Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
01. 10. 2021

Výpravná dvousvazková kniha o středověkém umění Imago, imagines Kateřiny Kubínové, Kláry Benešovské a kolektivu autorů se stala absolutním vítězem Cen Nakladatelství Academia. Dílo zcela novým způsobem nahlíží na „umění před vznikem umění“, jak se píše v jeho úvodu. Kniha bodovala i v kategorii výtvarné zpracování, ocenění si odnesli grafici Pavel Štefan a Jan Šavrda. Uspěla rovněž Shakespearova Anglie Martina Hilského, která zvítězila v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce, a zároveň se stala nejprodávanější knihou roku 2020 z produkce Nakladatelství Academia

01. 10. 2021

Větru ani dešti neporučíme, vyrobit vodu ze vzduchu a nechat rozkvést poušť ale zvládneme. Přesvědčit se o tom budou moci návštěvníci českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Kvůli pandemii covidu-19 začíná světová výstava s ročním zpožděním. Pečlivě a dlouho se na ni připravovali také čeští vědci, jednu z největších atrakcí připravilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). Na jeho projektu S.A.W.E.R. (Solar Air Water Energy Resource) od počátku úzce spolupracoval Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR. O přípravách projektu jsme psali v jednom z dřívějších čísel časopisu A / Věda a výzkum.

01. 10. 2021

Mezi pěti letošními laureáty Ceny předsedy Grantové agentury ČR jsou i dva badatelé z Akademie věd ČR. Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, uspěl s prací, která přispěje ke zlepšení stávajících technologií úpraven vody. Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR zase objevil, jak mitochondrie překonávají velké vzdálenosti při transportu v buňkách.

30. 09. 2021

Chemici, mikrobiologové a technici z různých institucí spojili síly a výsledkem je zcela nový typ obvazového nanomateriálu s antibiotickým účinkem. Své využití by mohl najít v léčbě popálenin a kožních ran s bakteriální infekcí. Materiál nazvaný NANO LPPO se osvědčil v první experimentální fázi, ověřit jej ještě musí klinické testy. Na převedení výzkumu do praxe nyní pracují transferové společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Univerzity Karlovy. Výsledky vědecké studie otiskl časopis Scientific Reports.

30. 09. 2021

Dizertační práce o psychologii demokracie, vývoji mateřštiny u nejmenších dětí, ale i o zaokrouhlovacích chybách při využití jednoho z klasických algoritmů úspěšně obhájili vědci z Akademie věd ČR. Ve středu 29. září 2021 slavnostně převzali diplomy potvrzující udělení prestižního titulu doktor věd (DSc.). Celkem diplom převzalo deset osobností, z toho sedm působí na pracovištích AV ČR, tři na univerzitách.

29. 09. 2021

U příležitosti Dne české státnosti 28. září 2021 předal předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil Stříbrné medaile patnácti významným českým osobnostem. Mezi oceněnými jsou bývalá předsedkyně Akademie věd ČR fyzioložka a biochemička Helena Illnerová a čestný předseda České astronomické společnosti astrofyzik Jiří Grygar.

29. 09. 2021

Václav Petříček z Fyzikálního ústavu AV ČR je autorem programu JANA pro výpočty komplikovaných krystalových struktur pevných látek. Program vznikl už před čtyřiceti lety, ale je dosud aktuální a používají jej tisícovky odborníků na celém světě. Vědci z Akademie věd ČR uspěli i v další kategorii. Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce obdrželi matematik Jan Hladký z Ústavu informatiky AV ČR a chemik Prokop Hapala z Fyzikálního ústavu AV ČR. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo večer 28. září 2021 v budově Národního muzea.

24. 09. 2021

Nový investiční i&i Biotech Fund se zaměří na podporu akademických spin-off společností zejména v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a lékařských přístrojů. Vzniká jako první svého druhu ve střední a východní Evropě, a to díky spolupráci Evropského investičního fondu a transferové společnosti i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Fond zatím disponuje více než jednou miliardou korun, celková výše se ale může ještě zvednout, vstup do fondu totiž plánují další investoři, například dceřiná společnost Univerzity Karlovy Charles University Innovation Prague.

23. 09. 2021

Víte, proč bychom neměli ponocovat? Kolik času máme na předpověď počasí? Nebo jak čas zkoumají astronomové? Odpovědi můžete najít, pokud si nenecháte ujít šestnáctý ročník celoevropské vědecko-popularizační akce Noc vědců. Koná se v pátek 24. září 2021 a bohatý program si pro veřejnost připravila také pracoviště Akademie věd ČR.

21. 09. 2021

Čeští vědci objevili nový typ látek schopných bezpečně dopravit do buněk nukleové kyseliny, a to od základních stavebních kamenů až po dlouhé řetězce RNA a DNA. Univerzální přepravní systém lze využít jak v léčbě genetických onemocnění, tak v mRNA vakcínách, vhodných k prevenci covidu-19. Pomyslným vozíčkem, který do buňky nukleové kyseliny doručí, je nanočástice XMAN. Při jejím pojmenování se vědci inspirovali komiksovým světem.