Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

17.07.2021 - 22:45

Letošní léto je docela deštivé, takže se spoustě druhů rostlin včetně plevelů vcelku daří. Při našich procházkách po louce nad Prokopským údolím v Praze jsme narazili na tohoto krasavce, který také nestrádá…

05.06.2021 - 20:54

Připravili jsme si pro Vás malou fotoreportáž z naší střížovické Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám. Ukážeme Vám, jak se cíleně opylují jabloně za účelem vyšlechtění nových odrůd.

19.06.2021 - 22:29

Zajímá se vaše dítě o rostliny nebo přírodní vědy? Je-li mu 6-13 let, mohlo by navštěvovat náš kroužek, kde se bude moci naučit dovednosti skutečných vědců a vyzkoušet si jejich práci. 

03.06.2021 - 22:05

Zveme všechny děti a dospělé, kteří si chtějí vyzkoušet svoje znalosti v oblasti botaniky, na naši venkovní botanickou stezku. Vaším úkolem bude podle mapky najít 10 soutěžních úkolů. 

18.06.2021 - 21:57

Kdo by neznal divizny? Jsou to statné rostliny s léčivými účinky, na něž odkazuje i české jméno rostliny. Rostlina uzdravuje, tedy divy činí. U nás roste devět druhů s několika poddruhy a několik kříženců, kteří mají sterilní pyl a nevytvářejí semena. Z nejznámějších jmenujme alespoň diviznu malokvětou, d. černou, d. knotovitou, d. sápovitou či d. velkokvětou, která se nejčastěji používá k léčbě průduškových onemocnění, při kašli či nachlazení pro své antibakteriální účinky.

03.06.2021 - 11:44

Velký úspěch hlásí vědci z našeho Centra strukturní a funkční genomiky rostlin. S americkými a čínskými kolegy přečetli jako první na světě dědičnou informaci neobvyklého tzv. B chromozomu u kukuřice.

16.06.2021 - 17:49

Odborníci z našeho ústavu už vyšlechtili mnoho odrůd jabloně odolných proti vážným chorobám. Příběh jedné z nejúspěšnějších teď ztvárnilo Centrum transferu technologií Akademie věd ČR formou komiksu.

21.05.2021 - 22:38

Další z našich online soutěží, která probíhala celý duben, byla zaměřená na klíčící semínka a mladé rostlinky. Během dubna jsme každý pátek zveřejňovali na našem Facebooku soutěžní úkoly pro děti a dospělé. Soutěžícím, kteří správně odpověděli, jsme zaslali rostlinný pokus na doma. Soutěžní úkoly byly tentokrát docela těžké, pokud byste si je chtěli také vyzkoušet, můžete si je stáhnout. 

12.06.2021 - 22:28

Dneska jsme si pro Vás připravili krátký popis metody dělení pylu, kterou využívá Laboratoř biologie pylu. Text a názorný obrázek pro Vás připravila Lenka Záveská Drábková.

20.05.2021 - 19:45

Biologové z Belgie a ČR popsali mechanismus účinku brasinosteroidů na růst kořenů. Výsledky výzkumu umožní lépe pochopit vývoj kořenového systému a v budoucnu se mohou uplatnit v zemědělství.

Syndikovat obsah