Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

01.10.2021 - 21:57

Stejně jako v loňském roce jsme i tento rok v létě pořádali tábory pro děti našich zaměstnanců. Jelikož zájem byl velký, tak jsme letos měli jeden turnus v červenci a druhý v srpnu. Na táborech se děti věnovaly pokusům, výtvarným činnostem a také trochu sportovaly. Letos jsme poprvé zařadili celodenní výlet do Průhonického parku a zámku. Jak jsme si tábory užily si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Všichni už se těšíme, jak si to příští léto zopakujeme...

21.08.2021 - 21:32

O tom, že rostliny zpravidla provozují fotosyntézu, při níž vyrábějí cukry, asi víte. Jenže existují i výjimky, které si cukry opatřují jinak. Například tak, že je „ukradnou“ svým hostitelům…

18.09.2021 - 22:17

Poslední dobou se namísto mouky z klasické pšenice seté (Triticum aestivum) užívají občas i různé alternativy, například mouka z pšenice špaldy (Triticum spelta) nebo ze žita setého (Secale cereale). Z botanického pohledu patří všechny zmiňované druhy obilovin do čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jenže existují i obdobně používané plody rostlin z dalších čeledí…

05.08.2021 - 19:15

Kolonizace souše rostlinami patří k nejpůsobivějším příběhům evoluce. Mezinárodní tým, jehož součástí byli biologové z našeho ústavu, teď popsal, jak tento proces probíhal na genetické úrovni.

16.09.2021 - 18:15

Doktor Miroslav Kvasnica se stal letošním držitelem Medaile Kenji Moriho, kterou odborná společnost The Isoprenoid Society uděluje mladým vědcům za mimořádné úspěchy ve výzkumu přírodních látek.

05.08.2021 - 18:13

Tým z našeho ústavu se účastnil evropského projektu, který zkoumal přírodní sloučeniny zvané karotenoidy. Víte, co jsou zač a čím jsou důležité pro život rostlin a zvířat i pro lidské zdraví?

14.09.2021 - 20:54

Detailní fungování molekulárního komplexu klíčového pro růst buněk popsali odborníci z našeho ústavu ve spolupráci s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a dalších institucí.

17.07.2021 - 22:45

Letošní léto je docela deštivé, takže se spoustě druhů rostlin včetně plevelů vcelku daří. Při našich procházkách po louce nad Prokopským údolím v Praze jsme narazili na tohoto krasavce, který také nestrádá…

14.09.2021 - 19:44

Dvanáctého srpna 2021 zemřel ve věku 87 let dlouholetý pracovník našeho ústavu docent Jiří Luštinec. K rozvoji české rostlinné biologie přispěl svou vědeckou i organizační prací.

19.06.2021 - 22:29

Zajímá se vaše dítě o rostliny nebo přírodní vědy? Je-li mu 6-13 let, mohlo by navštěvovat náš kroužek, kde se bude moci naučit dovednosti skutečných vědců a vyzkoušet si jejich práci. 

Syndikovat obsah