Novinky
CERGE-EI v médiích: výběr z květnových výstupů
11. června 2021
„Říkáme, že je důležité investovat do infrastruktury. A je důležité si říct, že vzdělávání je také součást infrastruktury,“ řekl v Interview Plus Jan Švejnar.
Vláda by podle něho měla pomáhat ještě nejméně do konce letošního roku: „Máme poměrně nízké zadlužení, jsme méně zadlužení, než jsme byli v polovině minulé dekády. Máme manévrovací prostor oproti jiným zemím, jako je třeba Itálie, ale i Německo a Spojené státy.“
Filip Pertold v pořadu Otázky Václava Moravce komentoval postup rozvolňování protiepidemických opatření v České republice: „Nerozumím, proč rozvolňujeme restaurace, když ještě mladí lidé nejsou proočkovaní. To je pro mme opravdu záhada. Bohužel je to zřejmě důsledek toho, že pandemický zákon je prostě napsán špatně.“
Štěpán Jurajda v rozhovoru pro Lidové noviny zdůraznil potřebu investic do vzdělání a upozornil na dopady uzavírání škol. „Většina našich elit si myslí, že to nebude problém, že se to nějak dožene. Pokud například neklesá úspěšnost ve Scio testech, což jsou testy studijních a vzdělanostních předpokladů pro přijetí na střední a vysoké školy, řeknou si, že tu není problém. Jenže to se díváme na výsledky právě té skupiny dětí, kterým se rodiče ve výuce silně věnují. Mezinárodní výzkumy z posledních let, z epizod, kdy se výuka také přerušovala, ukazují, že děti, kterým se rodiče nevěnovali, to své zpoždění z výpadků výuky nikdy zcela nedoženou.“
„Česká státní správa je velmi zastaralá, zkostnatělá a izolovaná od vývoje moderních technologií, managementu, využívání poznatků vědy a je neochotná spolupracovat i například mezi ministerstvy, natož navenek,“ řekl Daniel Münich pro Neovlivní.cz. „Dokázala a dokáže dělat rutinní činnosti, jako je měsíční výplata důchodů. Avšak promyslet, navrhnout, prodiskutovat, vyzkoušet a úspěšně implementovat reformní opatření pro ni byl těžký oříšek už dávno před covidem. Není tedy vůbec divu, že náš státní aparát v době covidu tak selhává.“
„Jak udržet táty doma? Ministerstvo pro ně chystá novou dávku,“ to je titulek článku Mladé fronty Dnes, ve kterém Klára Kalíšková komentuje plán ministerstva práce na zavedení nové dávky, která by stínovala rodičovský příspěvek: „Ze zahraniční zkušenosti víme, že pokud se mají otcové zapojit do péče, musí to být dávka, která se počítá vyšším procentem z příjmu. Pokud by to byla plošná paušální dávka na relativně nízké úrovni, tak do toho otcové nepůjdou."