Co je u nás nového?
Fotovoltaické elektrárny v ÚEB 2021/2022
V rámci úspory energií se ÚEB rozhodlo pro stavbu fotovoltaických elektráren na střechách svých budov.
První projekt se staví na pracovišti v Olomouci za podpory Evropské unie - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu životního prostrředí.
O stresované rýži
Rostliny rýže se ve věku zhruba dvou týdnů (pěstovány při 27 °C přes den / 25 °C v noci) stresují chladem (5 °C po dobu 24 hod.), přičemž některé rostliny jsou předem aklimatizovány (předem přivyknuty na mírnější chlad 15 °C přes noc). Stres chladem je aplikován buď na celou rostlinu nebo pouze na nadzemní či podzemní část. Sleduje se míra stresu, hormonální odpověď, zastavení růstu a schopnost rostlin stres kompenzovat.
Celou reportáží nás provedla Jana Jarošová z Laboratoře hormonálních regulací u rostlin.
Soutěž v rámci Týdne Akademie věd ČR
V rámci Týdne Akademie věd ČR jsme si pro Vás připravili on-line soutěž. Jejím tématem budou podzimní plody a listí. Po dobu jednoho měsíce každý pátek zveřejníme sadu soutěžních úkolů.
Rostlina na listopad 2021: Masožravka s "deštníky"
Možná jste někde v české přírodě narazili na masožravou rosnatku. U masožravek sice zůstaneme, ale poputujeme do Severní Ameriky, odkud pocházejí různé druhy špirlic…
Olomoučtí vědci rozluštili funkci důležitého genu, který ovlivňuje vývoj semen
Funkci nově objeveného genu, který ovlivňuje tvorbu a kvalitu semen, objasnili jako první na světě vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.
Letní příměstské tábory pro děti zaměstnanců 2021
Stejně jako v loňském roce jsme i tento rok v létě pořádali tábory pro děti našich zaměstnanců. Jelikož zájem byl velký, tak jsme letos měli jeden turnus v červenci a druhý v srpnu. Na táborech se děti věnovaly pokusům, výtvarným činnostem a také trochu sportovaly. Letos jsme poprvé zařadili celodenní výlet do Průhonického parku a zámku. Jak jsme si tábory užily si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Všichni už se těšíme, jak si to příští léto zopakujeme...
Rostlina na září 2021: Pseudoobilovina
Poslední dobou se namísto mouky z klasické pšenice seté (Triticum aestivum) užívají občas i různé alternativy, například mouka z pšenice špaldy (Triticum spelta) nebo ze žita setého (Secale cereale). Z botanického pohledu patří všechny zmiňované druhy obilovin do čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jenže existují i obdobně používané plody rostlin z dalších čeledí…
Miroslav Kvasnica získal cenu The Isoprenoid Society
Doktor Miroslav Kvasnica se stal letošním držitelem Medaile Kenji Moriho, kterou odborná společnost The Isoprenoid Society uděluje mladým vědcům za mimořádné úspěchy ve výzkumu přírodních látek.
Biologové popsali unikátní vlastnosti bílkoviny, která se podílí na stavbě buňky. Pomohl jim matematický model
Detailní fungování molekulárního komplexu klíčového pro růst buněk popsali odborníci z našeho ústavu ve spolupráci s kolegy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a dalších institucí.
Odešel Jiří Luštinec
Dvanáctého srpna 2021 zemřel ve věku 87 let dlouholetý pracovník našeho ústavu docent Jiří Luštinec. K rozvoji české rostlinné biologie přispěl svou vědeckou i organizační prací.