Více
Pozvánka pdf
Anotace přednášky
Část interdisciplinárních studií v sociálních vědách se v posledních letech zastřešuje termíny jako "Cultural Analytics", "Clio dynamics" nebo "Digital (Geo) Humanities". Soustřeďují pozornost na otázky digitalizace, sdílení a popisu (metadata) zdrojů, datové analýzy a vizualizace ve vědeckých oblastech, kterým jsou tradičněvlastní spíše kvalitativní metody, což platí v neposlední řadě i pro historický výzkum. Úkolem (geografické) datové analýzy je obecně snaha transformovat data do podoby, ze které je možné získat novou vědomost. Přestože je dnes proces datové analýzy relativně standardizovaný, prostředí historického výzkumu má několik specifik, k nimž je třeba přihlížet. Prezentace se soustředí na tyto specifika v kontextu geografické datové analýzy, jež jsou přítomna v procesu sběru a zpracování dat, volby a implementace metodologie a také interpretace a validace výstupů.
O přednášejícím
Mgr. Adam Mertel, Ph.D. vystudoval geoinformatiku na Přírodovědecké Fakultě Masarykovy Univerzity v Brně,kde v roce 2020 obhájil disertační práci s názvem "Vizualizace a analýza historických dat v GIS". Během studia působil v několika projektech, které se věnovaly aplikaci kvantitativních metod v historickém výzkumu,například GEHIR (gehir.phil.muni.cz), DISSINET (dissinet.cz), nebo DPP (dpp.oeaw.ac.at). V současnosti pracuje jako vědecký pracovník ve výzkumném institutu CASUS (casus.science) v Německu a věnuje segeografické datové analýze a vývoji vědeckého softwaru.
V případě zájmu se registrujte na: https://forms.gle/KQNdXqHZ4DLpBd5x8 Registrace je možná do naplnění kapacity studovny.