Zloději barev
Fascinující rostliny, díl 16.
Mnoho ptáků má nápadně žluté, oranžové nebo červené peří. Jistě si vybavíte třeba hýla, stehlíka nebo kanára. Na fotografiích jsou tři příklady exotičtějších krasavců: kardinál šedý (vlevo), sojkovec jihočínský (dole vlevo) a plameňák kubánský (dole vpravo).
Žlutou, oranžovou, růžovou a červenou barvu opeření obvykle způsobují sloučeniny zvané karotenoidy. Háček je v tom, že karotenoidy dokážou vyrábět jen vyšší rostliny, řasy a některé houby a baktérie. Živočichové si je vytvořit neumí – musí je přijímat v potravě.
Někteří ptáci spoléhají na rostlinnou potravu, v níž je karotenoidů dostatek. Tyto látky běžně najdete v ovoci, v plodech (třeba šípcích, paprikách a rajčatech), v semenech i v zelených částech rostlin.
Plameňáci si obstarávají barviva složitější cestou. Hlavním zdrojem jsou pro ně drobní vodní korýši. To jsou ale jen prostředníci: jejich karotenoidy pocházejí z řas, kterými se korýši živí.
Karotenoidy zřejmě slouží řadě ptáků jako „osvědčení“ o zdravotním stavu. Zdatní, zdraví a dobře živení samečci jsou totiž lépe vybarvení. Proto jim samičky dávají přednost při hledání vhodných otců pro své potomky.
Karotenoidy ovšem nejsou jediní tvůrci ptačí krásy. Například žlutá a červená barviva v perech papoušků patří do úplně jiné skupiny chemických látek.
Foto Karel Doležal (kardinál) a Jan Kolář (sojkovec, plameňák)
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.