Z médií
Vydáno: 22. 9. 2021

Kostelecký: „Je velký rozdíl mezi centrem a periferií, ale neznamená to, že centrum je jen Praha“

Sociální geograf Tomáš Kostelecký se zúčastnil debaty na CNN Prima News, kde spolu s novinářem Vratislavem Dostálem debatoval v pořadu 360° o rozdílech mezi centrem a periferií, ubývání obchodů a dostupnosti služeb na venkově, stejně jako o rozdílných volebních preferencích městských a venkovských obyvatel.

Tomáš Kostelecký reaguje na témata, které nastoluje Vratislav Dostál ve své knize Česká jízda, jako je například otrženost mediálního zájmu od praktických problémů, kterými se zabývají lidé žijící v periferních oblastech Česka. „Co pan Dostál líčí, to jsou typické příběhy, které známe z opravdových periferií. Ty se poznají podle toho, že tam ubývá počet obyvatel, vše je daleko, snížila se tam ekonomická aktivita. Potom jsou také venkovské oblasti, které se rozvíjejí a přibývají v nich lidé, a nejde jen o zázemí Prahy a Brna,“ popisuje Kostelecký a vysvětluje, že sice existuje rozdíl mezi centrem a periferií, neznamená to však, že centrum je jen Praha a periferií je všechno to, co je mimo ni.

„Úbytek obyvatel v některých periferních částech nesouvisí tolik s tím, jak jsou obce administrativně velké, spíše záleží na jejich poloze vůči centru, kde je práce, vzdělání, možnosti a školy. Samozřejmě hodně záleží na tom, jaká je možnost lidí dopravovat se do těchto center,“ vypočítává základní problémy periferních oblastí Kostelecký. Zmiňuje také rozdíly v politickém chování lidí žijících v různých obcích: „Kombinují se dvě dimenze: dimenze ekonomická, tedy nedostatek, chybějící služby nebo třeba špatná práce, špatně placená s dlouhým dojížděním, druhá dimenze je potom kulturní, kdy se třeba projeví skutečnost, že v některých venkovských oblastech žije hodně katolíků.“ S tím souvisí také dosah politických kampaní a volební účast. „Nemyslím si, že by byla specializovaná kampaň zaměřená na periferii a na města. (...) Rozdíl mezi městy a periferním venkovem je zejména v tom, že na venkově bude menší počet lidí, které zajímají volby, a bude zde méně lidí, kteří se účastní voleb. Na periferiích bude obecně nižší volební účast,“ předpokládá Kostelecký.

Do volebních výsledků se promítá také také spolkový život v obcích. „Velkou roli hraje to, kdo v obci organizuje spolkový život a aktivity v obci. To mohou být často hasiči, myslivci, někdy to ale mohou být i politické strany prostřednictvím starostů. V našich výzkumů vyplynulo, že souvislost s volebními výsledky není náhoda. Když je někde aktivní a populární starosta z nějaké strany, potom i v parlamentních volbách daná strana dostane více hlasů,“ rekapituluje některá zjištění Kostelecký. V rozhovoru se dále spolu s druhým hostem věnuje například tématu polarizace společnosti či exekucí. Celý pořad je možné zhlédnout online.

Tomáš Kostelecký v předchozím týdnu vystoupil také v živém vstupu ostravského vydání pořadu Události v regionech České televize, kde se zabýval poklesem obyvatel v Moravskoslezském kraji. „Za úbytkem obyvatel je zejména zvýšená úmrtnost, je téměř jisté, že to je úmrtnost na covid. Kraj si stojí o něco hůře než ostatní kraje, ne však dramaticky. Nemění se ale dlouhodobý trend úbytku obyvatel, který vychází z toho, že ekonomicky je Moravskoslezský kraj méně atraktivní než jiné kraje,“ vysvětluje Kostelecký a popisuje také důvody pro odliv obyvatel: „Někdy se lidé stěhují poté, co skončí jejich pracovní kariéra, často do druhého bydlení, na chalupy, které jsou často v zázemí velkých měst. Nejdůležitějším důvodem stěhování jsou však pracovní důvody.“