- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
Tým výzkumníků Ústavu informatiky se na jaře 2020 zapojil do multi-disciplinárního projektu tvorby epidemiologických modelů v rámci iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR při CERGE-EI. Vyvinuli jsme detailní simulaci okresního města a okolí, na které lze zkoumat šíření epidemie a vliv proti-epidemických opatření.
V září se Ústav informatiky AV ČR společně s pracovníky Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR (ÚTIA) a CERGE-EI stal spoluřešitelským pracovištěm projektu TAČR EpiCity – město pro lidi, ne pro virus (program ETA), v rámci kterého vzniká obecný softwarový nástroj pro simulaci epidemie na grafu sociálních kontaktů. V rámci tohoto projektu se 13.11.2020 uskutečnila konference Covid v modelech a datech, kterou Ústav informatiky AV ČR spolupořádal.
Tým epidemiologického modelování úzce spolupracuje s řadou pracovišť AV ČR (Biologické centrum AV ČR, CERGE-EI, ÚTIA) a dalších subjektů od Univerzity Karlovy (FF UK, 3.LF UK) po projekt Život během pandemie (PAQ research). V rámci nově vzniklého Centra pro modelování biologických a společenských procesů (www.bisop.eu) se výzkumníci z Ústavu informatiky AV ČR snaží prezentovat výsledky svých modelů státní správě i široké veřejnosti (viz například vystoupení našeho pracovníka dr. Romana Nerudy v pořadu Události a komentáře ČT 24 dne 10.11.2020.
CNN Prima News, 2020,
Andrej Babiš by chtěl před Vánoci zrealizovat dobrovolné plošné testování antigenními testy. To by mohlo ze společnosti vyčlenit bezpříznakové jedince, ale právě tyto testy zkreslují realitu, která nyní vypadá pozitivnější, než doopravdy je. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to řekl informatik Roman Neruda.
CNN Prima News, 2020,
Počet nakažených koronavirem stále stoupá a mnoho z nás má své teorie, jak se bude situace vyvíjet dále. Co si o vývoji ale myslí informatici? Na to v Novém dni odpovídal Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů
Česká televize, 2020,
Opatření proti šíření nemoci covid-19 by neměla být před Vánoci rozvolňována, domnívá se informatik Roman Neruda z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. Epidemie podle něj zpomaluje, ale ne dostatečně rychle. Pokud zůstaneme u současných opatření, nehrozí ale podle něj již větší přetížení nemocnic.
In Sympozium: Změny chování české populace v době COVID-19 a jejich reflexe v epidemiologických modelech , .
In Deník N, svazek Online 2. listopadu 2020 , 2020, ISSN 2571-1717.
Oficiální počty nakažených koronavirem v posledním týdnu mírně poklesly, což po měsících rychlého růstu všichni sledujeme s jistou úlevou. Nejen podle informatika Romana Nerudy, který se podílí na tvorbě epidemiologických modelů, bychom však s optimismem měli zatím šetřit. „Jsme přesvědčení, že i kdyby se to teď opravdu začalo snižovat, pořád by se ještě vyplatilo šlápnout víc na brzdu, abychom denní přírůstky dostali v kratším čase k tisícovce, kdy začne efektivně fungovat trasování. Ted jsme rozhodně vzdáleni od jakéhokoli rozvolňování.“
In Konference COVID v modelech , .
In NZIS Open 2020 , .
In Den otevřených dveří Ústavu informatiky AV ČR , .
In 41. imunoanalytické dny 11. ročník workshopu personalizované medicíny. Sborník abstraktů , .