soutěže mladých vědeckých pracovníků o nejlepší review ve Physiological Research za rok 2020. Bylo uděleno 3 x 2. místo, které získaly: Mgr. Kristýna Čunátová, Ing. Mgr. Eliška Koňaříková a Sofia Moraresku, MSc.

Všem oceněným gratulujeme!

Pavel Mareš obdržel významné ocenění od ČLS (26.10. 2020)

Prof. MUDr. Pavel Mareš, DrSc. obdržel 13. 10. 2020 Zlatou pamětní medaili České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně za výjimečné úspěchy ve vědecké kariéře a aktivní práci v odborných společnostech. Gratulujeme!

 

 

 

Načíst další