Novinky
CERGE-EI v médiích: říjnový výběr vystoupení našich expertů
9. listopadu 2020
Epidemie covid-19 byla i v říjnu nejčastějším tématem, o němž v českých médiích hovořili výzkumníci z CERGE-EI. Naši vědci vysvětlovali modely šíření nákazy i nutnost restriktivních protiepidemických opatření. Podstatná byla také debata o vládním plánu na zrušení superhrubé mzdy, kterým se zabývají kolegové z think tanku IDEA. Jako každý rok, jsme komentovali také vyhlášení Nobelovy ceny za ekonomii.
Rychlé šíření infekce covid-19 se vláda snažila zabrzdit zavedením přísných restrikcí – proč jsou dočasná omezení nejlepší cestou, jak ochránit nejen zdraví, ale i ekonomiku vysvětlovali Ole Jann, Štěpán Jurajda, Filip Pertold i René Levínský.
Ole v rozhovoru pro Mladou frontu DNES přiblížil, jaký efekt má tzv. lockdown na spotřební chování lidí. Mluvil třeba o tom, že dočasná omezení se podle studií z některých zemí ukazují být výhodná i z ekonomického pohledu.
Bývalý ředitel CERGE-EI a člen Národní ekonomické rády vlády Štěpán Jurajda v několika rozhovorech vyložil, s jakými důsledky epidemie se budeme potýkat v budoucnu – například v oblasti vzdělání. Připomněl také významnou roli společenských věd při hledání řešení těchto problémů. Na dotazy diváků Štěpán odpovídal v živém vysílání webu Seznam Zprávy, další otázky mu položil Václav Moravec nebo Daniela Drtinová v rozhovoru DVTV.
Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP), v němž působí řada výzkumníků CERGE-EI, pravidelně zveřejňuje situační zprávy k šíření covid-19. Několik rozhovorů na toto téma poskytl ředitel centra René Levínský, například pro Český rozhlas nebo Lidové noviny.
Pro slovenský Deník N se k modelům vyjádřila také naše absolventka, ředitelka programu MA in Applied Economics a ekonomka ČNB Eva Hromádková.
René Levínský s Filipem Pertoldem napsali začátkem měsíce esej pro Hospodářské noviny. V textu se zamýšlejí nad tím, jak důležité je všechna protiepidemická opatření srozumitelně vysvětlit, aby je lidé dodržovali.
Výpočet dopadů zrušení superhrubé mzdy zveřejnil think tank IDEA již v září. Téma, na němž nepanuje shoda ani mezi stranami vládní koalice, je stále předmětem jednání. Konkurenční návrhy premiéra a vicepremiéra ve vysílání Českého rozhlasu zhodnotila Klára Kalíšková.
Daniel Münich v rozhovoru pro CNN Prima News zmínil další problém spojený s epidemií covid-19 – dezinformace, které mimo jiné vedou k tomu, že lidé problém neberou vážně a nerespektují vládní opatření.
Vyhlášení Nobelovy ceny za ekonomické vědy sledujeme každoročně. Letos je jedním ze dvou laureátů Paul R. Milgrom, člen Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI. Význam jeho výzkumu teorie aukcí přiblížil Ole Jann.