Inkousty z alternativních zdrojů

   

Tradiční inkoust pro psaní perem se vyrábí z duběnek. Ne každý má ovšem to štěstí, že ví o vhodném místě, kde se dají duběnky najít. To ale nevadí – poradíme vám, jak je nahradit jinými surovinami.

   

Duběnky jsou kulovité útvary na listech nebo větvičkách dubů, uvnitř kterých se vyvíjejí larvy blanokřídlého hmyzu žlabatek. Larva vlastně přinutí rostlinu, aby jí ze svých pletiv vystavěla útulný hotelový pokoj.

Pro výrobu inkoustu se duběnky používaly proto, že obsahují velké množství tříslovin. To jsou organické látky, kterými rostliny odpuzují býložravce. Třísloviny se na takovou práci skvěle hodí. Mají trpkou, hořkou a svíravou chuť, a navíc potlačují činnost trávicích enzymů.

Někteří živočichové (konkrétně lidé) si ale třísloviny kupodivu oblíbili a rádi si je vychutnávají v čaji, kávě nebo čokoládě. Nesmí jich ovšem být příliš moc.

Místo duběnek můžeme do inkoustu použít jiné, méně tradiční rostlinné zdroje tříslovin. Autorovi pokusu se osvědčily smrkové šišky a zelený čaj.

   

Vhodné pro: mladší a starší školní děti, studenty středních škol. Děti jen s asistencí rodičů!

Obtížnost: střední

Náklady: střední, zhruba do 250 Kč

   

Návod na pokus si můžete stáhnout jako soubor ve formátu DOC nebo PDF.

   

Ilustrační foto: inkoustové plnicí pero s napsaným textem. Zdroj Wikimedia Commons, autor Petar Milošević, úpravy Jan Kolář, licence CC BY-SA 4.0.

   

Takhle píšou naše inkousty ze zeleného čaje a šišek. Foto Jan Kolář.