Novinky
CERGE-EI v médiích: zářijový výběr vystoupení našich expertů
2. října 2020
Dopady epidemie koronaviru na českou společnost a ekonomiku byly v září dominantním tématem většiny vystoupení výzkumníků z CERGE-EI a think tanku IDEA v médiích. Naši odborníci se vyjadřovali také k rušení superhrubé mzdy nebo regionálním rozdílům v platech. Vědeckou práci CERGE-EI představil článek o příčinách konfliktů a chudoby a o aplikaci vysvětlující pojmy ze statistiky.
Před dopady blížící se druhé vlny epidemie varoval na začátku září v rozhovoru pro Reflex Jan Švejnar. Své obavy z omezování sociálních a ekonomických aktivit vyjádřil v článku Jak přežít druhou vlnu časopisu Ekonom také Marek Kapička.
Ekomická omezení očekával také Daniel Münich, mluvil o nich například v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Studii o tom, proč je v stiuaci, kdy epidemie sílí, pro ekonomiku i ochranu zdraví dobré zavést dočasná omezení, komentoval pro Seznam Zprávy Ole Jann. Oba zmínění společně napsali komentář pro Lidové noviny.
Znepokojivou analýzu vývoje epidemiologické sitauce v České republice opřenou o výsledky matematických modelů nastínil René Levínský v rozhovoru pro aktualne.cz.
Boj s rychle se šířící epidemií i kritika postupu, který zvolila česká vláda, byly tématem dvou rozhovorů, které poskytl Jakub Steiner - webu Seznam Zprávy a internetové televizi DVTV.
Na nedostatečné preventivní kroky vlády a jejich možné důsledky opakovaně upozorňoval také Filip Pertold – například v České televizi nebo v Českém rozhlase. V komentáři pro Hospodářské noviny Filip varuje před uzavíráním škol nebo omezováním návštěv v domovech pro seniory.
Seniorů se týkalo také Filipovo vystoupení na diskusi "Důchod – konec nebo příležitost", kterou společně pořádaly think tank IDEA a Nadace Krása Pomoci. Citoval ho web blesk.cz.
Zrušení superhrubé mzdy komentovala Klára Kalíšková. "Jedná se o velmi drahou reformu daní, která má navíc velmi nerovnoměrné dopady na zaměstnance – nejvíce si polepší zaměstnanci s nejvyššími příjmy, zatímco ti s nízkými výdělky nebudou reformou zasažení vůbec nebo jim sníží daně jen v řádu stokorun ročně," řekla webu investujeme.cz
Tématem pro Alenu Bičákovou bylo dorovnávání platů ve firmách, které mají zastoupení v různých regionech. Její expertní vyjádření využila MF Dnes.
Michal Bauer a Julie Chytilová představili svůj výzkum konfliktů a jejich dopadů na společnost i ekonomický rozměr vzdělání a očkování v rozvojových zemích v rozhovoru pro časopis "A" Akademie věd ČR. Michal s Julií také přiblížili, jak vypadá terénní sběr dat v Ugandě, Indii, Gruzii nebo vyloučených lokalitách na východním Slovensku.
Pavel Kocourek je jedním z autorů interaktivní aplikace "Teorie pravděpodobnosti pro život", která jednoduše vysvětluje, jaký je rozdíl mezi spolehlivostí, sensitivitou a specifitou testů na covid-19. Více v článku magazínu Univerzity Karlovy iForum.
Pravidelně aktualizovaný výběr vystoupení našich expertů v médiích najdete zde.