- 2021 (1)
- 2020 (32)
- Prosinec (1)
- Říjen (2)
- Září (1)
- Srpen (2)
- Červenec (2)
- Červen (4)
- Květen (3)
- Duben (6)
- Makroekonomická politika v časech koronavirové epidemie
- Serologické testy na protilátky covid-19: K čemu nám mohou být dobré
- Využití technologie Bluetooth pro trasování šíření covid-19
- Kurzarbeit: zahraniční zkušenost s dotováním zkrácené pracovní doby
- Dodržování zákazů v době koronaviru: vymáhání musí být cílené efektivně
- Sběr osobních údajů pro chytré trasování COVID-19: Jak lidi motivovat a neodradit
- Březen (11)
- Jak komunikovat vládní krizová opatření? Často je opakovat
- Jak komunikovat s veřejností? Poznatky behaviorální ekonomie v boji proti COVID-19
- Iniciativa Model antiCOVID-19 pro ČR
- Přehled zahraničních testovacích praxí: ekonomicko-statistická perspektiva
- Přístup domácností k nákaze a vládním opatřením: Aktuálně z terénu
- Lekce behaviorální ekonomie v prevenci: jak také bojovat s covid-19
- Testování na covid-19: pozor na více škod než užitku
- Insolvence v časech koronaviru: návrh dočasných změn insolvenčního zákona
- Pomoc státu firmám na udržení zaměstnanosti: rychlá, jednoduchá, ekonomicky smysluplná
- Ekonomický šok, jaký svět neviděl: ekonomiku musíme rychle zmrazit a pak ji znovu probudit
- Ekonomie společenského odstupu pro každého: případ Covid 19
Aplikace
// ARTICLE CREATION AND/OR MODIFICATION DATES // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>Kalkulačka odhadu finančních ztrát způsobených výlukou prezenční výuky Impact
An EU Comparison of 2015-2016 Academic Publication Output and its Citation Impact
Aplikace v anglickém jazyce. Přečtěte si návod jak aplikaci používat.
Videozáznam webináře ze 16. 4., na kterém byla aplikace přestavena v českém jazyce
Videozáznam webináře ze 30. 4., na kterém byla aplikace představena v anglickém jazyce | A Video recording of the webinar from April 30 introducing the application in English
Autoři: Taras Hrendash, Daniel Münich
Duben 2021
Kalkulačka odhadu finančních ztrát způsobených výlukou prezenční výuky
Aplikace umožňuje uživatelům zadat vlastní parametry pro výpočet hrubého odhadu přímých ekonomických ztrát v důsledku absolutní školní výluky.
Autoři: Taras Hrendash, Daniel Münich
Duben 2021
Citační ohlas časopiseckých publikací českých výzkumných pracovišť z let 2015-2016
Aplikace umožňuje mapovat oborový citační ohlas časopiseckých publikačních výsledků (WoS) pracovišť v České republice. Na rozdíl od jiných citačních přehledů aplikace umožňuje řadu vlastních uživatelských nastavení podle specifických potřeb a zájmů. Navíc umožňuje rozhlišovat, z jak vědecky vlivných časopisů citační ohlas pracovišť přichází a jaká je citovanost článků v relaci k oborové citovanosti publikací v rámci původních zemí EU15.
Více o aplikaci se dozvíte z informačního letáku a z instruktážního audio & video průvodce, kterého naleznete a spustíte v horní části menu.
Aplikace byla představena na on-line webináři 19. 2. 2021jehož videozáznam si můžete pustit zde
Autoři: Daniel Münich, Taras Hrendash
Červenec 2020
Teorie pravděpodobnosti pro život: Příklad z testování nákazy covid-19 pro středoškoláky
Nová interaktivní vzdělávací aplikace, vhodná například do hodin matematiky nebo ekonomie. Žáci a studenti si v ní mohou vyzkoušet, co to přesně znamená "chybovost testování proti covid-19". Díky tomu budou schopni, narozdíl od mnoha ostatních, správně interpretovat zprávy v médiích a od odborníků.
