Portál Knihovny.cz a projekt samotný vznikl díky spolupráci dvou desítek krajských, specializovaných a městských knihoven. Další knihovny jsou zapojeny v roli partnerů. Ambicí portálu Knihovny.cz je propojit v blízké době většinu knihoven v České republice.
Aktuálně zapojené knihovny jsou
- Národní knihovna ČR
- Národní technická knihovna
- Národní lékařská knihovna
- Knihovna Akademie věd ČR
- Moravská zemská knihovna
- Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě
- Krajská vědecká knihovna v Liberci
- Vědecká knihovna v Olomouci
- Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
- Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
- Krajská knihovna v Pardubicích
- Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
- Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
- Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
- Středočeská vědecká knihovna v Kladně
- Krajská knihovna Vysočiny
- Krajská knihovna Karlovy Vary
- Ústav mezinárodních vztahů – knihovna
- Knihovna Antonína Švehly (Ústav zemědělské ekonomiky a informací)
- Městská knihovna v Praze
- Městská knihovna v Přerově
- Městská knihovna Tábor
- Městská knihovna Kutná Hora
- Městská knihovna Česká Třebová
- Městská knihovna Ústí nad Orlicí
- Knihovna Petra Bezruče v Opavě
- Městská knihovna Chodov
- Městská knihovna Ostrov
- Knihovna Jana Drdy Příbram
- Knihovna města Hradce Králové
- Městská knihovna v Českém Krumlově
- Městská knihovna Kladno
- Knihovna Třinec
- Knihovna Eduarda Petišky Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
- Městská knihovna v Milevsku
- Městská knihovna Mariánské Lázně
- Městská knihovna Znojmo
- Městská knihovna Hodonín
- Městská knihovna Břeclav
- Knihovna Karla Dvořáčka (Vyškov)
- Městská knihovna Pelhřimov
- Městská knihovna Písek
- Městská knihovna Most
- Městská knihovna Trutnov
- Městská knihovna a informační centrum Hradec nad Moravicí
- Regionální knihovna Karviná
- Městská knihovna ve Svitavách
- Městská knihovna Česká Lípa
- Knihovna Kroměřížska
- Městská knihovna Jaroměř
- Knihovna města Plzně
- Městská knihovna Klatovy
- Městská knihovna Kolín
- Knihovna Jiřího Mahena v Brně
- Městská knihovna Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové
- Městská knihovna Holešov
- Chomutovská knihovna
- Městská knihovna Frýdek-Místek
- Městská knihovna Boskovice
Informace o tom, jak se zaregistrovat jako čtenář do těchto knihoven najdete zde.
Digitální knihovny
Se zaindexovanými metadaty a plnými texty:
- Národní technická knihovna
- Národní lékařská knihovna
- Knihovna Akademie věd ČR
- Moravská zemská knihovna v Brně
- Vědecká knihovna v Olomouci
- Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
- Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem
- Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
- Městská knihovna v Praze
Se zaindexovanými metadaty:
- Digitální studovna Ministerstva obrany ČR
- Západočeské muzeum v Plzni
- Muzeum Jindřichohradecka
- Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický
- Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Zapojené zdroje
- Souborný katalog ČR - souborný elektronický katalog, který soustřeďuje ve své bázi údaje o dokumentech ve fondech spolupracujících českých knihoven a institucí. V současné době obsahuje více než 6 mil. záznamů českých a zahraničních monografií, speciálních dokumentů, seriálů (časopisy, sborníky, zprávy z konferencí apod.). Na rozdíl od portálu Knihovny.cz informuje o existenci dokumentu a které knihovny dokument vlastní, ale neumožňuje dokument objednat nebo rezervovat. Vzhledem k vysokým nárokům na kvalitu přebíraných záznamů nemusí obsahovat kompletní katalogy zapojených knihoven.
- Výběr článků v českých novinách, časopisech a sbornících ANL - souborná databáze výběrově zpracovaných článku, které jsou obsaženy v novinách, časopisech, ročenkách, sbornících, ... Některé záznamy obsahují odkaz na e-verzi.
- Národní autority ČR zahrnují soubory personálních, korporativních, tematických, geografických a formálních autorit pro využití ve jmenném i věcném zpracování dokumentů.
- Open Library - internetová databáze knih. U záznamů v portálu Knihovny.cz poskytuje po registraci možnost výpůjčky e-verze dokumentu.
- Manuscriptorium - volně dostupná digitální knihovna, která pomocí propracovaných rešeršních nástrojů umožňuje snadný přístup k soustředěným informacím o historických fondech.
- Bibliographia medica Čechoslovaca - národní registrující bibliografie, která v odvětví lékařství (biomedicíny) a zdravotnictví od roku 1947 zachycuje veškeré odborné písemnictví vydávané na území České republiky (do r. 1996 i na Slovensku) a práce českých autorů vydané v zahraničí.
