Aktuality

04. 11. 2021

Lucie objevila vědu už na střední škole. V roce 2019 se pod vedením Ondřeje Kudy ve Fyziologickém ústavu AV ČR věnovala studiu metabolismu. O rok později docházela na stáž do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se pod vedením Jakuba Kaminského učila analyzovat léčiva. Jak ji stáže Otevřené vědy ovlivnily při rozhodování o dalším studiu? Přečtěte si v rozhovoru ...

24. 09. 2021

V pátek 24. září bude noc patřit vědcům! Koná se Noc vědců 2021. K celoevropské vědecko-popularizační akci, která zapojuje veřejnost do inspirujícího prostředí vědy, se zapojily i instituce v České republice, mezi nimi také Akademie věd ČR. Akce se koná už po pošestnácté. Tématem letošního ročníku Noci vědců je ČAS. Bohatý program letos připravilo rekordních dvanáct pracovišť Akademie věd ČR.

11. 08. 2021

Společnost se řítí ke zkáze. Poslední zoufalý pokus zvrátit kola osudu přivede nebojácného učitele Čeňka k nápadu kontaktovat obyvatele, kteří žili na stejném místě před třemi stovkami let. Tedy nás v dnešní době. Takhle dobrodružně začíná poznávací venkovní hra Akademie věd ČR nazvaná Po stopách Veletrhu vědy.  Prostřednictvím plnění úkolů a řešení rébusů vás provedeme světem vědy a výzkumu. Stačí si stáhnout zdarma hru v aplikaci a s mobilem v ruce brázdit Prahou. Absolvujte všechny tři trasy a pomozte budoucím pokolením zachránit svět.

25. 06. 2021

Když se záliba v historii a umění spojí se zálibou v psaní a sociálních sítích, vznikají velmi zajímavé projekty. Své o tom ví restaurátorka a popularizátorka Barbara Líznerová, která letos na stáž přijala dvě nadané středoškolačky, které jí pomáhají s propagací aktivit Ústavu dějin umění AV ČR. Jak jejich malý tým funguje? Čemu konkrétně se doposud věnovaly a co mají letos ještě v plánu? Přečtěte si v našem rozhovoru…

23. 06. 2021

Středoškolačku Martinu hudba baví celý život. Hudební vědy a historii chce studovat také na vysoké škole. Rozhodla se proto, že letos vyzkouší stáž z muzikologie. O tom, jak se zkoumá hudba, jsme si povídali nejen s ní, ale i s její lektorkou Anjou Bunzel z Ústavu dějin umění AV ČR. Jak hudba ovlivňovala kulturní život první poloviny 19. století? Přečtěte si v rozhovoru...

18. 06. 2021

Zamysleli jste se někdy nad tím, že jazyk má svou grafickou i zvukovou stránku? Právě tím, jak zní cizí slova přejatá do češtiny se zabývá lingvistka Veronika Štěpánová z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Víte, co zkoumá fonetika? Středoškolák Jiří Novák se letos na své stáži zaměřil zejména na výslovnost cizích vlastních jmen a různé způsoby jejich zvukové adaptace do češtiny. Kde se dají výsledky jeho výzkumů uplatnit? A jak vůbec taková fonetická stáž probíhá? Přečtěte si v rozhovoru...

 

11. 06. 2021

Naučit se pracovat s literaturou, dobovým tiskem a proniknout do archivního bádání se letos snaží Marie Zatloukalová z Gymnázia Hejčín v Olomouci. S lektorem Janem Hálkem spolupracují v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR na výzkumném projektu, jehož hlavním cílem je analyzovat proměny, jimiž v letech 1918–1992/1993 prošel obraz vzniku samostatného Československa a v rámci vývoje dobové historické vědy chtějí zohlednit, jak se tento obraz podílel na  procesu utváření státních (národních) mýtů. Jak probíhá jejich stáž? Přečtěte si...

 

 

04. 06. 2021

Zkoumat historii, která není tak dávná není vůbec jednoduchá disciplína. Záliba v historii a bádání přesto přivedla středoškolačky až tématu výzkumu soudobých dějin. Aneta Hyksová a Sabina Millerová se na stáži v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, pod vedením Jiřího Hlaváčka, letos zaměřily na velmi aktuální téma. Pokoušejí se o srovnání doby normalizace se současným obdobím pandemie nemoci Covid-19. Jejich společný výzkum orální historie se opírá o rozhovory s pamětníky, kteří zažili dobu normalizace a nyní čelí také výzvám a omezením, které s sebou přináší doba covidová. Co si můžeme představit pod pojmem orální historie a jak se provádí výzkum soudobých dějin? Přečtěte si v rozhovoru. 

28. 05. 2021

Stáže zabývající se ekologií a ochranou rostlinných druhů pod vedením lektorky Hany Pánkové z Botanického ústavu AV ČR, lákají každoročně velké množství středoškolaček a středoškoláků. Lektorka jim vychází vstříc a nabízí vždy několik témat zajímavých botanických výzkumů, do kterých se studenti mohou aktivně zapojit. Letos vede čtyři stáže, které navštěvuje osm středoškoláků.

25. 05. 2021

V srpnu již tradičně pořádáme Letní vědecký kemp, vzdělávací aktivitu, která je určená pedagogům přírodních věd na základních i středních školách. Formou zajímavých workshopů se naučíte spoustu nových a zábavných pokusů, které můžete hned v září vyzkoušet se svými žáky. Získáte spoustu tipů na pomůcky, interaktivní programy i aktivity a načerpáte inspiraci také od svých kolegů a kolegyň z celé republiky.