Novinky
CERGE-EI v médiích: únorový výběr vystoupení našich expertů
8. března 2021
Potřeba absolutního lockdownu, zastavení průmyslu či celkové rozebírání epidemiologické situace byla znovu nejvíce skloňovaná témata v mediálních výstupech našich výzkumníků za měsíc únor.
Štěpán Jurajda se v eseji ve vlastním podání v podcastu Vize z krize iROZHLASU zamýšlel nad řešením, jak by mohla rozhodnutí založená na výzkumech a statistikách pomoci navrátit politikům důvěru veřejnosti.
V půlce měsíce vyzpovídal magazín Forum Univerzity Karlovy Martina Srholce o studii, kterou společně s Vítem Macháčkem provedli na téma predátorských časopisů pronikajících do vědecké databáze Scopus. Jejich práce, již vyšla v prestižním časopise Scientometrics, zaujala i redakci magazínu Nature, která na ni poté upozornila ve zpravodajské sekci zajímavých novinek z vědy a výzkumu.
Naši akademici a členové NERVu – Jan Švejnar, Štěpán Jurajda a Daniel Prokop – vyzývali premiéra v otevřeném dopise, aby se vláda pokusila udělat maximum pro zamezení obrovských ztrát na životech, dlouhodobých ekonomických dopadů, a rozpadu důvěry ve veřejné instituce. Jan Švejnar hovořil o dopise v pořadu 168 hodin na ČT 1.
Filip Pertold komentoval pro server novinky.cz vlastní stanovisko k tématu návrhu reformy penzijního systému. V podcastu Ranní brífing Petra Honzejky mluvil o potřebě absolutního lockdownu.
Rozhovor o výzkumu zaměřeného na rodiče školních dětí počas lockdownu poskytl Václav Korbel, behaviorální ekonom a člen think tanku IDEA.
V Hospodářských novinách vyšel článek na téma společenského statusu učňovského vzdělávání, jenž se opíral o studii think-tanku IDEA, která rozebírá jaký druh žáku se na učňovské obory bez maturity hlásí.