Jedním z hostů nedávného Speciálu Českého rozhlasu Plus byl sociální geograf Tomáš Kostelecký. Vyjádřil se k debatě o zvyšování důchodů a možnému navýšení o 300 Kč navíc k pravidelné valorizaci.
Jedním z argumentů vlády pro navýšení důchodů je dopad pandemie na seniory. Podle Tomáše Kosteleckého šlo pozorovat zejména vliv na zdravotnictví. Ekonomická situace se podle sociologa zhoršila v mnohem menší míře. „Pandemie dopadla na seniory samozřejmě tvrdě, ale především v oblasti zdravotnictví. Nesmíme zapomenout, že v České republice kvůli pandemii zahynulo více než 30 000 lidí a zkrátila se střední délka života. Nejvíc to zasáhlo ty lidi z nejvyšších věkových kategorií, tzn. důchodce. Co se týče ekonomického dopadu, tak přímý ekonomický dopad, tzn. nějaké snížení příjmů nebo znejistění příjmů, jsme nepozorovali. Důchodci dostávali důchody. V tomto směru na tom nebyli hůře než mnohé jiné profese,“ vysvětluje.
Dalšími sociálními skupinami, které pandemie nejvíc zasáhla, jsou děti, samoživitelé, živnostníci a další. „Samoživitelé patří samozřejmě mezi skupiny, které na tom nejsou zvlášť dobře. Je to dáno principiálně tím, že mají jeden příjem. Tomu se samo o sobě vlastně nedá nějakým způsobem zabránit. Vždy budou nějaké rozpadlé nebo nefunkční rodiny, anebo bude chybět druhý živitel,“ líčí Kostelecký. „Samozřejmě existují i důchodci, kteří jsou sami. Pro ty je samozřejmě ta ekonomická situace také horší než pro páry důchodců, kteří žijí spolu,“ dodává na závěr.
Záznam celého pořadu je k dispozici online (čas 13:16).
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter