nejbližší akce

Aktuality

  • Afrodita dnes, ohlasy bohyně v současném českém výtvarném umění

    2. 9. 2021

    Od 3. září mají lidé jedinečnou příležitost spatřit v Praze sádrové odlitky nejslavnějších antických soch Afrodity. K výstavě vychází také katalog: J. Bažant – P. Piekar, eds., Afrodita dnes, Praha, Academia 2021. U příležitosti výstavy se uskuteční odborné sympozium Afrodita včera a dnes (22. 9.). O výstavě.

  • Evropský festival filozofie 2021 slibuje originální přednáškový mix o vztahu vědy a umění

    24. 8. 2021

    Dvě desítky zajímavých hostů z rozmanitých oblastí vědeckého, ale i uměleckého světa, nabídnou od 29. srpna do 12. září ve Velkém Meziříčí opět příležitost k zamyšlení všem, kdo rádi poznávají současný svět v širších souvislostech. Jedinečný festival s patnáctiletou historií letos zmapuje také unikátní publikace nazvaná Filozofie pod mostem. Více.

  • Open position for Postdoctoral Fellow in Egyptology with focus on Greco-Egyptian Perfumery, Medicine and Science

    17. 8. 2021

    The Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences is offering a Postdoctoral Fellowship in a new 5-year interdisciplinary research project Alchemies of Scent. Please submit your applications by September 14, 2021 at Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Further information. 

  • „Pro pobavení z filozofického vtipu by neměl být třeba titul z oboru“

    15. 8. 2021

    Ivo PezlarKabinetu pro studium vědy, techniky a společnosti FLÚ AV ČR, se odborně pohybuje na pomezí filozofie a logiky. Za své profesní aktivity převzal letos v červnu Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce, v minulosti  ocenění ústavu za popularizaci oboru. Rozhovor pro ČTK s ním vedla Šárka Loukotová. Přečtěte si.


Jan
318a
+420 221 183 334
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
Mgr. / Ph.D.
Pozice:Position:
zástupce vedoucího deputy head

právě vychází

    • karl-popper-s-science-and-philosophy

      Karl Popper's Science and Philosophy

      Zuzana Parusniková, David Merritt (eds.)

      Of all philosophers of the 20th century, few built more bridges between academic disciplines than Karl Popper. He contributed to a wide variety of fields in addition to the epistemology and the theory of scientific method for which he is best known. This book illustrates and evaluates the impact, both substantive and methodological, that Popper has had in the natural and mathematical sciences. The topics selected include quantum mechanics, evolutionary biology, cosmology, mathematical logic, statistics, and cognitive science. The approach is multidisciplinary, opening a dialogue across scientific disciplines and between scientists and philosophers.

      Springer
    • aktivni-hranice-v-evrope

      Aktivní hranice v Evropě

      Karel Müller (ed.)

      Kniha, která představuje teoretický koncept aktivní hranice zasazený do obecnějšího rámce evropeizačních procesů, shrnuje závěry z výzkumu dvou trojzemních euroregionů (Nisa a Šumava) z let 2017–2019. Jeho součástí bylo reprezentativní dotazníkové (online) šetření mezi starosty a starostkami příhraničních obcí a 50 polostrukturovaných rozhovorů s aktéry přeshraniční spolupráce. Koncept aktivní hranice je zde pojímán jako kulturní veřejný statek, který vytváří příznivé předpoklady k veřejnému učení, sociální integraci a překonávání předsudků i historických křivd.

      Filosofia
    • posledni-prednasky-na-college-de-france-1968-a-1969

      Poslední přednášky na Collège de France, 1968 a 1969

      Benveniste Émile/překlad Tomáš Koblížek

      V roce 1969 přednášel francouzský lingvista Émile Benveniste na College de France naposledy. Na začátku zimního semestru onemocněl tak těžce, že se nemohl dál věnovat ani teorii řeči a základům teorie písma, na nichž v té době pracoval, ani své pedagogické práci. Jeho poznámky k poslednímu kurzu, doplněné a upřesněné díky dochovaným zápiskům studentů, tvoří hlavní část této posmrtně vydané knihy. Ve své teorii řeči Benveniste proti sobě klade obecné významy slov, jež sdílíme jako mluvčí nějakého jazyka, a jedinečný smysl výpovědi, který vždy vzniká přetavením těchto obecných významů v rámci konkrétní mluvní situace. Autorova teorie písma se opírá o jeho výzkum rozmanitých systémů psaní, jak se ustavily v odlišných kulturách. Benveniste tvrdí, že písmo původně odkazovalo přímo k věcem a že v zápis mluvy se proměnilo až poté, co vynálezci písma začali v živé mluvě rozlišovat opakující se prvky jazyka.
      Benvenistovy přednášky představují důležitý pramen pro lingvisty, sémiology, filozofy jazyka i literární vědce, ovšem díky autorovu průzračnému stylu jsou snadno dostupné i čtenářům, kteří nejsou v uvedených oborech zběhlí.

      Text Posledních přednášek doplňuje úvodní studie Tzvetana Todorova a doslov Julie Kristevy.