Více zjistíte v nové unikátní interaktivní aplikaci.
Letáček obsahující statistická vysvětlení a příklady ze života si můžete stáhnout ZDE.
Autoři: Taras Hrendash, Pavel Kocourek, Jiří Münich
Červen 2020
Odkud se rekrutují výzkumníci na univerzitách?
České vysoké školy zaostávají za světovou špičkou v najímání výzkumníků z jiných pracovišť a zejména ze zahraničí. Autoři aplikace analyzovali výzkumníky působící na 18 univerzitách, ve 14 zemích a v 11 oborech. Na českých univerzitách není výjimkou, aby více než polovina jejich současných výzkumníků měla vazbu na sterjné pracoviště již na začátku své kariéry. Podoobně jsou na tom i univerzity z dalších zemí Visegrádské čtyřky. Nejlepší světové školy se naopak snaží daleko více najímat výzkumníky odjinud
Více zjistíte v nové unikátní interaktivní aplikaci.
Autoři: Vít Macháček, Martin Srholec
Únor 2020
Trendy oborového publikačního výkonu a autorů pracovišť v České republice v letech 2009-2018
Unikátní interaktivní aplikace. Jak se za poslední dekádu vyvíjel publikační výkon odborných pracovišť v České republice (v rozlišení kvality článků)? Jak se vyvíjel počet autorů na těchto pracovištích?
To a mnohé další zjistíte pomocí nové unikátní interaktivní aplikace, která navíc nyní obsahuje audioprůvodce s podrobným návodem na její použití.
Autoři: Daniel Münich, Taras Hrendash
Prosinec 2019
AKTUALIZACE: Oborová publikační výkonnost a autoři výzkumných organizací v České republice v letech 2017-2019
Aktualizace unikátní interaktivní aplikace. Která česká výzkumná pracoviště publikovala v nejvlivnějších časopisech? Kolik na nich působí vědců a jak jsou produktivní? To a mnohé další naleznete v aplikaci, která obsahuje audioprůvodce s podrobným návodem na její použití.
Aplikace byla aktualizována o data za rok 2019 a můžete nyní tudíž využít data za roky 2017-2019. Aplikace byla podrobně představena na webináři .
Videozáznam naleznete zde
Autoři: Daniel Münich, Taras Hrendash
Prosinec 2019
Aktualizováno v listopadu 2020
Jak mohou investice do kvality učitelů přispět k růstu vzdělanosti 15ti letých v Česku
Tento interaktivní graf je součástí studie Kvalita práce učitelů, vzdělanost, ekonomický růst a prosperita České republiky a umožňuje nahlédnout na dopady na vzdělanost 15 letých českých žáků podle několika reformních scénářů
Autoři studie: Jana Krajčová, Daniel Münich, Tomáš Protivínský
Autor interaktivního grafu: Taras Hrendash
Květen 2019
Co mohou Česku ekonomicky přinést investice do vyšší kvality práce učitelů
Tento interaktivní graf je součástí studie Kvalita práce učitelů, vzdělanost, ekonomický růst a prosperita České republiky a umožňuje nahlédnout na dopady na HDP podle několika reformních scénářů.
Autoři studie: Jana Krajčová, Daniel Münich, Tomáš Protivínský
Autor interaktivního grafu: Taras Hrendash
Květen 2019
Globalization of Science: Evidence from authors in academic journals by country of origin / Globalizace vědy: Na základě autorů v akademických časopisech podle země působení
The study compares globalization of science across countries, disciplines and time in an interactive way. The more often researchers publish in the same journals as their peers abroad, the more globalized their research is.
Studie porovnává interaktivním způsobem globalizaci vědy napříč zeměmi, jednotlivými disciplínami a v čase. Čím častěji výzkumníci publikují ve stejných časopisech jako jejich kolegové v zahraničí, tím globálnějším se jejich výzkum stává.
