Novinky
CERGE-EI v médiích – výběr za září
15. října 2021
Rozhodnutí České národní banky zvýšit úrokové sazby, investice do vzdělání nebo rodinná politika – k těmto tématům se odborníci CERGE-EI vyjadřovali v září v médiích.
Jan Švejnar v rozhovoru pro DVTV kritizoval rozhodnutí ČNB navýšit základní úrokovou sazbu. Podle něho je inflace všude na světě a je to skok, který může být krátkodobý. Připomenul také, že například Evropská centrální banka zatím situaci pouze sleduje a vyčkává, což je podle něho v současné situaci moudřejší.
Inflace byla take jedním z témat, o kterém diskutoval Štěpán Jurajda v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24, a to s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a místopředsedkyní sněmovního sociálního výboru Olgou Richterovou. Štěpán Jurajda upozornil mimo jiné na výrazný deficit, který se ještě bude zvyšovat a zkomplikuje budoucí hospodaření státu. V pořadu Káva o čtvrté na ČRo Dvojka pak mluvil především o investicích do školství.
„Investuji do zdraví, schopností, vztahů a majetku,” to tvrdí Filip Matějka v komentáři otištěném v týdeníku Respektu. Filip Matějka také diskutoval v pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus, a to s bývalým ministrem financí Ivanem Pilným mimo jiné o deficit státního rozpočtu nebo o výběru daní.
Státní rozpočet a výběr daní byly take tématy rozhovoru, který poskytl Filip Pertold zpravodajskému serveru a2alarm.cz. Okomentoval mimo jiné i rozhodnutí vlády zrušit zdanění superhrubé mzdy, které snížilo daňové příjmy státu, a zdůraznil význam rodinné politiky státu a investování do vzdělání.
„Řada přísných regulací Pekingu jen uškodí, říká expert na čínskou ekonomiku,” to je titulek rozhovoru, který poskytl Vilém Semerák deníku Mladá Fronta DNES. V něm mluví mimo jiné o tom, že se Peking zaměřuje zejména na kontrolu technologických podniků. Tím si ale v konečném důsledku může jen uškodit. Populace stárne, pracovní síla mizí a Čína se bez hladkého technologického vývoje nejspíš neobejde.
Zájem médií vzbudila studie Daniela Münicha a Otakara Kořínka s názvem: “Finanční podpora vysokoškolských student v České republice: Rekonstrukce systému nutná.” O výsledku studie informovaly mimo jiné seznamzpravy.cz, cnn.iprima.cz, ČTK a také Akademie věd ČR. Autoři v komentářích pro média upozorňují na rozdíl v podpoře vysokoškoláků v České republice a v jiných státech Evropy.