      Přeložil Tomáš Koblížek

      Academia
    • politika-jednoty-ve-svete-promen

      Politika jednoty ve světě proměn

      Joseph G. Feinberg, Michael Hauser, Jakub Ort

      V současném světě dochází ke změně pohledu na liberální demokracii. Přestává platit obecná politická a kulturní shoda na tom, že liberální demokracie představuje završení dějin, že společenská individualizace je tím nejlepším a nezrušitelným principem, kdežto kolektivní identity jsou věcí minulosti. Liberální společnost, dosud oslavující postmoderní mnohost a jinakost, se proměňuje ve společnost roztříštěnou do uzavřených komunit, v níž se vytrácí jednotící ideál občanství a lidských práv. Kniha nabízí analýzu vznikajících nových forem politického a myšlenkového sjednocování, tak jak se projevují v současných teoriích lidu, v myšlení teologického hnutí „radikální ortodoxie“ a v populistických hnutích. 

      Filosofia
    • stredoveke-teorie-vnimani-a-aktivita-smyslu-ve-frantiskanskem-kontextu

      Středověké teorie vnímání a aktivita smyslů ve františkánském kontextu

      Lukáš Lička

      Monografie se zaměřuje na problém, který obvykle není spojován se středověkou filosofií: otázku aktivity subjektu v jeho kognitivním vztahu ke světu, a to především na rovině smyslového vnímání. Toto zkoumání se opírá o texty tří františkánských myslitelů 13. a 14. století: Rogera Bacona, Petra Oliviho a Petra Auriola. Zvláštní důraz je kladen na františkánský kontext jejich teorií, jakož i na různé způsoby, jimiž se vyrovnávali s dědictvím řecké a arabské tradice optiky, refl ektované v latinské Evropě od 13. století.

      Filosofia
    • studying-the-arts-in-late-medieval-bohemia

      Studying the Arts in Late Medieval Bohemia

      Ota Pavlíček (ed.)

      This volume is the first devoted entirely to the production, reception, and transmission of knowledge in the late medieval Prague Faculty of Arts, with important links to several other Faculties of Arts across Europe and treatments of related topics, such as studying the arts in Bohemia in the Jewish milieu.

      From its foundation in 1348, the University of Prague attracted students as well asscholars from all over Europe to its Faculty of Arts, where they studied and taught the subjects of the curriculum in all their variety. Nevertheless, our knowledge about these Prague scholars and their thought is still rather limited. In an effort to fill this gap, this volume is the first devoted entirely to the production, reception, and transmission of knowledge in the Arts Faculty of the medieval University of Prague, covering topics in astronomy, linguistics, logic, metaphysics, meteorology, and optics. It also links Prague's Faculty of Arts to several others at universities across Europe and it examines the study of the arts in Bohemia outside the university, including the Jewish milieu. The book contributes to advancing the status quaestionis in various ways, mainly through the analysis of less well-known and even unpublished texts, critical editions of some of which are printed here for the first time.

      Brepols
    • zakladni-prijem-ve-svete

      Základní příjem ve světě

      Marek Hrubec, Martin Brabec, Markéta Minářová

      Publikace pojednává o nepodmíněném základním příjmu, který se stává stále více diskutovaným tématem jak mezi vědci, tak mezi občany a politiky, kteří je zastupují. Nepodmíněný základní příjem je finanční částka, která je všem občanům poskytována státem v pravidelných intervalech (obvykle měsíčně) bez naplnění jakýchkoli podmínek, tj. nehledě na to, zda občan má ještě jiný příjem ze mzdy či jiných zdrojů, nehledě na věk, pohlaví a gender, rodinné postavení nebo jiné charakteristiky. Poskytnutí základního příjmu by umožnilo naplnit základní potřeby občanů a uvolnit jejich tvůrčí potenciál pro jejich další činnosti, čímž by se mohla podstatně zvýšit jejich životní úroveň. 

      Epocha
    • prenos-vedeni

      Přenos vědění

      Pavlína Cermanová, Jaroslav Svátek, Václav Žůrek, Vojtěch Bažant

      Studium dochovaných rukopisů je klíčovým prostředkem k zodpovězení otázek spojených se středověkou písemnou kulturou a vzdělaností. Autoři knihy zkoumají problematiku šíření znalostí v předmoderní společnosti na příkladu čtyř mimořádně úspěšných středověkých děl, která sledují ze všech perspektiv, jež dochovaný materiál umožňuje. Zvolili si spisy, které spojuje zřetelná snaha o přenesení různě definovaného vědění napříč vzdělanou společností. Osudy vybraných středověkých bestsellerů popisují od jejich vzniku přes rukopisné šíření v českých zemích až po rozličné formy užívání a recepce v dalších textech. Svým výzkumem autoři nabízejí materiál k rekonstrukci intelektuálních sítí v daném geografickém prostoru a k poznání funkce konkrétních děl v různých sociálních prostředích. Kniha tak přispívá k vytvoření komplexního obrazu čtenářské a rukopisné kultury v jejích pozdně středověkých proměnách.

      Filosofia
    • nova-vedecka-era

      Nová vědecká éra?

      Marek Hrubec, Martin Kopecký (eds.)

      Příspěvky osmi autorů ze tří zemí střední Evropy se z různých pohledů věnují byrokratizaci a deformaci provozu vědeckého bádání a univerzit od devadesátých let 20. století. Pozornost se soustřeďuje na patologické proměny, které vyvolala snaha uplatnit neoliberální dogmata v této oblasti, a jak se ve jménu omezení zásahu státu do oblasti vědy a vzdělání podporoval rozvoj klientelismu a korupce, jak se opatření, která měla pluralizovat možnosti a podpořit iniciativu jednotlivých vědců a badatelských kolektivů změnila v prostředky oligarchizace, atd. Kniha optimisticky považuje období tvrdé vlády neoliberálních přístupů za odbyté a uvažuje o výhledech pro přicházející dobu. 

      Epocha