Authors/Autoři: Vít Macháček, Martin Srholec
May/Květen 2019
Vstup do aplikace / Enter the application here
AKTUALIZOVÁNO: A Comparison of Journal Citation Indices
IDEA, akademický think-tank při CERGE-EI, spustila novou internetovou aplikaci, která vědcům usnadní orientaci ve světě vědeckých časopisů. Nový interaktivní nástroj umožňuje rychle odhadnout vědecký vliv časopisů v rámci více než 200 vědních oborů. Nástroj umožňuje sledovat i v Česku vydávané časopisy a zjistit, ve kterých časopisech čeští vědci dominantně publikují. Nástroj je založen na citačních indexech časopisů, které byly a jsou důležitým kritériem vládního hodnocení výzkumných organizací. Tápající z českých vědců se tak již nemusí složitě pídit, ve kterých časopisech se mají snažit publikovat.
Tento interaktivní nástroj neustále vyvíjíme a aktualizujeme. Nově se tak můžete těšit na:
- Citační indexy časopisů za roky 2018 a 2019
- Přehlednější zobrazení výsledků
- Novou možnost uživatelského zobrazení četnosti publikací
Informační leták o aplikaci si můžete stáhnout ve formátu PDF ZDE
Klíčovým ukazatelem vládního hodnocení výzkumných organizací se od roku 2017 stal AIS index vědeckých časopisů (anglicky Article Influence Score). Na jeho základě lze velmi spolehlivě odhadovat průměrný vědecký vliv resp. význam článků v těchto časopisech publikovaných. Hodnota indexu AIS navíc silně koreluje s vědeckou reputací a významem časopisů, jak jsou vnímány vědeckou komunitou. AIS index ve vládním hodnocení nahradil dříve používaný a známější IF index (anglicky Impact Factor). Výhoda indexu AIS oproti IF spočívá v tom, že lépe zohledňuje vědecké ohlasy z významnějších časopisů, bere v potaz delší časové období a je odolný proti snahám o účelové zvyšování citovanosti.
Aktuální hodnoty AIS a IF indexů časopisů jsou dohledatelné ve světové databázi Web of Science. Ta však není volně přístupná. A o významu časopisů spíše než absolutní hodnota indexů vypovídá jejich hodnota relativní (tj. pořadí, respektive percentily) v rámci oborů, kam jsou časopisy zařazeny. Zatímco relativní pořadí časopisu podle IF indexu lze ještě v databázi WoS nalézt (v sekci JournalCitationReports), zjistit umístění časopisu podle AIS indexu je pro běžné uživatele složité. Vyžaduje kromě přístupu do databáze WoS i operace s rozsáhlými daty o všech časopisech.
Znalost relativní hodnoty AIS indexu časopisu je užitečná nejen z pohledu ex-post hodnocení vědeckých výsledků, ale i z pohledu ex-ante, kdy vědec není dostatečně obeznámen s významem a renomé časopisů, kam zvažuje zaslat článek k recenznímu posouzení. Častěji se takové případy vyskytují u začínajících vědců a doktorandů, obzvláště těch, kterým se nedostává dostatečně kvalitního vedení ze strany starších školitelů.
Hodnocení kvality a významu výsledků základního výzkumu je náročná agenda. Z hlediska konečného výsledku je ideální hodnocení formou peer-review, tedy posouzení jinými vědci. Avšak takové hodnocení, pokud má být kvalitní a věrohodné, je extrémně náročné po stránce lidských zdrojů, času a nákladů. A pokud je v některém z těchto ohledů hodnocení peer-review ošizeno, může napáchat více škod než užitku. Atraktivita citačních indexů jako jsou AIS nebo IF proto spočívá v tom, že nabízí rychlou, levnou a poměrně spolehlivou alternativu. Na základě relativního umístění časopisu lze totiž odhadovat kvalitu a význam v něm publikovaných článků. Lze tak vlastně nepřímo a zdarma využívat nákladný peer-review proces, který realizují samy redakce časopisů. Renomovanější časopisy totiž používají náročnější peer-review proces a mají výše položenu laťku kvality a významu publikovaného výzkumu.
