Mediální výstupy

Datum: 24.9.2021

Kolik máme času na předpověď počasí? – Petr Zacharov NOC VĚDCŮ

Každý by chtěl vědět, jestli bude hezky, až pojede na dovolenou. Mohou meteorologové vydat předpověď počasí na několik týdnů dopředu? Čas hraje velkou roli v předpovědi počasí, protože na předpověď přechodu studené fronty je času dost, ale na předpověď cesty tornáda není čas žádný... O tom, jak důležitý je čas při předpovědi počasí, bude mluví Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Datum: 10.8.2021

Všechno, co jste chtěli vědět o tornádech | záznam webináře

Jak vzniká tornádo? Lze je předpovědět? Jaký je vztah moravského tornáda a změny klimatu? Můžeme čekat další tornádo? Jak se chránit? Odpovědi na otázky představí doktor Petr Zacharov - meteorolog Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Přednáška je součástí #AkademieGreenpeace, která vznikla díky podpoře našich dárců. Foto na thumbnailu videa: Jason Weingart, CC BY-SA 4.0

Datum: 6.6.2021

Změna klimatu může za přibližně pětinu každoročních úmrtí souvisejících s horkem v Česku

Změna klimatu může za přibližně pětinu každoročních úmrtí souvisejících s horkem v Česku. Vyplývá to z mezinárodní studie zveřejněné časopise Nature Climate Change, na které se podílel mj. i klimatolog z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Aleš Urban.

Datum: 29.5.2021

Hyde Park Civilizace o klimatické změně

Hyde Park Civilizace o klimatické změně: Mělo by se víc investovat do výzkumu a neexistuje konkrétní hodnota oteplení, za kterou už přijde pohroma. Říká ředitel Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, klimatolog Radan Huth. Co ovlivňuje změnu klimatu?

Datum: 6.6.2020

Dějiny meteorologie v českých zemích

Publicistický pořad ČT Historie.CS o dějinách české meteorologie, diskutují Miloslav Müller (ÚFA AV ČR, v. v. i.), Radim Tolasz a Pavel Lipina (oba ČHMÚ), v prostřizích historie Milešovky, hovoří Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 28.5.2020

Věda na doma: O digitálním smogu a měření kapek deště

Jak bezpečně používat mobilní telefon? Čím nás ohrožuje elektromagnetické záření? Je pravda, že může způsobit rakovinu? Je spolehlivá radarová meteorologie? A lze dosáhnout souladu mezi vědou a vírou? V podcastu z cyklu Věda na doma se ptáme Ondřeje Fišera (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.5.2020

Věda na doma: Zvuky z vesmíru

Jak „zní“ vesmír? A jak vypadá spektrogram pískání nebo hry na trubku? Ze sklepa svého domova odpovídá Ondřej Santolík (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 1.5.2020

Věda na doma: Jak nenakazit mimozemšťana

Jak chránit možné mimozemšťany před mikroorganismy ze Země? Pomůže rouška? A jak se vlastně chrání celá planeta, třeba Mars? Ze svého domova odpovídá Ivana Kolmašová (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 15.4.2020

Věda na doma: Jak a proč se měří počasí

O měření počasí. Jak se měří a předpovídá? Z vlastního obývacího pokoje a s rekvizitami z lega odpovídá Petr Zacharov (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 20.3.2020

Věda na doma: Pěstování rostlin na Marsu

Budoucí „marsonauti“ budou na rudé planetě potřebovat jídlo. Jednou z možností zdejší obživy je i pěstování rostlin. Jak ale rostliny na Marsu pěstovat, když tamější podmínky nejsou pro pěstování rostlin zrovna ideální? Odpovídá Jan Lukačevič (ÚFA AV ČR, v. v. i.).

Datum: 4.10.2019

Tiché hrozby: bouřlivé počasí

Sesuvy půdy, zemětřesení, povodně, sucho, nebezpečí z vesmíru. Síla člověka a síla přírody. Kdo vítězí? Třetí díl série dokumentů Akademie věd České republiky. V pořadu vystupují Miloslav Müller, Petr Zacharov, Ivana Kolmašová a Radek Lán.

Datum: 4.10.2019

Tiché hrozby: bouřlivé počasí - diskuze

Diskuze odborníků k pořadu Tiché hrozby: bouřlivé počasí. V pořadu vystupuje Miloslav Müller.

Datum: 24.11.2018

Hyde Park Civilizace: 40 let družice Magion

O vzniku a výročí družice MAGION diskutují Jaroslav Vojta, konstruktér Magionu, ÚFA AV ČR, a Ondřej Santolík, ÚFA AV ČR.