underlineallarticles

FLÚ v médiích

sv. Ludmila, ženská osobnost uprostřed společnosti mužů

O významu první panovnice a světice v našich dějinách, od jejíhož úmrtí letos uplyne 1100 let, hovoří v Mozaice ČRo (v čase 8:20) Petr Sommer (Centrum medievistických studií FLÚ AV ČR a Archeologický ústav AV ČR).

Číst dál...

Patentová ochrana na výrobu vakcín a její dopady

O etických a politických dopadech diskuse o pozastavení patentů vakcín proti Covidu-19 v rozhovoru s Markem Hrubcem, ředitelem Centra globálních studií FLÚ AV ČR na Ranním Plusu Českého rozhlasu (v čase 7:41:42) 

Číst dál...

Etika jako výzva pro společnost: Nevymlouvejme se, že na zásadní změny nejsme připraveni

Nad etickou infrastrukturou v Nizozemsku a jejími inspirativními momenty pro české prostředí se v aktuálním čísle časopisu Veřejná správa (č.5/2021) zamýšlí Juraj Hvorecký (Oddělení analytické filosofie, FLÚ AV ČR). Autor je součástí týmu odborníků, mapujících etiku v české státní správě. Více

Číst dál...

Jsou pracovní písně stále aktuální? A proč?

Pracovní písně a balady dnes většinou přestaly plnit svou původní funkci, přesto mají i dnešním posluchačům stále co přinést. Co, to prozrazuje kulturní antropolog Joseph Feinberg z Oddělení pro studium moderní české filosofie, FLÚ AV ČR v ArtCafé na ČRo Vltava.

Číst dál...

Na kus řeči se Senekou

Zasvěcené komentáře odborníků i hrané ukázky z her slavného římského dramatika  přinesl nedávno ČRo Vltava. Úryvky ze Senekových textů v něm komentuje mimo jiné překladatelka a klasická filoložka Daniela ČadkováKabinetu pro klasická studia při FLÚ AV ČR. 

Číst dál...

Marek Hrubec a Martin Brabec na TV Nova

TV Nova vysílala 30. 3. 2021 reportáž o základním příjmu ve světě. Marek Hrubec a Martin Brabec (Centrum globálních studií, FLÚ AV ČR) se věnovali koncepcím a způsobům prosazování základního příjmu hlavně v Kanadě, Keni, Skotsku, Irsku, Česku a na půdě OSN. 

Číst dál...

Odkrývání osmašedesátého

Které momenty roku 1968 představovaly opravdu přelomové společenské alternativy, přesto je dominantní narativy vymazávají z historické paměti?  Nad knihou Revolutions for the Future: May ’68 and the Prague Spring editorů Michaela Hausera (Oddělení současné kontinentální filosofie, FLÚ AV ČR), Nicka Nesbitta (Oddělení moderní české filosofie, FLÚ AV ČR) a Jany Ndiaye Beránkové (Columbia University) se v Salonu Práva zamýšlí Jan Géryk.

Číst dál...

Rozhovor s Jaroslavem Peregrinem na ČRo Plus

S Jaroslavem Peregrinem z Oddělení logiky FLÚ AV ČR o tom, co nám říká teorie her o lidské přirozenosti, a zda se lidská povaha během dějin postupně vyvíjí, v rozhlasovém pořadu Hovory na ČRo Plus.

Číst dál...

Kdo s koho nebo kdo, s kým, o čem a pro koho?

Modely zachycující lidské chování by podle obecného přesvědčení měly ukazovat, že lidský druh je naprogramován tak, že pro sebe člověk hledá bezprostřední užitek. Skutečnost je ovšem mnohem barvitější. O nové knize Člověk v zrcadle teorie her filosofa Jaroslava Peregrina (Oddělení logiky, FLÚ AV ČR) hovoří Petr Vizina na ČRo Plus.

Číst dál...

O roli umělců z řad ruské emigrace v kultuře meziválečného Československa

V pořadu Akcent na Český rozhlas Vltava hovoří historik Petr Hlaváček z výzkumné skupiny pro dějiny evropského myšlení Collegium Europaeum při FLÚ AV ČR a FF UK a Jakub Hauser, autor nové knihy Sans Retour, Výtvarníci ruské emigrace v meziválečné Praze.

Číst dál...