Je však třeba pamatovat, že i kvalitní a významný vědecký článek se může objevit v časopise s nízkou hodnotou AIS či IF indexu. A naopak, na málo významný článek nebo dokonce článek obsahující chybná zjištění můžeme narazit i v časopise s vysokým indexem. Tato pravděpodobnost je však nízká a při větším počtu posuzovaných článků, například za celá vědecká pracoviště, je pravděpodobnost chybných závěrů velmi nízká.
Autoři: Daniel Münich, Taras Hrendash
Březen 2019, aktualizováno v říjnu 2020 o data za roky 2018 a 2019
Oborová publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v České republice v roce 2017
Nástroj pro zkoumání vědeckého publikačního výkonu českých výzkumných pracovišť s oborovými profily dle významu a vlivu výzkumu.
AKTUALIZACE ZA ROK 2017
Autoři: Daniel Münich, Taras Hrendash
Prosinec 2018
Které organizace mají nejcitovanější patenty? Nový pohled na hodnocení patentovaného výzkumu
Citační ohlas odráží význam patentu. Patent, na který nic dalšího nenavazuje, nenechal ve vývoji technologií žádnou stopu. Naopak patent s mnoha následnými citacemi měl velký dopad.
Autoři: Oleg Sidorkin, Martin Srholec
Listopad 2018
An International Comparison of Economic and Academic Performance of OECD Countries
Web tool inspired by a study by Jurajda et al (2017)
This application provides simple insights into the associations between the economic performance of OECD countries, their public R&D spending, and their discipline specific scientific publication performance.
Autoři: Taras Hrendash, Štěpán Jurajda, Stanislav Kozubek, Daniel Münich
September 2018
Oborová publikační výkonnost pracovišt výzkumných organizací v České republice v letech 2011-2015
Interaktivní aplikace umožňující porovnávat publikační výkon a jeho trendy na úrovni výzkumných organizací a součástí vysokých škol v období let 2011-2015 na základě údajů z vládního Hodnocení 2016. Publikační výkon představuje počet publikací za určité období. Sledovány jsou pouze publikace typu Article? Review a Letter v časopisech indexovaných databází Web of Science.
Autoři: Taras Hrendash, Stanislav Kozubek, Daniel Münich
Červenec 2018
Kde se nejvíce publikuje v predátorských a místních časopisech? Bibliometrická analýza trochu jinak
Tato interaktivní aplikace nabízí netradiční pohled na publikační profil výzkumných pracovišť. Nezabývá se citačním ohlasem, ale publikacemi v časopisech podezřelých z predátorských praktik a v časopisech s výrazně místní autorskou základnou.
Autoři: Vít Macháček a Martin Srholec
Červen 2018
Trendy oborové publikační výkonnosti pracovišť výzkumných organizací v České republice v letech 2008-2014
Interaktivní aplikace mapující publikace typu Article, Review a Letter v časopisech indexovaných databází Web of Science. Tato aplikace je v českém i anglickém jazyce.
Autoři: Taras Hrendash, Stanislav Kozubek, Daniel Münich
Září 2017
An International Comparison of Academic Publication Output and its Influence in Selected Countries
This web tool offers an interactive comparison of selected countries' academic publication output in terms of the quantity of articles and their influence, inferred from the academic influence level of the journals they are published in. The tool enables the user to examine particular countries' and disciplines' (dis)advantages in publication output relative to other countries and to visualize these in graph form.
Tato aplikace je pouze v anglickém jazyce.
Autoři: Taras Hrendash, Daniel Münich
Září 2017
Nízké platy učitelů, hodně drahé šetření
Interaktivní aplikace mapuje platy českých učitelů v porovnání s platy ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v mezinárodním srovnání.
Autor: Vít Macháček a Daniel Münich
Červen 2017
Pod pokličkou Beallových seznamů
Interaktivní aplikace pro vyhledávání tzv. predátorských časopisů. Aplikace umožňuje vyhledávat časopisy ve všech oborech podle jednotlivých kategorií. Jednotlivé časopisy naleznete buď pomocí vyhledávacího pole, nebo rozkliknutím barevné bubliny příslušné barvy přímo v grafu.
Autoři: Vít Macháček, Martin Srholec
Květen 2017