Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Volná místa

Plasma physicist with experience of numerical modelling
Institute of Plasma Physics of the Czech Academy of Sciences (IPP CAS) has initiated construction of a new medium-sized scientific experiment in the field of thermonuclear fusion research – the COMPASS-Upgrade tokamak. For optimizing the plasma discharge performance, we need to develop a so-called Flight Simulator – a fast numerical tool modelling the entire tokamak in a heavily simplified form.

IPP CAS is looking for plasma physicist who will be involved in the development of Flight Simulator for COMPASS-U. The position will be open in the Theory and modelling group within the Tokamak department. The duration is 3 years and can be extended further.

Job description
  • development and maintenance of the flight simulator for the COMPASS-U
  • participation in scientific activities of the Theory and Modelling group
Requirements and skills
  • Education: University education in plasma physics, or relevant disciplines
  • Programming languages: Python, C and/or C++, Fortran
  • Working knowledge: English
Beneficial is
  • Experience in the numerical modelling in fusion relevant plasma physics
We offer
  • full-time employment
  • work on a unique scientific project
  • five weeks of vacation per year, sick days
  • flexible start and end of working hours meal tickets, and other benefits

For further details, please contact
David Tskhakaya, tskhakaya@ipp.cas.cz.

FPGA vývojář/vývojářka pro systém řízení experimentu a sběrů dat
Ústav fyziky plazmatu AV ČR v současnosti realizuje konstrukci nového velkého fyzikálního experimentu pro výzkum fúze (tokamak COMPASS-U) a hledá vývojáře/vývojářku systému řízení experimentu a systémů sběru fyzikálních dat.

Náplň práce
  • návrh řídicí logiky (FPGA) pro systém řízení experimentu a pro systémy sběrů dat
  • syntéza a implementace kódu
  • spolupráce s elektrotechniky na vývoji HW řídicích systémů
  • testování a ladění kódu – simulace a měření
  • psaní pomocných / testovacích skriptů,
  • integrace individuálních řídicích systémů do společného řízení tokamaku
  • tvorba technické dokumentace
Požadované vzdělání
  • VŠ v oboru elektrotechnika, IT
Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít
  • znalost digitální techniky (kombinační a sekvenční obvody, stavové automaty)
  • znalost HDL (VHDL nebo Verilog)
  • zkušenosti se simulací (např. Vivado Simulator)
  • zkušenosti s laboratorními přístroji (osciloskop, logický analyzátor)
Požadované jazyky
  • Angličtina (pokročilá) - dobrá ústní a písemná komunikace v angličtině
Výhodou bude, pokud budete umět
  • znalost platformy Xilinx, prostředí Vivado (ISE)
Co vám můžeme nabídnout
  • hlavní pracovní poměr ve stabilní instituci
  • práci na unikátním vědeckém projektu
  • 5 týdnů dovolené, sick days
  • flexibilní začátek a konec pracovní doby
  • stravenky, benefity
Benefity: Flexibilní začátek/konec pracovní doby, Stravenky/příspěvek na stravování, Dovolená 5 týdnů, Firemní rekreační zařízení, Vzdělávací kurzy, školení, Zvýhodněné půjčky zaměstnancům, Zdravotní volno/sickday, Možnost si napracovat hodiny, Možnost delšího neplaceného volna

Délka pracovního poměru: Na dobu určitou

ANSYS výpočtář / výpočtářka
Ústav fyziky plazmatu AV ČR v současnosti konstruuje nové velké fyzikální experimentální zařízení pro výzkum termojaderné fúze (tokamak COMPASS Upgrade) a hledá specialistu pro výpočty v programovém systému ANSYS.

Náplň práce
  • Numerické simulace v programovém systému ANSYS
  • Analýzy konstrukčních návrhů dílčích částí vyvíjeného zařízení typu tokamak
  • Úzká spolupráce s fyziky, konstruktéry a dalšími výpočtáři
  • Vyhodnocení výsledků výpočtů a jejich prezentace
Jaké znalosti a dovednosti byste měl(a) mít
  • VŠ technického/strojního/fyzikálního zaměření
  • Znalosti v oblasti aplikované mechaniky (pružnost, pevnost, sdílení tepla)
  • Praktické zkušenosti s programovým systémem ANSYS (úprava geometrie, tvorba výpočetní sítě, nastavení analýzy, verifikace a vyhodnocení výsledků)
  • Schopnost provádět srovnání různých konstrukčních návrhů na základě provedených analýz, návrh konstrukčních úprav pro dosažení požadovaných parametrů
  • Schopnost pracovat v týmu
  • Schopnost a ochota učit se novým věcem
  • Samostatná iniciativa při řešení úkolů
  • Zodpovědnost, pečlivost
  • Praktická zkušenost se SW CATIA
  • Základní znalost programování
  • Zkušenost s elektromagnetickými výpočty v systému ANSYS / znalosti v oblasti teorie elektromagnetického pole
  • Zkušenost s výpočty v COMSOL
  • Hlavní pracovní poměr ve stabilní instituci
  • Práci na unikátním vědeckém projektu
  • 5 týdnů dovolené, sickdays
  • Flexibilní začátek a konec pracovní doby
  • Stravenky a jiné benefity
Informace o pozici
  • Požadované vzdělání: Vysokoškolské / univerzitní
  • Zařazeno: Technika a vývoj, Konstruktér, Věda a výzkum
  • Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek
  • Délka pracovního poměru: Na dobu určitou