Intranet Areál web

Fyziologický ústav AV ČR

Špičková věda pro zdraví

Aktuality

SUMMER COURSE FOR MEDICAL STUDENTS 2021 (30.6. 2021)

The one-week summer course on Advances in Selected Areas of Biomedicine for Students of Medical Faculties will be held in September 6-10, 2021.

The course will focus on acquiring new knowledge and practical experience with biomedical research. The aim is to increase the qualification of graduates of medical faculties of the Charles University in Prague in the field of biomedical research and to increase their interest in postgraduate education.The course is primarily, but not exclusively, intended for 1st and 2nd year students, it will be in English and its capacity is limited to 20 participants. Deadline for application is July 30, 2021. Applicants will be selected on a first come, first-serve basis. The course is free of charge. APPLICATION

MIchaela Tencerová uspěla v soutěži L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě (28.6. 2021)

Projekt L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998. Cílí na vědkyně do 40 let, přičemž v Česku projekt začal v roce 2006. Do tuzemské verze mezinárodního programu se letos přihlásilo 66 vědkyň. Porota složená ze zástupců Akademie věd ČR, UNESCO a L'Oréal vybrala 13 semifinalistek. Laureátkami se nakonec staly neuroložka Petra Laššuthová, rostlinná genetička Terezie Mandáková a fyzioložka Michaela Tencerová.

Michaela Tencerová zkoumá metabolické změny v kostní dřeni, což by mohlo pomoci ke zlepšení léčby osteoporózy neboli řídnutí kostí. Tato nemoc podle Tencerové nejvíce ohrožuje pacienty trpící metabolickým onemocněním - například cukrovkou či obezitou, a především ženy. „Naše nedávná zjištění ukázala, že lámavost kostí v obezitě způsobuje akumulace tukové tkáně v kostní dřeni, která vede k urychlenému stárnutí a vyčerpání jejích kmenových buněk, což zhoršuje vytváření zdravé kostní hmoty,“ uvedla vědkyně. „Hlavním cílem naší studie je proto zkoumat funkční význam metabolických změn v kostní dřeni a zjistit, zda jim lze zabránit pomocí dietních opatření nebo farmakologicky, tedy použitím léků pro léčbu metabolických onemocnění,“ uzavřela. Poznatky by podle ní mohly pomoci nejen k cílenější léčbě, ale třeba i zamezit propuknutí nemoci. Gratulujeme!

 

Jakub Otáhal byl jmenován profesorem (10.5. 2021)

Doc. MUDr. Jakub Otáhal, Ph.D. byl 8.5. 2021 prezidentem republiky jmenován profesorem pro obor Lékařská fyziologie a patofyziologie. Jmenovací řízení proběhlo na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze.

7 vědců z Fyziologického ústavu je mezi 2 % nejcitovanějšími vědci světa (10.5. 2021)

Elsevier a SciTech Strategies společně s John P. A. Ioannidisem ze Standfordovy univerzity připravili seznam 2 % nejcitovanějších vědců ze všech oborů, které zahrnuje databáze Scopus za rok 2019. Na českých výzkumných institucích jich působí celkem 359 (107 je jich přitom z Akademie věd ČR). Je mezi nimi 7 současných i bývalých vědců z Fyziologického ústavu: Petr Ježek, Stanislav Tuček, Pavel Mareš, Tomáš Čajka, Ivan Mikšík, Lucie Bačáková a Jiří Vaněček. Více

Zemřel doc. RNDr. Petr Lánský, DrSc. (28.4. 2021)

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 24. dubna 2021 zemřel ve věku 72 let doc. RNDr. Petr Lánský, DrSc., vedoucí vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd a zakladatel oboru početních neurověd /computational neuroscience/ v České republice.

Docent Lánský se během své odborné kariéry věnoval především matematickému popisu a statistické analýze aktivity nervových buněk. Byl světově uznávanou autoritou v oblasti metody difúzní aproximace, která umožňuje zkoumat komplikované chování biofyzikálních modelů neuronů. Publikoval mnoho prací v prestižních časopisech, byl řešitelem českých i mezinárodních grantů a také zvaným řečníkem na oborových sympoziích. Rozvíjel a udržoval bohatou spolupráci s řadou zahraničních odborníků a v roce 1995 založil tradici mezinárodních konferencí “Neural Coding”. V neposlední řadě byl školitelem studentů a doktorandů. Zde uplatňoval nejen svoji odbornou autoritu, ale také přátelský přístup a nadhled. Odchodem docenta Lánského ztrácí česká věda a Fyziologický ústav významného vědce, bývalí kolegové také skvělého mentora a vzácného přítele.

