Novinky

Daniel Münich: Bibliometrická opora Univerzity Karlovy, příběhy z natáčení

8. července 2021

„Bylo mi ctí být součástí historicky prvního počinu tak rozsáhlého mezinárodního hodnocení vědy nejen na UK, ale zřejmě i v Česku,“ tak hodnotí Daniel Münich práci na projektu v článku zveřejněném na autorově blogu a na serveru vedavyzkum.cz.

Bibliometrickou informační oporu svého vnitřího mezinárodního hodnocení vědy na UK zveřejnila právě Univerzita Karlova (UK). Spolu s týmem pro interní hodnocení UK zpracovala obsáhlý report IDEA při CERGE-EI.

„Velkým oříškem pro nás bylo oborové členění. UK totiž má svou vlastní oborovou typologii, která není srovnatelná s žádnou jinou na světě. A hodnocení muselo být, i s ohledem na vnitřní předpisy, provedeno i v typologii oborů UK. Nejenže typologie nemusí být srozumitelná pro zahraniční panelisty, ale nelze v ní udělat národní a mezinárodní srovnání. Jenomže srovnání je alfou a omegou hodnocení na základě bibliometrických ukazatelů i vědy obecně. Bez srovnání totiž člověku počty publikací, citací a publikační struktura nic moc neřeknou,“ píše Daniel Münich.

„Rád a často říkám, že z dat se dělají informace, z informací vznikají znalosti a bez nich a hodnocení není ani efektivního řízení vědy. V zájmu osvěty a v obavách z přílišného rozsahu reportu jsme se proto postupně sešli s většinou proděkanů pro výzkum. Potěšilo, že mnozí se již do konceptu reportu začetli jako do napínavé detektivky. Řada ocenila, že se jim užitečně vrací mnohdy otravná práce, kterou jejich pracoviště měla a mají s vkládáním spousty dat do informačních systémů. Dlužno přiznat, že ne vždy potěšilo národní či mezinárodní srovnání. Ale tak už to prostě v solidním hodnocení chodí. Prostě co oči nevidí, to srdce nebolí. Ale i špatné zprávy jsou dobré v tom smyslu, že mohou být podnětem k zamyšlení a ke změnám vedoucím ke zlepšení.

Nebylo by také fér zamlčovat, že bibliometrická opora UK má i své nedostatky a našlo by se i pár chyb. Prostě podle hesla 'kdo nic nedělá ten nic nezkazí'. Nic z toho ale nepředstavovalo úlet, který by někoho poškodil a hodnocení znehodnotil. Z chyb se však dá poučit hned v příštím velkém hodnocení vědy na UK, které se plánuje v roce 2024," píše Daniel Münich.