Zobrazeni vystrah

Zprávy
16.6.2021
Tisková zpráva
Hladina podzemní vody v mělkém oběhu je aktuálně mírně nadnormální.
Můžeme však hovořit o konci sucha?
V posledních pěti letech na území ČR přetrvávalo sucho, které bylo důsledkem kombinace podnormálních srážek a nadnormálních teplot. Rok 2020 byl z hlediska podzemních vod v mělkém oběhu velmi netypický. Začátek roku a zejména jaro, kdy zpravidla nastává v podzemních vodách maximum, byly velmi suché. Jaro bylo celkově nejsušší od roku 1971. Ročního minima dosáhla hladina na území ČR v květnu, kdy byla na řadě vrtů dosažena nejnižší hladina pro květen od roku 1971. Absolutní roční minima hladiny v mělkém oběhu z roku 2018 však nebyla překonána. Ke zlepšení došlo v červnu (2020), kdy zpravidla dochází k přirozenému poklesu hladiny (vegetační sezóna). Aktuální stav podzemní vody v mělkých vrtech je velmi příznivý. V květnu byla hladina v mělkých vrtech celkově mírně nadnormální, v meziročním srovnání s loňským květnem hladina výrazně vzrostla u 93 % vrtů. Situace se pomalu zlepšuje i na západě Čech, kde v povodí Berounky byla v květnu průměrná měsíční hladina nadnormální poprvé od ledna 2018.
Čtěte více (dokument pdf).
Ke stažení (dokument docx).
10.6.2021
Tisková zpráva
Ministr Brabec slavnostně otevřel novou budovu
Českého hydrometeorologického ústavu
Ministr životního prostředí se zúčastnil v pražských Komořanech slavnostního otevření nového předpovědního pracoviště, které je určené meteorologům i hydrologům. Po více jak 20 letech budou mít meteorologové a hydrologové vlastní budovu, která bude prostorově a technicky lépe vyhovující.
Čtěte více (dokument pdf).
Ke stažení (dokument docx).
17.5.2021
Tisková zpráva
Sumy efektivních teplot pro vývoj kůrovce jsou druhým rokem dostupné v mapové podobě
Aktuálně druhým rokem bude od počátku rojení kůrovce lesníkům a vlastníkům lesů k dispozici mapový podklad zobrazující rychlost vývoje kůrovců ve stromech napadených při jarním rojení. Tuto rychlost charakterizuje suma efektivních teplot promítnutých do mapy České republiky, která je zpracována Českým hydrometeorologickým ústavem, a je možné ji najít také na portále www.kurovcoveinfo.cz.
Čtěte více (dokument pdf).
Ke stažení (dokument docx).
12.5.2021
Tisková zpráva
Kolik bylo letos sněhu?
Sněhová pokrývka během zimy 2020/2021 a její porovnání s předchozími lety.
Ještě v prvním květnovém týdnu ležela na hřebenech všech našich největších hor několik desítek centimetrů vysoká vrstva sněhové pokrývky. V Krkonoších a Jeseníkách bylo místy naměřeno ještě kolem 1 metru sněhu. Sněhové podmínky letos umožnily běžkařům a skialpinistům prodloužení zimní sezóny.
Během této zimy se v Česku často vyskytoval sníh i v nižších polohách a také leželo ve srovnání s posledními 20 lety nadprůměrné množství sněhu v jarních měsících ve vyšších horských polohách. Podrobnější přehled, grafy a komentáře hydrologů najdete v nové zprávě.
Čtěte více (dokument pdf).
Ke stažení (dokument docx).
10.5.2021
Tisková zpráva
Potvrzujeme zlepšení kvality ovzduší
Vychází druhá předběžná zpráva hodnotící kvalitu ovzduší v ČR v roce 2020. Zpráva se týká znečištění ovzduší benzo[a]pyrenem, benzenem a těžkými kovy.
Roční průměrné koncentrace karcinogenního benzo(a)pyrenu (BaP) byly v průměru pro všechny stanice v roce 2020 nejnižší za hodnocené období 2010–2020, nicméně v mnoha městech a obcích zůstávají stále na nadlimitní úrovni komentuje situaci Václav Novák vedoucí oddělení Informačních systémů kvality ovzduší.
Oproti desetiletému průměru 2010–2019 došlo v roce 2020 k poklesu koncentrací BaP v průměru o cca 30 %. Nicméně roční průměrné koncentrace BaP překročily imisní limit na 40 % měřicích stanic. U dalších sledovaných látek, zmíněných ve zprávě, nebyl v roce 2020 překročen roční imisní limit.
Ke zlepšení situace přispěly zejména velmi atypické příznivé meteorologické a rozptylové podmínky v únoru, kdy byly zaznamenány nejvýraznější poklesy měsíčních koncentrací BaP a dále klesající spotřeba paliv v domácnostech díky rostoucím teplotám v zimních měsících v posledních letech. Na poklesu koncentrací BaP se také podílí realizovaná opatření ke zlepšení kvality ovzduší, zejména obnova kotlů v domácnostech.
Odkazy na dokumenty s detailním vyhodnocením naleznete na konci tiskové zprávy.
Čtěte více (dokument pdf).
Čtěte více - hodnocení (dokument pdf).
Ke stažení (dokument docx).
Hodnocení ke stažení (dokument docx).
Výstražné informace
Sucho
Aktuality
18.6.2021
CHLADNÉ POČASÍ VÝRAZNĚ ZPOZDILO TERMÍNY RAŠENÍ A KVETENÍ
Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny AV ČR vyhodnocuje fenologické fáze rostlin, tzn. jednotlivá období života rostlin v průběhu roku (zkráceně nazývané fenofáze). Letošní chladné počasí přispělo ke zpoždění jednotlivých fenofází u bylin, keřů, stromů i ptačích populací až o 12 dnů oproti dlouhodobému průměru. Stejné termíny fenofází dřevin byly zaznamenány naposledy v 80. letech minulého století. Klimatická změna přispívá spíše k dřívějšímu nástupu jednotlivých období růstu rostlin.
Obě instituce vydávají aktuálně tiskovou zprávu, která se tématu věnuje podrobněji.
Odkaz:
https://www.czechglobe.cz/
cs/category/tiskove-zpravy/
14.6.2021
Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky v ČR v květnu 2021
Jaká byla kvalita ovzduší a jaké byly rozptylové podmínky v ČR v květnu 2021 zjistíte v měsíčních zprávách, které vydává Úsek kvality ovzduší ČHMÚ. Celou zprávu za květen 2021 naleznete zde.
18.5.2021
Zpravodaj ČHMÚ Ostrava
4-2021
K dispozici je 4. číslo Zpravodaje roku 2021 s infor-macemi o počasí, teplotách, srážkách, hydrologické situaci a přehledu úrovně znečištění ovzduší v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji v měsíci dubnu. V tomto vydání přinášíme jako zajímavost článek o Sněžení a aprílovém počasí v dubnu 2021.
18.5.2021
Nakladatelství ČHMÚ
Výroční zpráva za rok 2020 je ke stažení zde.
12.5.2021
Kvalita ovzduší a rozptylové podmínky v ČR v dubnu 2021
Jaká byla kvalita ovzduší a jaké byly rozptylové podmínky v ČR v dubnu 2021 zjistíte v měsíčních zprávách, které vydává Úsek kvality ovzduší ČHMÚ. Celou zprávu za duben 2021 naleznete zde.