Previous Next
Varování před ztracením se v překladu (a bibliografii) ANNA GNOT V loňském roce vydala Moravská zemská knihovna publikaci Česká literatura v polských překladech (1989–2020) /...
Čteme očima, ale i rukama JIŘÍ TRÁVNÍČEK Jak se čtenářsky chováme v prostředí digitálním, o tom už víme poměrně dost (viz Naomi S. Baronová, Pablo...
Nová syntéza středověké knižní kultury JAN MALURA V posledních letech můžeme pozorovat nebývalou aktivitu na poli české knihovědy, přesněji řečeno výzkumu starší...

Stipendium Zdeňka Pešata uděluje od roku 2016 Ústav pro českou literaturu AV ČR (ÚČL).

Tento program je pojmenován po vynikajícím literárním historikovi a někdejším řediteli ÚČL.

Slouží k podpoře studijních pobytů zahraničních badatelů, vysokoškolských pedagogů a doktorandů zabývajících se českou literaturou v jazykovém nebo teritoriálním smyslu. Stipendium je přednostně udělováno těm uchazečům, jejichž projekt souvisí s odbornou problematikou, na níž se pracuje v ÚČL.

Ročně jsou v závislosti na rozpočtových možnostech ÚČL nebo výzkumné infrastruktury Česká literární bibliografie udělována obvykle tři stipendia, z toho minimálně jedno na podporu spolupráce v rámci Konsorcia pro vytváření a využívání informačních zdrojů světové literárněvědné bohemistiky.

Stipendium v maximální výši 30 000 Kč je určeno na úhradu ubytování a dalších nákladů spojených s akademickým programem stipendisty na pražském, eventuálně brněnském pracovišti ÚČL, a to pro pobytu trvající maximálně 4 týdny. Dopravu do České republiky, zdravotní pojištění i všechny ostatní náklady související s pobytem v ČR si zahraniční badatel hradí sám.

Do 31. prosince 2020 je možné podávat přihlášky o Stipendium Zdeňka Pešata na podporu pobytů plánovaných od dubna 2021.

Statut Stipendia Zdeňka Pešata, podrobnosti o závazcích nositele stipendia a pokyny k přípravě přihlášky naleznete zde. Harmonogram výběrového řízení uvedený ve Statutu je pouze orientační, závazný termín pro podávání přihlášek je datum uzávěrky uvedené při vypsání aktuálního kola soutěže na webových stránkách ÚČL.

ÚČL vyzývá zájemce o tuto formu studijního pobytu, aby téma svého projektu a další náležitosti žádosti v dostatečném předstihu konzultovali se zástupcem ředitele ústavu pro mezinárodní spolupráci Mag. Dr. Michaelem Wögerbauerem, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Zájemce o studijní pobyt v ÚČL ve věku do 35 let upozorňujeme, že by se měli přednostně ucházet o Fellowship Josefa Dobrovského. Více informací o tomto programu Akademie věd ČR najdete zde.

 

 

ENGLISH:

Zdeněk Pešat Fellowship

The Zdeněk Pešat Fellowship (ZPF) has been awarded by the Institute of Czech Literature (ICL) at the Czech Academy of Sciences (CAS) since 2016. This fellowship programme takes its name from one of the ICL’s former directors, an outstanding literary historian.

The ICL usually awards three fellowships each year to support foreign researchers, university lecturers or doctoral candidates with their research projects devoted to Czech literature. At least one of these awards is intended to enhance cooperation with partners in the International Consortium for the Creation and Use of Czech Literary Bibliography.

The fellowship is designed to finance the scholar’s stay for a maximum of four weeks. Up to 30,000 CZK in funds may be used to pay for accommodation, food and other costs associated with the foreign researcher’s study programme at the ICL’s department in Prague or Brno. The costs of travel to and from the Czech Republic, health and travel insurance and other fees related to visiting the Czech Republic cannot be covered.

Until 31 December, 2020, we are accepting applications for stays beginning in April 2021.

If you are interested in becoming a visiting researcher at the ICL, we strongly recommend discussing your application in advance with our deputy director for international cooperation, Mag. Dr. Michael Wögerbauer, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Applications for the ZPF must include:

  • Basic information about the applicant: name, academic qualifications, date of birth, current place of work or study (research institution/university), permanent address; intended date of stay (maximum of four weeks)
  • Academic CV
  • Description of the research project including its aims and the proposed programme for the time at the ICL (no more than 4000 characters incl. spaces)
  • Title and abstract of the research project (no more than 500 characters incl. spaces)
  • Selected bibliography of works by the applicant emphasising titles in Czech studies and other research topics currently being pursued at the ICL (PhD candidates may also include their unpublished graduate theses)

More information about the terms and conditions of this programme can be found here.

ZPF holders should preferably be working on projects that align with the research undertaken at our institute. We specialise in the literary history of the Czech lands (and Central Europe in general) and Czech literary thought from its origins to the present day.

Applicants under 35 years of age are advised to apply for the Josef Dobrovský Fellowship. More information about that CAS programme is available here.

 

Nositelé Stipendia Zdeňka Pešata:

2019

  • Anna Förster (Ludwig-Maximilians-Universität München, Německo)
  • Murray G. Hall (Německo)
  • Clara Isabel Martínez Cantón (Universidad Nacional de Educación a Distancia, Španělsko)
  • Cezary Rosiński (Polish Academy of Sciences, Polsko)
  • Dušan Teplan (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovensko)

 

2018

  •  Mona Garloff (Universität Stuttgart, Německo)
  • Tatyana Skulacheva (Russian Academy of Sciences, Rusko)
  • Ivana Taranenková (Slovenská akadémia vied, Slovensko)

 

2017

  • Marie Brunová (Universität Salzburg, Rakousko)
  • Joanna Czaplińska (Uniwersytet Opolski, Polsko)
  • Xavier Galmiche (Université Paris IV – Sorbonne Nouvelle, Francie)
  • Grzegorz Nieć (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Polsko)
  • Weronika Parfianowicz-Vertun (Uniwersytet Warszawski, Polsko)
  • Nora Schmidt (Universität Erfurt, Německo)