Novinky
Dočasná omezení jsou správnou cestou jak brzdit epidemii a pomoct ekonomice
30. září 2020
Dočasné restrikce jsou při rychlém šíření epidemie nejlepším způsobem ochrany veřejného zdraví i ekonomiky. Plyne to ze zkušeností ze zahraničí, které v krátké analýze shrnuli ekonomové z CERGE-EI, společného pracoviště Národohospodářského ústavu Akademie věd a Univerzity Karlovy.
Příklady ze Spojených států, Jižní Koreje nebo Švédska ukazují, že ekonomické a společenské dopady spojené s nejistotou, kterou u lidí budí rostoucí počty nakažených a zemřelých, jsou vyšší než náklady na krátkodobá omezení.
"Zkušenosti z celého světa naznačují, že dočasné restrikce jsou nejlepším způsobem ochrany veřejného zdraví v rychle se rozvíjející epidemii; výzkum ukazuje, že jsou také moudrou ekonomickou volbou," uvádějí výzkumníci.
Výhodou dočasných omezení, o nichž se aktuálně uvažuje také v České republice, je to, že zpomalují vlnu infekce koordinovaněji a efektivněji, než kdyby lidé sami rozhodovali o tom, jak se dobrovolně omezí. Navíc se ukazuje, že po jejich zrušení se ekonomická aktivita vrací k normálu rychleji.
Příkladem jsou severské země – Dánsko, Finsko nebo Norsko, které na jaře zavedly restrikce, podobně jako České republika. "Poté, co byly restrikce postupně téměř zrušeny, dosáhly spotřebitelské výdaje ve zmíněných severských zemích ke konci května běžné úrovně," uvádějí ekonomové.
Odlišná je situace v Švédsku, které nešlo cestou omezování. Spotřebitelské výdaje se ale na úroveň loňského května nevrátily. "Podrobnější analýza ukazuje, že ztrátami ve Švédsku trpěly zejména maloobchod, služby, kultura a doprava. Tato odvětví by také byla zasažena dočasnými restrikcemi - ale nyní, za poslední půlrok trpí znatelně více než stejná odvětví v jiných severských státech," popisují autoři.
Výzkumníci CERGE-EI odkazují také na studii Chicagské univerzity, podle níž Američané méně utráceli, ačkoliv nebyla zavedena žádná omezení. Podobně v Jižní Koreji narostla nezaměstnanost v místech, kde lokálně propukla nákaza, aniž byly zavedeny restrikce.
"Ekonomická aktivita se úzce odvíjí od epidemiologické situace: po nárůstu případů a úmrtí se lidé stahují ze společenského a ekonomického života a ekonomika trpí," shrnují autoři.
I proto se ekonomickým ztrátám v souvislosti s epidemií nelze vyhnout. Zkušenosti ze zahraničí však dokládají, že náklady spojené s restrikcemi jsou výrazně menší, než se často předpokládá, zatímco přínos těchto omezení může být obrovský.