E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Medaile Rudolfa Brdičky pro děkana Jiřího Zimu

Ve čtvrtek 26. srpna 2021 proběhlo na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského slavnostní předání Medaile Rudolfa Brdičky za rok 2020. Laureátem se stal prof. RNDr. Jiří Zima, CSc., děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který medaili obdržel z rukou ředitele Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, prof. Martina Hofa, Dr. rer. nat., DSc.

Publikováno 30.8.2021

Tým prof. Martina Kotory bude řešit tříletý rakousko-český grant

Grantová agentura České republiky bude od října společně s rakouskou agenturou Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF) financovat další mezinárodní badatelský projekt. Tříletý projekt s názvem „Syntéza funkčních materiálů katalytickými cyklotrimerizačními a C-C/C-H funkcionalizačními reakcemi“ bude společně s rakouskými vědci řešit tým prof. RNDr. Martina Kotory, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Publikováno 1.9.2021

Článek našich botaniků v prestižním časopise Molecular Biology and Evolution

Dá se na velké změny v životním stylu reagovat flexibilně? Možná to někoho překvapí, ale na tuto otázku se můžeme ptát rostlin. Odpověď, zakodovanou v jejich genetické informaci, našel tým vědců vedených Magdalenou Bohutínskou a Filipem Kolářem z katedry botaniky PřF UK a vědci z University of Nottingham. Výzkum právě vychází v zářijovém čísle časopisu Molecular Biology and Evolution. Grafiku k článku, které se dostala na titulní stránku tohoto časopisu, navrhla Doubravka Požárová z katedry botaniky PřF UK.

Publikováno 2.9.2021

Kombinace vrstev dvojrozměrných zeolitů – nový typ materiálů v JACS

Moderní zpracování ropy, petrochemie, ochrana životního prostředí nebo příprava některých chemikálii je jen těžko představitelná bez využití zeolitů. Nová publikace v časopise JACS (J. Am. Chem. Soc.) je výsledkem spolupráce skupin prof. Wieslawa Rotha z Jagiellonské univerzity v Krakově (UJ), prof. Takayoshiho Sasakiho z Národního Institutu pro Materiálové Vědy (NIMS) v Tsukubě a týmu prof. Jiřího Čejky a Dr. Michala Mazura z Centra pokročilých materiálů (CUCAM) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Publikováno 16.8.2021

Nemůžeme studovat chování ekosystémů a ignorovat vliv člověka

Vliv člověka na ekosystémy nelze přehlížet, upozorňují Jan a Jaroslava Frouzovi z Univerzity Karlovy a Biologického centra Akademie věd ČR v unikátní knize Aplikovaná ekologie, která právě vychází v Nakladatelství Karolinum. Na rozdíl od většiny ekologických publikací se kniha zaměřuje na vliv člověka na ekosystémy, zejména pak na vliv zemědělství, lesnictví, rybářství a lovu volně žijících zvířat. Autoři popisují environmentální dopady zvyšování produkce v těchto odvětvích a přináší návrhy, jak lze dosáhnout její udržitelnosti. Podobná publikace dosud chyběla nejen na českém, ale dokonce i zahraničním trhu. Svědčí o tom skutečnost, že ještě do konce letošního roku vyjde anglický překlad knihy. Publikaci autoři poprvé představí na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích ve dnech 26. až 28. srpna.

Publikováno 19.8.2021

Elektronické hodnocení výuky 2020/2021

Také v aktuálním neobvyklém semestru probíhá hodnocení výuky (anketa) pouze elektronickou formou v aplikaci hodnoceni.natur.cuni.cz – nezapomeňte hodnotit až do 30. 9. 2021. Vaše zpětná vazba je důležitá!

Publikováno 18.6.2021

Naše fakulta aktivně pomáhala s doučováním

Jedním z velkých témat byla v posledních měsících distanční výuka, se kterou museli vyrovnat děti, učitelé i rodiče. V náročné situaci spojila státní správa síly s neziskovým sektorem a vysokými školami a vznikla iniciativa "Fakulty doučují" s cílem pomoci žákům základních škol nejvíce postižených pandemií. Naše fakulta se zapojila opravdu aktivně a nyní za svůj přístup získala i ocenění.

Publikováno 30.7.2021

Africké horské lesy zadržují více uhlíku, než se předpokládalo, rychle ale mizí

Mezinárodní tým vědců včetně významných zástupců naší fakulty, zabývající se studiem tropických horských lesů v Africe zjistil, že množství uhlíku, které tyto lesy vážou ve své biomase, je daleko vyšší, než se předpokládalo. Zároveň je překvapila rychlost, jakou lesy mizí. Studie právě vyšla v časopise Nature a za naší fakultu se na ní podíleli David Hořák, Ondřej Sedláček (katedra ekologie) a Tomáš Albrecht (katedra zoologie). Gratulujeme!

Publikováno 25.8.2021

Popularita hormonální antikoncepce klesá

Paradox aktuálních trendů sexuálního života: doba potřeby „efektivní ochrany před neplánovaným otěhotněním“ se prodlužuje, zatímco popularita hormonální antikoncepce u žen klesá. Vyplývá to z dosavadních výsledků výzkumu Současná česká rodina, na němž se podílejí i pracovníci katedry demografie a geodemografie PřF UK.

Publikováno 19.8.2021

Genetický pohled na přizpůsobení rostlin toxickým půdám

Dokážou se rostliny adaptovat na nepříznivé podmínky prostředí jako jsou například toxické půdy? Jakou roli hraje zdvojení celého genomu, polyploidizace — nejrozsáhlejší mutace kterou z přírody známe? Výzkum vedený týmem Evoluční genomiky na katedře botaniky PřF UK, publikovaný v prestižním časopise Nature Communications, ukázal schopnost rostlin se zdvojeným genomem, polyploidů, rychle se adaptovat na stresující toxické půdy. Výzkum ale vedl i k prvnímu empiricky doloženému vzniku nových mutací s funkčními důsledky u polyploidů.

Publikováno 17.8.2021

Akce dokumentů