Zahlavi

Tiskové zprávy

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
05. 11. 2021

Tři vynikající vědci, kteří patří ke světovým špičkám ve svých oborech, a šest mladých talentovaných vědkyň a vědců dostanou dnes v rámci festivalu Týdne Akademie věd ČR prestižní ocenění Praemium Academiae 2021 a prémii Lumina quaeruntur.

04. 11. 2021

Panelová výstava věnovaná osudům dvou významných osobností ukrajinské a československé archeologieVincentu Chvojkovi a Ivanu Borkovskému bude od 4. 11. do 30. 11. 2021 instalována v parku na Hradčanském náměstí v Praze. Spolupracovali na ní odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze s kolegy z Akademie věd Ukrajiny a Národního historického muzea v Kyjevě.

04. 11. 2021

Stromy jsou zásadní pro stabilitu planety. Jak ale o nich lidé přemýšlejí v širším kontextu – například lesního hospodářství? Jsou důležité i ty osamělé? Jak je vnímá česká společnost? Nejen tyto otázky zodpovídali odborníci z mnoha vědních oborů. Lesy totiž čelí kromě známých výzev i novým problémům, které vyžadují inovativní přístup a mezioborovou spolupráci.

02. 11. 2021

Historička Eva Doležalová, biolog Miroslav Jirků a informatik Roman Neruda převzali v pondělí
1. listopadu Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Slavnostní předávání bylo součástí zahájení Týdne Akademie věd ČR. Cenu laureátům předal Ondřej Beránek, místopředseda a člen předsednictva Akademické rady AV ČR.

01. 11. 2021

Týden vědy a techniky AV ČR má za sebou dvě úspěšné dekády, a tak mu organizátoři letos připravili nový koncept i název. Největší vědecký festival v Česku bude především ve znamení samotné Akademie věd ČR. Nezastřeší ho jen jedno hlavní téma jako v minulosti, ale naopak: věda a výzkum se představí ve všech svých podobách. První ročník pod názvem Týden Akademie věd ČR se uskuteční v termínu od 1. do 7. listopadu 2021.

29. 10. 2021

Portrétní miniatury začali umělci malovat už v 16. století v Anglii, a to na různé podložky. V Evropě 18. a 19. století se nejoblíbenější podložkou stal tenký plátek slonoviny. Když se později na scéně objevily fotografie, obě techniky se začaly ovlivňovat a prolínat. Jak pak ale rozeznat pravou malovanou miniaturu od různých replik a falzifikátů? To ukazuje nová výstava, která začíná v pondělí 1.listopadu 2021 v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd.

29. 10. 2021

Jak zastavit s věkem postupující slepotu? Tato otázka by mohla být mottem třídenního vědeckého setkání, které organizuje Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR v konferenčním centru AV ČR v Liblicích. V neděli 31. října 2021 se na zámku u Mělníka sejdou vědci představující světovou špičku ve výzkumu dvou závažných lidských onemocnění zraku spolu se zástupci organizací, které výzkum těchto onemocnění podporují. Unikátní propojení vědecké a aplikované sféry v rámci jedné konference může významně urychlit proces vývoje terapií obou dosud neléčitelných onemocnění.

26. 10. 2021

Druhá světová válka měla i své hrdinky. V britských armádních pomocných sborech působily československé ženy nejen jako kuchařky či kancelářské síly. Byly také řidičkami, meteoroložkami, tlumočnicemi, zbrojířkami, ale i velitelkami přesunů konvojů. Jejich příspěvek k boji proti nacismu i jejich osudy sleduje Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

22. 10. 2021

Jiný pohled na planety nabídne výstava Dotkni se (exo)planet. Návštěvníci budou moci zblízka prozkoumat povrch, minerály a horniny vzdálených světů, modely planet a exoplanet, kosmické sondy a vzácné meteority, které přinášejí důkazy o tom, jak to všechno začalo – kde se vzal náš svět. Výstavu pořádá Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v rámci festivalu Týden Akademie věd ČR. Zahájí ji vernisáž v pondělí 25. října 2021 a potrvá do konce listopadu.

21. 10. 2021

Průhonice, 21. října 2021 – Vědci Botanického ústavu AV ČR ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) vytvořili obsáhlý soubor elektronických map, který vypovídá o historii a stavu českých lesů. Mapy zachycují vliv lidské činnosti od roku 5 500 př. n. l. do současnosti a mohou být cennou pomůckou pro lesnictví i ochranu přírody. Pro širokou veřejnost jsou mapy přístupné na Mapovém portále ÚHÚL.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy