Oddělení se zabývá přípravou slovníkově či encyklopedicky uspořádaných knižních i internetových publikací, které z různých hledisek popisují a interpretují dějiny české literatury.
Trvalým předmětem činnosti oddělení, ustaveného v květnu 2010, je nyní opět postupně revidovaný a aktualizovaný Slovník české literatury po roce 1945 on-line, zahrnující hesla spisovatelů, literárních periodik, nakladatelství a některých dalších institucí literárního života z období 1945–2000.
Kromě toho se oddělení věnuje střednědobým projektům, které se snaží proniknout do méně probádaných oblastí moderní literární historie a prohloubit vědecké poznání konkrétní specifické problematiky (jako prozatím poslední byla dokončena publikace Český literární samizdat 1949–1989).
V případě potřeby poskytuje oddělení metodickou podporu lexikografickým projektům, jež vznikají na jiných pracovištích ÚČL, a podílí se na přípravě nové webové aplikace pro literárněvědné encyklopedie. Dále se členové oddělení věnují individuálnímu bádání v různých oblastech literární historie, případně teorie, podílejí se na projektech jiných oddělení ÚČL, zapojují se do mezinárodních týmových úkolů, zabývají se ediční činností a pedagogicky působí na vysokých školách.
Ukončené projekty:
Encyklopedie českého samizdatu I. Literární samizdat
(2015–2019)
Záměrem projektu bylo vytvořit encyklopedii českého literárního samizdatu. Autoři hodlají prostřednictvím jednotlivých hesel charakterizovat ústřední i periferní samizdatové edice, časopisy, sborníky a představit osobnosti, jež se na utváření a provozu samizdatové komunikace podílely. Těžiště hesláře je umístěno do období 1948–1989, zejména kontextová hesla však zasáhnou též do období předchozího i následujícího, dotknou se souvislostí českého samizdatu s podobnými komunikačními okruhy v tehdejší východní Evropě a v odůvodněných případech překročí hranici samizdatu směrem k obecněji chápané nezávislé kultuře.
O projektu více zde.
Členové oddělení: