Seznam publikací
Hledat publikace podle kritérií
Anebo publikace prohledejte fulltextově
The SQWLi questionnaire was developed for the long-term measurement of subjectively perceived quality of working life. The aim of this study is to test the instrument's measurement invariance between 2009 and 2019 and determine whether - despite the modifications made to the instrument over the years - the results remain comparable.
Survey-based measures of subjective well-being are increasingly often analyzed cross-culturally. However, international comparison of these measures requires measurement invariance. Therefore, the major goal of this study was to investigate the cross-country comparability of the 5-item subjective well-being scales used in the International Social Survey Programme (2011, 2017).
Trust is considered an essential part of a democratic society. That is why it is important to pay attention to it, especially in times of crisis. Some recent studies have introduced a new approach to examining attitudes and trust using social network analysis. The aim of our study is to examine the relationship between different types of trust during the coronavirus crisis.
Energy production and energy facilities and projects are based on scientific knowledge and they require employment of various kinds of technologies. This links energy development with a more general view of natural sciences and technologies and their function in contemporary advanced societies. The impact of technologies on everyday lives of individuals, groups and communities has been growing unprecedentedly in recent decades.
As people living in the EU states we take it for granted that a source of electricity will be there whenever we need it. It is a considerably less self-evident matter, how the electricity we rely on is supposed to be produced and distributed. The energy sector stands at a crossroads today and newly emerging options of energy strategies challenge the old ways of doing the business.
Schutz’s concept of intersubjectivity departs from radical, philosophical analyses of the constitution of the other (alter ego) in my consciousness. Instead, he takes the existence of the other and his or her subjectivity for granted and investigates the intersubjective relations of understanding and action among individuals. The shifting of phenomenological lifeworld theory from philosophy to sociology enables Schütz to study social interaction and order.
Internet se v posledních třech desetiletích stal integrální součástí soudobých společností a jeho obsah postupně ohromně narůstá a velmi dynamicky se proměňuje. I tak však společenské vědy a společenští vědci nevěnují přílišnou pozornost tomu, jaké svědectví může web nabídnout ohledně společenských změn. Tento článek se věnuje úvodu do problematiky webových archivů, které mohou sloužit jako zdroj dat částečně vypovídající o dynamické proměně současné společnosti a komunikace.
Stať představuje základní výsledky sledování vývoje subjektivně vnímané kvality pracovního života v České republice. Využívá data z reprezentativních výzkumů pracujících, které byly realizovány od roku 2011 a při nichž byl uplatněn dotazníkový nástroj SQWLi (Subjective Quality of Working Life index). Výsledky v první řadě ukazují, že na úrovni jednotlivých aspektů i širších domén pracovního života dochází v průběhu času ke změnám jak z hlediska jejich důležitosti, tak hodnocení.
Příspěvek se věnuje analýze různých aspektů, které se využívají pro hodnocení kvality pracovního života. Čerpá z dat reprezentativního výzkumu ekonomicky aktivních obyvatel České republiky provedeného v roce 2019. Na empirickém podkladě ukazuje, že dopad okolností pracovního života na pracující není vždy univerzální ani jednoznačný, že existují minimálně čtyři základní vzorce působení.
Kniha je příspěvkem k obecné sociální teorii. Argumentace je vedena dvojím zájmem. Na jednu stranu je to zájem o problematiku intersubjektivity v sociologii. Výzkum intersubjektivity rozumění, která je předpokladem koordinace jednání mezi jedinci, nabízí alternativu vůči často rozebíranému dilematu mezi individualismem a holismem. Na druhou stranu je to zájem o hermeneutiku, jak je studována ve filosofii.
The purpose of this text is to attempt to test the connection between people’s religiosity and their relationship to history, and also to provide some new knowledge about this relationship in the Czech Republic. According to theories, it is assumed that religion and history are somehow connected. This is why we are trying to obtain knowledge about the relationship between people’s religiosity and their historical consciousness.
This article deals with the recent interest shown by critical realists in the study of generative mechanisms in sociology and proposes stronger integration of hermeneutics into this theoretical approach. There are important differences between realism and hermeneutics. While realism strives to overcome the extremes of empiricism and interpretivism with a new version of naturalism, hermeneutics bases its explanations of society on research into meanings.
Cílem článku je aplikovat pojem hermeneutického kruhu na pozici sociologa. Hermeneutický problém v sociologii je analyzován na oblasti výzkumu sociálního jednání a s ohledem na otázku, jak může sociologické rozumění postihovat význam přisuzovaný jednání samotnými aktéry. Ačkoli existuje několik významných teoretiků, kteří ideu hermeneutiky přenesli do sociologie, žádný z nich se detailně nezabýval tématem hermeneutického kruhu.
Preferences in the consumption of food and drinks can change according to eating habits. A consumer test with total 320 participants held in the countries of the Visegrad Group (Visegrad Four) in April 2016 confirmed, however the popularity of regional beers, particularly those with a medium original wort extract (about 11.5 to 12.0 % wt), with medium to high bitterness, high body-fullness, high carbonation and medium alcohol content.
This guide is the outcome of a project based on qualitative and quantitative empirical research that examined the social embeddedness of decisions about the location and construction of a deep geological repository (DGR) for spent nuclear fuel and high-level waste in the Czech Republic.
Autoři v publikaci předkládají veřejnosti poznatky a informace o stavu a trendech proměn vnímání práce a pracovních hodnot u pracujících v České republice. Tyto poznatky ve formě „tvrdých“ i „měkkých“ dat jsou nejen v historickém kontextu let 1989–2014, ale také obsahují výsledky posledního empirického výzkumu kvality pracovního života v ČR z roku 2014.
Metodika je výsledkem projektu, jehož jádrem bylo shromáždění a systematizace poznatků o sociální zakotvenosti rozhodování o hlubinném úložišti vyhořelého jaderného paliva a vysokoaktivních odpadů (HÚ) za pomoci kvalitativního a kvantitativního empirického sociologického výzkumu.
Sociologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i., se věnuje řešení výzkumného projektu, jehož tématem je zapojení veřejnosti do jednání o vyhledávání lokality pro výstavbu hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů. V roce 2015 byla realizována druhá část výzkumu, která měla povahu sběru tzv. kvantitativních dat. Řešitelský tým považuje za důležité informovat průběžně o výsledcích výzkumu obyvatele lokalit a další účastníky jednání o hlubinném úložišti.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter