Semináře

Práce za nízké mzdy v Česku

11. 11. 2021
v 16.00, hybridní forma - Jilská 1, Praha 1 a Zoom

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na podzimní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.

REGISTRACE: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfcZhto7pcJF1AZM2FgO3h-WNi_ISVx...

Práce za nízké mzdy představuje v posledních dekádách aktuální a politicky důležité téma ve většině evropských zemí. V případě Česka jsou navíc lidé pracující za nízké mzdy znevýhodněni dvakrát: nejenže vydělávají málo ve srovnání se standardem za celou zemi, tento standard navíc dlouhodobě výrazně zaostává za úrovní běžnou ve vyspělých zemích západní Evropy. Ekonomická krize doprovázející pandemii koronaviru vedla řadu firem k nutnosti propouštět zaměstnance či alespoň snížit jejich mzdy, což důležitost této oblasti akcentuje. V momentě, kdy se rostoucí podíl obyvatel cítí být ve svých příjmech a životním standardu upozaděn a bez dostatečné perspektivy dohnat situaci těch lépe placených, výrazně narůstá riziko společenských a politických pnutí. Práce za nízké mzdy má blízký vztah k chudobě, zaměstnávání v prekérních zaměstnáních a šedé ekonomice a také k rostoucí zadluženosti obyvatel a s ní souvisejícímu alarmujícímu podílu dlužníků v exekuci. V případě, že v nízkoplacených zaměstnáních zůstávají lidé dlouhodobě, mohou nízké mzdy přispívat k rostoucí nerovnosti v rozdělení příjmů a majetku a mohou být považovány za vážnou hrozbu pro sociální soudružnost. Na datech šetření EU-SILC za období 2004–17 analyzuji vzorce zaměstnávání za nízké mzdy v Česku a vliv charakteristik lidí a pracovních míst. Odhaduji také, do jaké míry samotné nízkoplacené zaměstnání způsobuje, že zde lidé zůstávají „lapeni“ dlouhodobě, tedy do jaké míry mají vliv charakteristiky lidí a zaměstnání a do jaké míry zde funguje stavová závislost.

Kamila Fialová je ekonomka specializující se na makroekonomický výzkum a trh práce. Absolvovala Institut ekonomických studií FSV UK v Praze, vedle ekonomie také studovala demografii na Přírodovědecké fakultě UK. Pracuje v oddělení Ekonomické sociologie v Sociologickém ústavu AV ČR od roku 2014. V minulosti byla zaměstnaná jako makroekonomická analytička v oddělení hlavního ekonoma Komerční banky a v kanceláři místopředsedy vlády pro ekonomiku na Úřadu vlády ČR, několikrát také působila jako konzultantka v oblasti trhu práce pro Světovou banku.

Seminář bude organizován hybridní formou. Vzhledem k omezené kapacitě místnosti je potřeba se předem registrovat. Přihlašovací formulář je ZDE. Souběžný online přenos bude přes platformu Zoom (registrace tamtéž).