- Normy (ČSN) - obsahují platné i neplatné normy, které byly elektronicky zpracovány. Plné texty jsou přístupné po registraci a zaplacení poplatků podle ceníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
- Patenty - databáze patentů a užitných vzorů, obsahuje přihlášky vynálezů přihlášených od roku 1991, udělené patenty od č. 1, evropské patenty platné na území ČR a zapsané užitné vzory. Plné texty jsou volně dostupné.
- Zákony pro lidi - předpisy Sbírky zákonů České republiky v aktuálních zněních.
- Osobnosti regionu - zpřístupňuje informace o osobnostech z různých regionů. Záznamy jsou obohacovány o vzájemné vazby, fotografie a odkazy na další rozšiřující informace.
- Pedagogická bibliografická databáze - obsahuje anotované bibliografické záznamy z českých a zahraničních odborných pedagogických a komeniologických časopisů a sborníků.
- Knihovědná bibliografie - zahrnuje monografické studie a časopisecké články, které se zabývají dějinami knihy, knihtisku a knihoven v Čechách a na Moravě do poloviny 19. století a knihovědné práce domácích badatelů bez ohledu na územní vymezení tématu.
- Česká literární bibliografie - je zpracovávaná v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. po bezmála 70 let. Je tvořena průběžně aktualizovaným souborem bibliografických databází, které systematicky podchycují kulturní publicistiku i odborné texty o české literatuře a literárním životě v českých zemích.
- Česká zemědělská a potravinářská bibliografie - bibliografická databáze vytvářená z odborných časopisů odebíraných do KAŠ (od r. 1993 po současnost). Obsahuje záznamy článků z vybraných českých periodik a sborníků z oblasti zemědělství, potravinářství a příbuzných oborů. Databáze je průběžně aktualizována s ročním přírůstkem přes 7000 záznamů. Záznamy jsou bohatě věcně indexovány pomocí zemědělského tezauru AGROVOC.
- Bibliografie Divadelního ústavu ČR - bibliografická tematická databáze článků Institutu umění – Divadelního ústavu ČR
- KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - databáze z oblasti knihovnictví a informační vědy spravovaná Knihovnickým institutem NK ČR vznikla v letech 2001-2002. Obsahuje cca 3200 zpracovaných hesel (tj. cca 4900 termínů včetně ekvivalentů) reprezentujících všechny podstatné oblasti knihovnictví a informační vědy a souvisejících disciplín.
- Český národní korpus: velká výzkumná infrastruktura zaměřená na kontinuální mapování českého jazyka prostřednictvím budování a zpřístupňování rozsáhlých elektronických jazykových korpusů. Index portálu Knihovny.cz je obohacen o data Slovníku pravopisu 19. století pro usnadnění vyhledávání dobových dokumentů.
Centrální index = Zahraniční zdroje
Centrální index (dostupný přes záložku "Zahraniční zdroje") je rozsáhlá databáze milionů záznamů, která obsahuje metadata o dokumentech z nejrůznějších odborných zdrojů: tj. z časopisů vydávaných předními světovými vydavateli vědecké literatury, oborových databází i volně dostupných informačních zdrojů.
Pro přístup k plným textům, které nejsou volně dostupné, je nutná registrace v některé z knihoven, která si daný zdroj předplácí. Centrální index však poskytuje i řadu volných zdrojů, které jsou přístupné i neregistrovaným uživatelům.
Zakládající členové portálu
Organizační záležitosti portálu nyní zajišťuje SDRUK (Sdružení knihoven ČR), které je jedním ze zakládajících členů portálu společně s 22 zakládajícími knihovnami. Zakládající knihovny se intenzivně podílejí na přípravě celého portálu. Vysílají své odborníky do pracovních skupin, v nichž se řeší dílčí úkoly při realizaci portálu, poskytují praktické připomínky k jednotlivým fázím vývoje projektu a také postupně integrují své fondy do databáze centrálního portálu Knihovny.cz.
V současnosti patří všechny knihovny na seznamu zapojených institucí k zakládajícím členům portálu. Zbývající zakládající členové jsou mezi knihovnami připravovanými k zapojení označeny písmenem (z).
Partnerské knihovny
V této skupině jsou převážně univerzitní knihovny spolupracující s týmem Knihoven.cz. Sdílejí své zkušenosti s realizací vlastních portálů a přímé zapojení do projektu zvažují až v pozdější fázi fungování portálu.
- Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně - knihovna
- Masarykova Univerzita - Knihovnicko-informační centrum
- Univerzita Palackého v Olomouci - knihovna
- Knihovna Národního muzea
Aktualizováno 24. května 2021