Psychologické testy Memory Parku zaujaly přes 1200 lidí (24.3. 2021)

Vybrané psychologické testy, které FGÚ zpřístupnilo, jako součást letošního online Týdne mozku měly úspěch. Během týdenní akce si jeden z testů zkusilo udělat 1261 lidí, alespoň jeden test dokončilo 1023 lidí a alespoň jeden dotazník vyplnilo 864 lidí (úplná statistika testů). Zájemci si mohli vyzkoušet test pracovní a epizodické paměti, test převzetí perspektivy nebo test skrytého cíle. Testy jsou používané ke zjištění postižení paměti a prostorové orientace u pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií nebo schizofrenií. Testy je i nadále možné vyzkoušet na tomto odkazu.

Zapojte mozek do akce (nejen) během Týdne mozku! (25.2. 2021)

V rámci Týdne mozku 2021 připravilo FGÚ možnost vyzkoušet si vybrané psychologické testy, které jsou používané ke zjištění postižení paměti a prostorové orientace u pacientů s Alzheimerovou chorobou, epilepsií nebo schizofrenií. Testy byly vyvinuté vědci z oddělení Neurofyziologie paměti, kteří zkoumají příčiny vzniku poruch paměti a orientace a zabývají se vývojem nových diagnostických testů využitelných v klinické́ praxi.

Stáže na FGÚ jsou mezi SŠ studenty nejžádanější! (18.2. 2021)

Stáže pro středoškolské studenty v projektu Otevřena věda 2021 se setkaly s velkým ohlasem. Největší zájem ze strany středoškoláků zaznamenal Fyziologický ústav AV ČR, mířila sem celá pětina přihlášek! O stáže v ústavu mělo zájem 184 studentů, kteří poslali 354 přihlášek. V rámci Otevřené vědy na FGÚ bude probíhat 8 stáží, kterých se zúčastní 16 vybraných studentů. Studenty nejvíce zaujalo téma „Epilepsie jako metabolické onemocnění“, které vypsal Jakub Otáhal a také téma vypsané Michaelou Tencerovou „Jak tvrdé jsou kosti a co se pod nimi skrývá?“. Do celého projektu se zapojilo 31 ústavů AV ČR,  85 lektorů povede 103 stáží pro 196 studentů. Více o projektu Otevřená věda

Vzpomínky Prof. Tomáše Radila (28.1. 2021)

Prof. MUDr. Tomáš Radil, DrSc. je emeritním vědeckým pracovníkem ve Fyziologickém ústavu AV ČR. K 76. výročí návratu prof. Tomáše Radila z koncentračního tábora v Osvětimi odkazuje německý portál WELT.de na jeho životopisnou knihu "Ein bisschen Leben vor diesem Sterben. Mit 13 in Auschwitz". Dílo se podařilo v roce 2020 vydat za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti v německém překladu původního českého díla "Ve čtrnácti sám v Osvětimi" z roku 2009. Portál WELT.de líčí příběh Tomáše Weisse, bratislavského rodáka a vězně s vytetovaným číslem B-14543, který zažil lednové osvobození Osvětimi Rudou armádou v roce 1945. Prof. Radil vzpomíná i na události, které osvobození Osvětimi předcházely.

 

Tomáš Čajka je spoluautorem unikátního softwaru pro analýzu komplexních lipidů v biologických vzorcích (15.1. 2021)

Zpracování přístrojových souborů získaných během necílené metabolomické a lipidomické analýzy představuje náročný úkol. Odhaduje se, že lze anotovat pouze 20 procent signálů („features“) získaných během necílených metod využívajících kapalinovou chromatografii s hmotnostní spektrometrií (LC–MS). MS-DIAL představuje uživatelsky přívětivý software s otevřeným přístupem pro zpracování přístrojových souborů získaných během necílených metabolomických a lipidomických analýz. Nejnovější verze obsahuje atlas (databázi) 117 lipidových podtříd s predikovanými retenčními časy, tandemovými hmotnostně-spektrometrickými spektry (MS/MS) a kolizními průřezy (CCS) pro anotaci komplexních lipidů v biologických vzorcích. Použitím MS-DIAL 4 je dosaženo vyšší míry anotace komplexních lipidů v biologických vzorcích ve srovnání s jinými softwarovými programy v této oblasti, což umožňuje smysluplnější interpretaci dat.

H. Tsugawa, K. Ikeda, M. Takahashi, A. Satoh, Y. Mori, H. Uchino, N. Okahashi, Y. Yamada, I. Tada, P. Bonini, Y. Higashi, Y. Okazaki, Z. Zhou, Z.-J. Zhu, J. Koelmel, T. Cajka, O. Fiehn, K. Saito, M. Arita, M. Arita: A lipidome atlas in MS-DIAL 4. Nature Biotechnology 38 (2020) 1159–1163. IF = 36.558 DOI

Načíst další